Martin Cederqvist, analytik IoT ve společnosti Berg Insight, řekl:
„Zatímco pandemie Covid-19 způsobila provozovatelům carsharingu v Číně problémy, evropský trh vykazuje stále dobrou poptávku a v roce 2021 vzrostl o 21 %, pokud jde o velikost vozového parku.“
Trhy Jižní Ameriky a Blízkého východu v uplynulém roce rychle rostly. Severoamerický trh se v posledních letech potýkal s problémy, ale v roce 2021 se částečně zotavil, když celková velikost flotily vzrostla o 16,2 %, zatímco počet členů klesl o 4,3 %.
Organizace sdílení automobilů (CSO) nabízejí svým členům přístup k vozovému parku sdílených automobilů 24 hodin denně, 7 dní v týdnu na samoobslužných místech bez obsluhy. Využití je účtováno po minutách/hodinách a podle ujeté vzdálenosti, přičemž sazby zahrnují palivo, pojištění a údržbu.
V současné době většina CSO využívá sítě stanic se zpátečním pronájmem. Tento provozní model vyžaduje, aby členové vrátili vozidlo na stejnou určenou stanici, ze které bylo zapůjčeno.
Dalším modelem, který rychle získává na popularitě, je bezplatný plovoucí carsharing, který umožňuje členům vyzvednout a odevzdat auto kdekoli ve vymezené oblasti. V posledních letech řada organizací občanské vybavenosti také experimentuje s hybridními modely půjčování vozů tam a zpět a volného plovoucího carsharingu. Některé organizace CSO nabízejí také jednosměrný carsharing, který uživatelům umožňuje vrátit vůz v jakékoli stanici provozované organizací CSO.
„Během pandemie COVID-19 přizpůsobily ČSÚ své nabídky novým potřebám zákazníků v oblasti mobility, jako jsou delší pronájmy, krátké cesty nahrazující veřejnou dopravu a taxi a také zvýšená poptávka po pronájmech pro cesty tam a zpět jako náhrada za vlastnictví automobilu,“ uvedl Cederqvist.
K provozování carsharingu je dnes zapotřebí propojený vozový park a specializované softwarové platformy, které pokrývají provozní činnosti od správy vybavení ve vozidle, správy vozového parku, správy rezervací, fakturace a také dohledu nad provozem prostřednictvím ovládacích panelů a analýzy dat. Zatímco někteří CSO používají pro svůj provoz hardwarová a softwarová řešení vyvinutá vlastními silami, většina z nich získává tyto druhy produktů a služeb od specializovaných dodavatelů technologií.
Někteří dodavatelé nabízejí komplexní řešení zahrnující telematické zařízení i softwarové platformy, zatímco jiní se zaměřují pouze na jednu z těchto oblastí. Mezi přední dodavatele hardwarových a softwarových telematických platforem umožňujících služby carsharingu patří INVERS, Convadis, Continental, Octo Telematics, Vulog, Mobility Tech Green, Targa Telematics a Glide.io.
Sixt Share (vlastněná společností Sixt), Zipcar (vlastněná společností Avis Budget Group) a LeasysGO! (vlastněná společností Leasys) jsou příklady společností pro sdílení automobilů vlastněných hráči na trhu pronájmu a leasingu automobilů. Mezi specializované CSO patří Times Car Plus v Japonsku, Socar v Jižní Koreji, Liandong Cloud a EvCard v Číně, Enjoy v Itálii, Mobility Carsharing ve Švýcarsku, Stadtmobil, Flinkster, Miles a Cambio v Německu, Communauto v Kanadě a GoGet v Austrálii.
„Dvacet pět největších poskytovatelů carsharingových služeb představovalo přibližně 71 % členů carsharingu
a na konci roku 2021 spravovalo téměř 61 % celosvětového vozového parku,“ uzavřel téma pan Cederqvist.
Celý článek najdete na stránkách IoT Business News
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com