Digitalizace je důležitým nástrojem při realizaci spolehlivého a udržitelného budoucího systému dopravy a dodávek zboží. Digitalizace údajů o zásilkách a přepravě je klíčovým stavebním prvkem a nezbytným předpokladem univerzálních schopností sledování a dohledávání (v reálném čase), které umožní rozkvět digitálních ekosystémů (digitálních dodavatelských řetězců) a překonání současné neefektivity logistiky a mezer v informačních tocích.
UN/CEFACT nyní zveřejnil novou specifikaci obchodních požadavků (BRS) pro "integrované sledování a dohledávání pro multimodální přepravu". Její rozsah zahrnuje sledování a dohledávání od jednoho prodávajícího k jednomu kupujícímu. Ačkoli nepokrývá celý dodavatelský řetězec, představuje významný krok vpřed v dosažení skutečně globální sledovatelnosti v každém kroku dodavatelského řetězce.
Evropská komise přijala 30. března 2022 nařízení o udržitelných výrobcích. Tento návrh nařízení zahrnuje digitální pas výrobku EU. Vztahuje se na veškeré fyzické zboží, včetně komponentů a meziproduktů, uváděné na trh EU nebo do provozu. Tato definice zahrnuje výrobky vyráběné v Evropě nebo vyvážené do EU. V tomto smyslu má nařízení dopad na celosvětový obchod.
Podobné předpisy vznikají i v dalších zemích, např:
Stávající systémy sledovatelnosti bohužel neposkytují komplexní pohled na dodavatelský řetězec, ale zabývá se pouze událostmi sledovatelnosti v rámci jedné organizace. V toku informací mezi zúčastněnými stranami stále existuje mnoho mezer. Mezi největší mezery patří "doprava a logistika". Manažeři dodavatelského řetězce dostávají jen málo nebo žádné relevantní informace o výrobku během přepravy. To se nyní může změnit v důsledku nové BRS pro "integrované sledování a dohledávání pro multimodální přepravu".
Doprava a logistika je odvětví sestávající z procesně orientovaných podniků, které se zaměřují na řízení toku zdrojů, a to jak materiálních, tak abstraktních, z místa původu a/nebo určení (v případě reverzní logistiky). Logistické procesy jsou často složité kvůli různým druhům dopravy (multimodální) a více zúčastněným stranám. Systém UN/CEFACT BRS propojuje všechny zúčastněné strany ve všech druzích dopravy, ve všech typech zboží a odvětvích i ve všech druzích dopravy.
Řízení dodavatelského řetězce a komplexní logistika si vynucují neustálé sledování a zvládání stále složitějších a vyvíjejících se dodavatelských řetězců. Proto je pro zajištění kontroly a řízení různých logistických operací zásadní sledovat a dohledávat zboží. Namísto navrhování nových norem, které by umožnily toto neustálé sledování, popisuje BRS přístup, jak mohou zúčastněné strany v dopravních a logistických sítích (T&L) definovat a navrhovat řešení pro sledování a dohledávání zboží na základě stávajících globálních datových norem, které umožňují digitalizaci činností T&L a souvisejících informačních toků. Využívá mimo jiné normy ISO, UN/CEFACT a GS1 ve spojení s novými technologickými řešeními.
Využití stávajících standardů vyžaduje méně času, zdrojů, úsilí a investic, aby bylo možné rychleji dosáhnout větších obchodních přínosů, protože stejné standardy se používají i v jiných souvislostech, například nejnovější dokumenty UN/CEFACT o textilu a kůži a připravovaná Bílá kniha o výměně informací o shodě výrobků. Posledně jmenovaná bílá kniha může být obzvláště zajímavá, protože často může být nutné, aby informace vyměňované za účelem sledovatelnosti byly podloženy nezávislým potvrzením, že informace jsou přesné a skutečně se vztahují k danému zboží/výrobku.
Nejpřínosnější údaje o dodavatelském řetězci v reálném čase jsou nyní s největší pravděpodobností generovány a poskytovány nějakou formou sledovací technologie, kterou přijaly subjekty, zprostředkovatelé v rámci multimodální dopravy. Kdykoli jsou taková data zachycena, může přístup nastíněný v BRS pomoci zúčastněným stranám určit, zda a kdy by bylo třeba tato data vyměňovat mezi zúčastněnými stranami, aby bylo dosaženo minimálních požadovaných cílů sledování a následně umožněno mnohem lepší globální sledovatelnosti výrobků.
Nový systém UN/CEFACT BRS konečně umožňuje zúčastněným stranám v dodavatelských řetězcích získávat od provozovatelů v oblasti T&L standardizovaným a konzistentním způsobem informace o sledování a vysledování týkající se dopravy a logistiky bez ohledu na to, v jakém kroku v rámci dodávky na konci řetězce je zboží (např. suroviny, komponenty, [dílčí] systémy, polotovary nebo hotové výrobky) přepravováno.
Schopnost sledovat výrobky a majetek (v reálném čase) v celém hodnotovém řetězci nabývá na významu v celé řadě průmyslových odvětví a zásadně by změnila řízení dodavatelského řetězce. Organizace budou mít plný přehled a suverenitu nad svými dodavatelskými řetězci i nad plně propojenými logistickými sítěmi, takže aktiva a zdroje budou využívány s optimální efektivitou. Větší efektivita a optimalizace řízení dodavatelského řetězce usnadní rychlejší přijetí cílů udržitelného rozvoje v souladu se současnými i budoucími předpisy.
Celý článek najdete na stránkách UNCTAD
zde. Zpráva je ke stažení
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com