KDO JE „NARUŠITELEM“ V OBLASTI PARKOVÁNÍ
26. 10. 2022

KDO JE „NARUŠITELEM“ V OBLASTI PARKOVÁNÍ

Pokud jde o narušení jakéhokoli podnikání, je výstižné rčení „všichni, kteří něco nějak naruší, přinášejí inovace, ale ne všechny inovace jsou narušením“, což může vést k závěru, že narušení je vyšší formou inovace.

Převratné inovace vytvářejí nové mezery na trhu nebo přidávají hodnotový řetězec, který dříve neexistoval. Podle Claytona Christensena, profesora z Harvardské obchodní školy, toto narušení nahrazuje stávající trh, odvětví nebo technologii a vytváří něco nového, efektivnějšího a hodnotnějšího“.

Příkladem takového „narušitele“ v oblasti parkování je společnost Mobypark, která bojuje proti problémům spojeným s parkováním pomocí modelu založeného na sdílené hodnotě, což znamená, že hodnota je vytvářena na všech úrovních a pro všechny zúčastněné strany. Mobypark je platforma pro sdílené parkování, která umožňuje majitelům parkovacích míst sdílet své zdroje s lidmi, kteří hledají parkovací místa – to pomáhá překlenout rozdíl mezi nabídkou a poptávkou v oblasti parkování a zároveň vytváří snadný a dodatečný zdroj příjmů pro majitele parkovacích míst a pomáhá zákazníkům efektivně najít parkovací místo.

JAK INOVOVAT OBLAST PARKOVÁNÍ
Vztah mezi parkováním a inovacemi byl dlouhou dobu nefunkční. Pomalu se měnící povaha odvětví parkování se do značné míry brání změnám u obou druhů parkování: na ulici i mimo ni.Parkování na ulicích je obvykle řízeno městy a obcemi a tyto instituce jsou známé svým pomalým přístupem ke změnám, zejména k technickým změnám. Bezkontaktní mobilní platby sice pronikly do segmentu parkování na ulici, ale škálovatelná a inovativní řešení jsou stále vzácná.

Dokonce i bezkontaktní placení má své problémy ve městech jako Honolulu a Reno ve Spojených státech, která se musela vrátit ke starším formám placení, poté, co jejich digitální řešení selhala. Parkovací naváděcí a informační systémy (PGI) byly vyvinuty s cílem poskytovat řidičům dynamické informace a nasměrovat je na volná místa, ale i tento systém má své nedostatky. Prvním z nich je fakt, že na stejné místo může být nasměrováno více řidičů a tím pádem se může zvýšit míra dopravních kongescí. Druhým pak to, že se systém apriori zaměřuje na nalezení jakéhokoli parkovacího místa než toho nejvhodnějšího. To může narušit rovnováhu ve využívání parkovacích míst.

Parkování mimo ulice (tj. garáže a povrchová parkoviště) je z velké části ve vlastnictví soukromých podniků a očekávalo by se, že se bude v oblasti inovací vyvíjet rychleji, ale i zde pozorujeme jistou stagnaci v zavádění inovací.

Největším narušitelem v oblasti mobility a parkování jsou technologie. Bezdotyková technologie, zejména bezkontaktní platby, optimalizuje příjmy majitelů parkovišť a zároveň zlepšuje celkový zážitek zákazníků z parkování. Aktualizace platebních technologií, které odpovídají vyvíjejícím se potřebám zákazníků, ukazuje, že odvětví parkování se nebrání změnám a dokáže být všestranné a otevřené novým trendům v neustále se měnícímu ekonomickém prostředí.

Převratné inovace přicházejí také v podobě obchodních modelů založených na datech, které pomáhají provozovatelům parkovišť zefektivnit jejich služby, aby maximalizovali efektivitu a generovali poptávku. Trendy v parkování se mění každý den a začíná být čím dál snazší mít přehled o obsazenosti, transakcích a celkovém provozu v reálném čase. Majitelé parkovišť se mohou přizpůsobit změnám poptávky v reálném čase a identifikovat časy s vysokou návštěvností.

A konečně, zelená revoluce v automobilovém průmyslu má zajímavé důsledky pro sektor parkování. S rostoucím počtem elektromobilů musí parkoviště sloužit také jako nabíjecí stanice. Elektromobilita bude i nadále růst a spolu s ní poroste i poptávka po dobíjecích místech. Musíme přehodnotit funkčnost tradičního parkoviště tak, aby se stala centry mobility, která zákazníkům nabízí různé služby.

BUDOUCNOST MĚST ZASAŽENÝCH INOVACÍ
Správa parkování je často přehlížena, často až do doby, kdy se problémy vymknou kontrole, nebo do doby, kdy se město rozhodne generovat z parkování příjmy. Tento reakční přístup k plánování parkování však pouze podporuje používání automobilů a zároveň ztěžuje orientaci ve městech. Navíc zhoršuje dopravní kongesce a kvalitu ovzduší. Namísto toho, aby se města soustředila pouze na rozvoj nové infrastruktury, musí se nyní zabývat také tím, jak maximalizovat využití parkovacích míst, která již mají k dispozici. Technologie jsou v odvětví parkování velkým hybatelem, který zlepšuje zkušenosti zákazníků a otevírá nové obchodní příležitosti pro poskytovatele a provozovatele parkovacích služeb.

Celý článek najdete na stránkách Intertraffic zde.

CCTV kamery a nouzová tlačítka mezi funkcemi nových autobusů v Dillí
25. 10. 2022

CCTV kamery a nouzová tlačítka mezi funkcemi nových autobusů v Dillí

Růžová sedadla pro ženy, CCTV kamery a nouzová tlačítka s alarmem – to jsou jen některé z inovací 50 nových skupinových autobusů, které v úterý slavnostně uvedl do provozu hlavní ministr pro město Dillí Arvind Kejriwal