Ale co způsob, jakým se dostáváme z místa na místo a přepravujeme zboží?
Ano, i to internet mění. Internet věcí (IoT) - tato rostoucí síť připojených zařízení mění také způsob, jakým přepravujeme zboží a cestujeme z místa na místo. Auta bez řidičů jsou jen začátek; brzy může letecká doprava, nákladní doprava, a dokonce i veřejná doprava projít revolucí díky internetu věcí využívanému v kombinaci s technologiemi, jako je umělá inteligence a velká data.
Air Taxi
Jedním z velkých zklamání moderního života může být to, že budoucnost, nepřinesla létající auta. To by se však mohlo brzy změnit. Společnost Volocopter nedávno testovala létající taxislužbu v Dubaji. Taxi, které se podobá vrtulníku, je zatím ve fázi vývoje; první test s pasažérem korunním princem Šekhem Hamdanem bin Mohammedem trval pouhých pět minut. Jednoho dne však budou moci obyvatelé a turisté přinejmenším jednoho města uniknout dopravní špičce v leteckém taxi.
Autonomní nákladní doprava
Nejen individuální doprava se stává více automatizovanou. Nákladní vozidla, nákladní lodě a doručování zboží je na cestě k automatizaci. Společnosti jako Uber, Daimler Trucks a Einride již uvedly na trh plně autonomní nákladní vozidla. Některé z těchto prototypů vyžadují lidskou obsluhu, která se ujme řízení, když se podmínky stanou nebezpečnými; jiné se řídí zcela samy a lze je ovládat na dálku. Očekává se, že samořízené čety nákladních vozidel zefektivní nákladní dopravu.
Mění se také mezinárodní vodní nákladní doprava. Společnost Rolls Royce vyvinula dálkově řízenou nákladní loď, kterou lze ovládat zcela bez lidské posádky. Loď je řízena z řídicí místnosti na pevnině. Protože loď nepotřebuje ubytování, které vyžaduje lidská posádka, může pojmout více nákladu než tradiční loď a bez nutnosti najímat celou posádku je přeprava tohoto nákladu levnější.
Již brzy by mohl nastat den, kdy doručení zboží ze skladu ke spotřebiteli budou provádět téměř výhradně roboti; služba Prime Air společnosti Amazon již v některých oblastech slibuje zákazníkům doručení jejich objednávek do 30 minut, a to díky bezpilotnímu dronu.
Celý článek publikovaný na stránkách IoT najdete
zde.