23. 2. 2024
Stockholm je jedním ze 112 misijních měst v Evropě i mimo ni, která ukazují, že připravit se a stát se do roku 2030 městem s nulovou čistou spotřebou je možné. A další vzrušující plány se teprve chystají!
Plány Stockholmu se zaměřují na:
Stockholm plánuje do roku 2026 zavést dvě bezemisní zóny, jednu v oblasti Starého města a druhou na okrajových místech města.
V těchto oblastech bude povolen provoz pouze bezemisních vozidel. V rámci této strategie se město bude zabývat regulací parkovacích míst a poplatků, aby podpořilo alternativy k automobilům. Například diferencováním poplatků na základě ekologických parametrů nebo vyhrazením míst pro vozidla s vysokou obsazeností, jako jsou služby sdílení automobilů (carpooling).
- Rozšíření infrastruktury pro nabíjení aut
Ve vnitřním městě by do roku 2028 měla být všechna parkovací místa ve vlastnictví města vybavena nabíjecí infrastrukturou. Na předměstích by mělo být do roku 2026 vybaveno nabíjecí infrastrukturou 25 % parkovacích míst a do roku 2030 by to pak mělo být až 100 % parkovacích míst.
- Zavedení a integrace služeb sdílené mobility
Chytré služby a služby sdílené mobility mohou přimět lidi k využívání veřejné dopravy. Již dnes je sdílení kol a aut udržitelnějším způsobem dopravy než osobní automobil. Pokud však tyto služby začleníte do širší sítě veřejné dopravy, mohou fungovat také jako napájecí síť pro ještě ekologičtější veřejnou dopravu. V důsledku toho také zlepšíte dostupnost pro všechny.
Toho chce Stockholm dosáhnout vytvořením sítě sdílené mobility na regionální úrovni, která by byla provozována ve spolupráci se soukromými společnostmi zabývajícími se mobilitou.
- Transformace nákladní a dodávkové dopravy
Silniční doprava je více než jen osobní doprava. Mnoho cest také podnikají doručovatelé, nákladní doprava a poštovní služby, a to často s těžšími vozidly. V rámci řešení tohoto problému bude město podporovat přechod na dopravu mimo dopravní špičku. Funguje to má následovně:
Bezemisní vozidla jsou tišší, což umožňuje provoz v noci bez stížností na hluk. Díky nižšímu provozu se tak zkracuje doba jízdy, což může v konečném důsledku snížit emise o 30 %!
- Akční plán pro cyklistiku
Každý den projede centrem Stockholmu přibližně 63 000 jízdních kol, což je za pouhých deset let nárůst o 66 %. Do roku 2030 se plánuje, že ve špičce bude cyklistika tvořit 15 % všech cest.
Celý článek najdete na stránkách UITP
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com