K perfektnímu návrhu dráhy a možnosti simulovat různé scénáře, si najala společnost Scania firmu AFRY, která má rozsáhlé odborné znalosti v oblasti designu a inženýrství. Zkušební dráha zahrnuje 19 kilometrů silnic s více než 60 křižovatkami a uzly, ačkoli složité, kopcovité terénní podmínky budou ztěžovat její uspořádání. A proto, že změna jakéhokoli jednotlivého prvku by ovlivnila řadu dalších, potřebovala pro svůj návrh společnost AFRY flexibilní a dostupné prostředí.
Společnost AFRY si vybrala technologii Bentley k zavedení sdruženého přístupu k projektování, čímž vytvořila společný, modelově orientovaný, digitální projektový kontext. Software také poskytl dynamické vztahy mezi 3D prvky, takže bylo možné vyhodnotit a upravit četné alternativy návrhu trati tak, aby byla zajištěna proveditelnost. Dále disponuje 3D modely různých oblastí trati ve více souborech CAD s udržovanými dynamickými vztahy, což zefektivnilo pracovní postupy a analýzu více variant návrhu.
Využití dynamického prostředí OpenRoads společnosti Bentley umožnilo společnosti AFRY provést analýzu variant a určit variantu s minimálním dopadem na životní prostředí a zároveň zohlednit rozpočet projektu. Díky přesným geotechnickým datům a digitálním modelům terénu založeným na LiDARu společnost AFRY minimalizovala plýtvání a optimalizovala vyvážení hmot a proveditelnost stavby. Ve srovnání s aktualizací statických 3D prvků ušetřila společnost AFRY díky progresivnímu digitálnímu modelování 30 % času při vyhodnocování alternativních konstrukčních řešení. Modelově orientovaný přístup také zkrátil dobu výroby výkresů o 20 %, zajistil plnou konzistenci dat a ušetřil přibližně 80 hodin na výpočtech množství díky extrakci výkazů výměr přímo z modelů.
Podrobné studie 3D modelů a animovaných vizualizací v systému LumenRT digitálně odhalily několik střetů infrastruktury a nesouladů v silničních napojeních ve fázi návrhu, čímž se eliminovaly nákladné chyby a přepracování během výstavby a ušetřily se tak potenciálně miliony švédských korun. Dynamický digitální přístup společnosti AFRY také vyvážil zemní práce, čímž se snížil dopad na životní prostředí, což je v souladu s konečným cílem projektu snížit uhlíkovou stopu prostřednictvím udržitelné dopravy. Hloubkové testování vozidel na zkušebních tratích před výrobou zajišťuje bezpečnost a udržitelnost dopravy. Investice v Södertälje přinese přímé ekonomické výhody místním a regionálním švédským komunitám. Prostřednictvím inovativního digitálního inženýrství přispěla společnost AFRY k poslání společnosti Scania vyvíjet autonomní a elektrifikovaná vozidla, která budou celosvětově využívána ke zlepšení životního prostředí.
Celý článek včetně obrázku najdete na stránkách World Highways
zde.