ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Přeshraniční konektivita a 5G
22. 11. 2021

Přeshraniční konektivita a 5G

Pokročilé sítě 5G jsou předzvěstí nové éry konektivity vozidel, ale při přejezdu hranic zemí mohou vznikat hluchá místa pokrytí, kde je ohrožena bezpečnost - což je problém zejména v městském prostředí a při dálkovém provozu. Proto se nové výzkumné projekty EU snaží zajistit bezproblémové předávání sítí.

Inovace v Pobaltí by mohly pomoci zajistit přeshraniční konektivitu potřebnou pro nadnárodní koridory propojené a autonomní mobility (CAM) napříč spletí evropských hranic. Testovací stanoviště 5G zřízené lotyšským telekomunikačním operátorem LMT se stane prvním přeshraničním simulačním prostorem v regionu v rámci projektu 5G-Routes financovaného z prostředků EU. Tato spolupráce mezi Lotyšskem, Estonskem a Finskem umožní vozidlům projíždějícím baltským koridorem plynulý přechod mezi národními sítěmi 5G jako předstupeň celoevropského zavádění.

Společnost LMT je známá inovacemi v oblasti 4G a efektivitou sítě a věří, že 5G nastolí budoucnost, která bude pouze mobilní. "Nejsme jen telekomunikační společnost," říká Artūrs Lindenbergs, vedoucí inovace mobility ve společnosti LMT. "5G nám poskytne zcela nové příležitosti k budování služeb a ekosystémů."

LMT pracuje na provozu dronů s podporou 5G za hranicí viditelnosti (BVLOS) a nedávno provedla demonstraci teleoperovaného vozidla. "Propojená a autonomní vozidla (CAV) nejsou budoucností - protože jsme viděli, že už fungují," říká Lindenbergs. "Je jen otázkou, kdy se objeví na silnicích."

Společné testování 5G
 V roce 2021 LMT spustilo testovací pracoviště 5G mobility na závodním okruhu Biķernieki v Rize, který vlastní lotyšské Ředitelství pro bezpečnost silničního provozu (CSDD). Podpoří inovace tím, že umožní lotyšským a dalším vývojářům testovat služby založené na 5G v nekomerční síti.

Podle Lindenbergse není 5G pouhou evolucí 4G, ale zcela odlišnou technologií představující nové paradigma pro služby mobility. "4G je síť s nejlepší snahou, která umožňuje připojení vozidel, ale nedává provozovatelům žádnou možnost, jak služby garantovat," říká. "Ale 5G network-slicing nám umožní zcela garantovat poskytované služby."

5G poprvé nabízí také potenciál pro bezproblémové přeshraniční přechody sítí, které bude 5G-Routes zkoumat. Předběžně předvedla společnost LMT v srpnu 2021 schopnost vzdáleného řízení 5G.

"Byl to první případ užití, který jsme ukázali na veletrhu Biķernieki," říká Lindenbergs. "Dokázali jsme řídit auto z jiného města prostřednictvím stávající sítě 5G." Elektromobil Kia e-Soul vybavený hardwarem 5G a systémem drive-by-wire byl úspěšně řízen z města Cēsis, vzdáleného 80 km na severovýchod.

"V Cēsisu jsme měli k dispozici dálkové ovládání pomocí volantu a displeje zobrazujícího kamerové záznamy z vozu," vysvětluje Lindenbergs. "Vše fungovalo bez problémů a každý měl možnost vyzkoušet si řízení na dálku."

Zajištění bezpečnosti silničního provozu
"Než budou moci autonomní vozidla (AV) jezdit po ulicích, musí být otestována na závodní dráze nebo na nějakém podobném uzavřeném okruhu," říká člen představenstva CSDD (Ředitelství pro bezpečnost silničního provozu) Aivars Aksenoks. "Někdy se naše názory liší: Odborníci z LMT chtějí testovat AV na silnicích co nejdříve, ale my dáváme přednost jistotě."

Lotyšské ministerstvo dopravy teprve nedávno vydalo předpisy, které umožňují i testy mimo silnice. "V případě nějakého nebezpečí musí být řidič schopen okamžitě převzít kontrolu," říká Aksenoks. "Zajímá nás přeshraniční propojení, protože okamžik, kdy vozidla přejdou mezi dvěma sítěmi, je potenciálně nebezpečný. Pokud to nebude fungovat správně, může dojít k nehodám."

"Při přejezdu hranic může trvat několik minut, než se zaregistrujete v síti druhé země," říká Lindenbergs. "Lidé mohou minutu počkat, než odešlou SMS nebo zavolají, ale nemůže nastat situace, kdy auta ztratí spojení i na několik sekund."

5G-Routes vytvoří virtuální hranici v Biķernieki spojením sítí 5G společnosti LMT a estonského telekomunikačního operátora Telia. "Mezi oběma samostatnými sítěmi bude existovat předávací konektivita," říká Lindenbergs. "To znamená, že můžeme testovat přeshraniční případy užití a ověřovat technická řešení." Jakmile se technologie osvědčí v Biķernieki, bude pokračovat v provozních testech ve Valka-Valga.

Celý článek v angličtině najdete na stránkách INTERTRAFFIC zde.

Pokračujte ve čtení

Dubajská společnost RTA spouští online systém pronájmu dopravních aktivit
18. 11. 2021

Dubajská společnost RTA spouští online systém pronájmu dopravních aktivit

Dubajský úřad pro silnice a dopravu (RTA) spustil online systém pro půjčování vozidel v Dubaji (TARS). Cílem systému je přinést více spokojenosti firemním i individuálním klientům tím, že zlepší úroveň jim poskytovaných služeb.