Při zavádění ITS mají velký vliv také další faktory, mezi které patří především trvalý zájem uživatelů o ITS, příležitosti, které nabízí 5G, a rostoucí obchodní příležitosti podniků spojených s provozem vozidel, jako jsou pojišťovací společnosti a výrobci originálních zařízení.
Očekávané zvýšení používání technologie však nepřichází bez rizik - od drobných útoků hackerů až po větší ohrožení bezpečnosti a hrozby velkých finančních ztrát. Podle studie institutu Ponemon z roku 2018 o postupech automobilového průmyslu, musí programy a postupy kybernetické bezpečnosti, stanovené v automobilových společnostech, ještě dohnat technologie těchto připojených vozidel uvedených na trh. V souvislosti s tím společnost Consumer Watchdog zveřejnila zprávu, která dospěla k závěru, že hacknutí připojených vozidel během dopravní špičky může mít za následek vážné nehody, které zcela jistě vyústí v finanční ztráty, poškození infrastruktury a ztráty na životech.
Co mohou představitelé měst a vývojáři udělat, aby zajistili potřeby svých rostoucích měst a inteligentní dopravy? Zde jsou některé z hrozeb a rizik ITS:
1. Fyzické útoky a rizika
Zatímco fyzické útoky spadají v hodnocení hrozeb společnosti Trend Micro na nejnižší úroveň, fyzické poškození zařízení má za následek velké finanční ztráty. Zařízení ITS jsou fyzicky umístěna na silnicích a dálnicích, což umožní přístup komukoliv. Vandalové mohou manipulovat s fyzickými součástmi, jako jsou porty, měřidla a síťové antény, což může způsobit selhání při sběru a hlášení dat.
2. Síťové útoky a rizika
Podle výzkumu společnosti Trend Micro představují síťové útoky na ITS nejvyšší hrozbu. Síťové útoky se zaměřují na běžné provozní funkce a zařízení, narušují služby a mohou vést k narušení dat a krádeži informací. Kyberzločinci běžně využívají k doručování škodlivých dat sloužících k paralyzování odvětví veřejných a soukromých služeb tzv. malware. Použití malware jim umožní připojit se k jiným nezajištěným zařízením, jako jsou komerční budovy a obytné oblasti a páchat další, větší útoky.
3. Bezdrátové útoky a rizika
Bezdrátová komunikace pro V2V, V2I a I2I bude páteří inteligentní dopravy a provozu měst, zejména při výměně dat v reálném čase. Ale jak ukázalo známé hacknutí džípů v roce 2015, vzdálené ovládnutí vozidel prostřednictvím integrovaných komponent nebo připojených zařízení nejsou neznámé a nemožné.
Osvědčené postupy k zabránění útokům:
1. Implementovat a posílit opatření fyzické bezpečnosti v okolí zařízení ITS. Zajistit, aby v okolí nebyl žádná neoprávněná osoba, která by manipulovala nebo vandalizovala konkrétní součásti zařízení. Omezit počet oprávněných zaměstnanců, kteří mohou mít fyzický přístup k zařízení, a to v interně známých a schválených intervalech. Omezení připojených digitálních zařízení v dosahu pouze na zařízení nezbytná k provádění bezpečnostních auditů a kontrol údržby.
2. Aplikovat systémy segmentace, monitorování, detekce a blokování sítě. Brány firewall a brány pro správu hrozeb mohou rychle analyzovat a blokovat škodlivé adresy URL, příkazy, e-maily a skripty. V případě útoku mohou týmy IT rychle identifikovat, izolovat a potlačit narušení a zabránit kyberzločincům dostat se dále do sítě a koncových bodů, čímž zabrání možným ztrátám dat.
3. Provádět pravidelné bezpečnostní audity, aby byla jistota, že v síti, hardwaru, softwaru a firmwaru nejsou žádné mezery. Mapovat všechna zařízení připojená k síti a skenovat jejich zranitelnost.
Další doporučení a celý článek v originále najdete
zde.