Ten den totiž vyzvali Karima Delliová, předsedkyně Výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) Evropského parlamentu, Josef Doppelbauer, výkonný ředitel Agentury Evropské unie pro železnice, a několik generálních ředitelů společností zabývajících se nákladní železniční dopravou rozhodující činitele, aby zavedli ambiciózní politiku, která by markantně podpořila přepravu zboží vlakem.
„V květnu 2020 jsme vyzvali k obnovení nákladní železniční dopravy v celé Evropské unii. Našim cílem je do roku 2030 dosáhnout 30% podílu na přepravě. O tři roky později se tento modální podíl mírně snížil, ale objem přepravovaného zboží se zvýšil,“ uvedla Karima Delliová.
V tomto prohlášení zúčastněné strany uvádějí několik doporučení, která mají usnadnit přechod na jiný druh dopravy a také dosáhnout 30% podílu na přepravě do roku 2030. Je nastolena řada otázek, jako jsou poplatky za přístup na trať, zavedení evropského systému řízení železniční dopravy, příslušné režimy státní podpory a také revize režimu správy koridorů pro železniční nákladní dopravu.
„Prohlášení potvrzuje náš závazek upřednostňovat železniční nákladní dopravu, která je nejen ekonomičtější, ale také vypouští 9krát méně emisí gCO2e než silniční nákladní doprava,“ říká Josef Doppelbauer. „Přechodem z dálkové silniční dopravy na železnici na vzdálenosti nad 700 km by se mohlo ušetřit 40 milionů tun CO2 ročně a podíl železnice na nákladní dopravě by se v EU zvýšil na 36 %. Tato působivá čísla jsou přesvědčivou výzvou k akci pro informované a udržitelné rozhodování.“
Alberto Mazzola, výkonný ředitel CER, dodal: „Vlaky nelétají. Potřebujeme infrastrukturu. Spoléháme na to, že Evropský parlament a Rada přijmou vhodná rozhodnutí o TEN-T. Unie dnes čelí také další významné výzvě: bezprecedentnímu nedostatku energie. Ukrajinská krize ukázala, jak jsme v tomto ohledu zranitelní, a může to být začátek dlouhodobé energetické krize. Zatímco železnice vypouští 9krát méně CO2 než silnice, je také, a to je možná ještě důležitější, 7krát energeticky účinnější. Přestože je Unie z 58 % závislá na dodávkách energie zvenčí, je nyní zřejmé, že „spotřeba energie“ se musí stát výchozím kritériem všech politických iniciativ, včetně připravovaného „balíčku ekologizace dopravy“.
„Emise skleníkových plynů v EU klesly mezi lety 1990 a 2020 ve všech odvětvích o 32 %. Ve stejném období však emise z dopravy vzrostly o 7 %. Naše současná dopravní politika, včetně nákladní dopravy, není v souladu se strategií snižování emisí. Jak již bylo zdůrazněno, klíčovým faktorem umožňujícím dosáhnout tohoto cíle je přechod na jiný druh dopravy, neboť nákladní železniční doprava přináší významné úspory v oblasti životního prostředí, a je třeba o ně usilovat," říká Conor Feighan. „Musíme si však také uvědomit, že růst nákladní železniční dopravy v posledním desetiletí stagnuje. Je proto nezbytné, aby byl nyní vyvinut silný tlak na to, aby tento legislativní mandát měl pozitivní dopad na železniční nákladní dopravu. Současný rámec zjevně neodpovídá potřebám železniční nákladní dopravy.“
Vydání tohoto prohlášení na konci prvního čtvrtletí roku 2023 je významné, protože rok 2023 bude mít velký význam, pokud jde o odvětví nákladní dopravy v Evropské unii. Evropská komise má totiž v červnu předložit několik návrhů a probíhají politická jednání spojená s nákladní dopravou (například o transevropské dopravní síti - TEN-T).
Celý článek najdete na stránkách ERA
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com