Společnost Stagecoach a její partneři zahájili testování prvního autonomního autobusu ve Velké Británii
2. 5. 2022

Autonomní autobus, který podporuje britské Centrum pro propojená a autonomní vozidla, zahájil ostré testování na skotských silnicích v rámci příprav na spuštění pilotní služby CAVForth na konci léta 2022.

Společnost Stagecoach Group - ve spolupráci se společnostmi Fusion Processing, Alexander Dennis a Transport Scotland - oznámila, že od 25. dubna 2022 bude po dobu následujících dvou týdnů provádět na skotských silnicích testování prvního autonomního autobusu ve Velké Británii v plné velikosti, a to v rámci příprav na spuštění pilotní služby CAVForth na konci léta 2022.

V rámci pilotního projektu CAVForth, který společně financuje britské vládní Centrum pro propojená a autonomní vozidla (CCAV) a čtyři partneři projektu, bude ve Skotsku jezdit pět jednopodlažních autonomních autobusů. Autobusy jsou vybaveny průlomovou senzorovou a řídicí technologií a mohou jezdit po předem vybraných silnicích, aniž by řidič musel zasahovat nebo přebírat řízení. Autobusy budou schopny přepravit až 36 cestujících na vzdálenost zhruba 23 km přes most, přičemž jejich kapacita přesáhne 10 000 cestujících týdně.

Testování na silnicích ve Skotsku následuje po úspěšných zkouškách v depu, testování na trati a virtuální simulaci, při které byly autobusy podrobeny zkouškám pro vyladění autonomních pohonných systémů.

V rámci projektu CAVForth pomáhalo se zaváděním nové autonomní autobusové dopravy přibližně 500 občanů, kteří poskytli zpětnou vazbu o tom, co by jim při cestování vyhovovalo a dodalo jistotu. Na základě této zpětné vazby partneři vypracovali vizi nových autonomních vozidel, kde dle přání právě těchto cestujících, bude stále jezdit i zaměstnanec.

Kromě toho společnost Stagecoach brzy přijme více než 20 speciálně vyškolených „odborníků na autonomně řízené autobusy“ z celého východního Skotska. Po spuštění služby budou tito zkušení řidiči autobusů sledovat autonomní systém společně s „kapitánem“, který se bude pohybovat po autobusu, hovořit s cestujícími o nové službě a odpovídat na jejich případné dotazy, čímž jim předvede, jak by mohla vypadat budoucí služba, kdy zaměstnanec může opustit kabinu, zatímco počítač bude řídit za něj.

Sam Greer, regionální ředitel společnosti Stagecoach ve Skotsku, uvádí: „Pro Skotsko je to nesmírně vzrušující projekt a jsme rádi, že tento týden můžeme zahájit ostré testování na silnicích. Jedná se o významný krok vpřed na naší cestě k úplnému spuštění první autonomní autobusové dopravy ve Velké Británii, který umožní snadný přístup ke zbrusu nové autobusové lince v srdci východního Skotska.“

Celý článek v orginále najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Po konferenci ERTMS 2022: fotografie, prezentace a video online
29. 4. 2022

Po konferenci ERTMS 2022: fotografie, prezentace a video online

24.-26. 4. 2022 se ve Valenciennes ve Francii uskutečnila konference ERTMS 2022.