V současnosti shromažďujeme více dat než kdykoli předtím, od satelitní navigace přes Waze až po propojená vozidla a chytrou infrastrukturu: Jak je ale využít v kontextu dopravního dispečinku? Jaká jsou úskalí? Stručně řečeno, kolik dat je ve výsledku „příliš mnoho“? „Dat přibývá, počet zdrojů a počet datových bodů na zdroj se neustále zvyšuje,“ souhlasí Piet Vanhuyse, ředitel marketingu segmentu LVX společnosti Barco.
„S tímto množstvím dat se pojí očekávání vyšší provozní efektivity a lepšího rozhodování. Přetížení informacemi však může mít v některých případech opačný účinek. Když spravovaných dat rychle přibývá, mají hodnotu pouze tehdy, když skutečně vytváříme poznatky, abychom se mohli rychleji učit nebo reagovat a být proaktivnější. Data jako taková musí být převedena na informace pro příslušné zúčastněné strany v řídicím středisku a musí být zasazena do správného kontextu, tj. vidíme posun v trendech?“
Vanhuyse zdůrazňuje: „Vytváření smyslu se musí dít při správě a strukturování dat, aniž by se odstranila možná budoucí relevantní data, což znamená, že by byla zaujatá vůči určitým datovým filtrům. Například síla sociálních médií může být silná, ale může být také velmi zkreslená, pokud není správně ověřena.“
Podle Steva Murphyho, ředitele společnosti
Ultimate Visual Solutions (UVS), která se specializuje na videostěny v řídicích místnostech, je klíčem k tomu, aby nedocházelo k přetížení, automatizace. „S nárůstem množství dat, která mají operátoři dispečinků k dispozici, je nutné zajistit co nejvíce automatizované analýzy informací, aby byli operátoři dispečinků informováni o potřebných opatřeních, a ne aby se oni sami snažili zobrazit všechny informace a přijmout potřebná rozhodnutí a odpovídající opatření,“ říká Murphy.
„Například pokud jde o velké množství informací z kamerových systémů, které mají dispečinky k dispozici, používají se další senzory a video analytika v rámci kamer nebo souvisejícího systému řízení k detekci pomalu jedoucích vozidel, vozidel projíždějících na červenou, vozidel jedoucích v protisměru atd. Tyto systémy mohou automaticky odesílat alarmy.“
Vzhledem k tomu, že je nejen třeba spravovat všechna tato data, ale také je důležité zajistit bezpečný provoz, kybernetická bezpečnost představuje závažný problém. V průzkumu společnosti Barco, kterého se zúčastnilo více než 1 000 profesionálů z dispečinků bylo jako hlavní problém, se kterým se dnes potýkají, označeno „udržení kroku s narušením, hrozbami a kybernetickými riziky“. „Vedle rostoucích hrozeb a rizik, které je třeba zvládat, budou mít významný dopad také přísnější předpisy týkající se ochrany soukromí a bezpečnosti dat,“ říká Vanhuyse. „Pro výrobce je klíčové, aby kybernetické bezpečnosti nejen věnovali pozornost, ale aby ji považovali za základ vývoje jakéhokoli produktu.“ Společnost Barco podle něj „pečlivě dodržovala“ zásady Security by Design.
Celý článek najdete na stránkách ITS International
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com