V rámci této studie byly provedeny reprezentativní průzkumy týkající se návyků mobility lidí v Německu, Francii, USA, Japonsku a Číně.
Výsledky studie ukazují, že individuální doprava je důležitá pro cestující na celém světě. Během pandemie koronaviru se poptávka po individuální mobilitě ještě zvýšila.
Ve Francii a Německu uvedlo 80 % respondentů, že během pandemie změnili své každodenní návyky v oblasti mobility. U 81 % respondentů v USA lze také pozorovat podobný posun v cestovním chování. Největší změna nastala v Asii: v Japonsku změnilo své cestovní návyky až 88 procent lidí, přičemž tento počet je ještě vyšší v Číně (93 %).
Ačkoli se během krize u mnoha lidí výrazně snížilo množství cest, velký počet respondentů uvedl, že svá vozidla používají častěji. To platí zejména v Číně, kde téměř polovina dotázaných uvedla, že nyní více cestují osobním automobilem. Vzhledem k tomu, že reprezentativního průzkumu se zúčastnilo více lidí v městských oblastech, je tento poznatek obzvláště důležitý. V hustě osídleném Německu s rozvinutým systémem veřejné dopravy používá čtvrtina dotázaných automobily častěji než před vypuknutím pandemie. Dokonce i ve Francii, kde byla obzvláště přísně omezena svoboda pohybu, a tedy i mobilita, používá 16 % populace osobní automobily častěji. Také USA (22 %) a Japonsko (21 %) vykazují podobné trendy.
Pandemie koronaviru vede k větší osobní mobilitě, a tím k dalšímu zvýšení hustoty provozu ve všech pěti zkoumaných zemích. Proto se důležitou součástí řešení potřeby mobility osob stávají moderní vozidla s prediktivním softwarem na palubě.
Celý článek najdete
zde.