Giacomo Somma řeší kontroverzní otázku, kam by dopravní orgány měly zaměřit své investice na zlepšení propojení dopravní sítě:
„Žijeme v takzvané informační společnosti již více než deset let, což ovlivňuje všechny aspekty našeho života. Když vstupujeme do nové digitální éry, kde osobní údaje nebo průmyslová a veřejná data (nebo smíšené datové sady) vytvářejí data-agiliní ekonomiku, stává se inteligentní mobilita klíčovou. Právě v této oblasti našeho života bude tato transformace evidentní a my musíme tuto změnu předvídat a řídit. Veřejné orgány na celostátní, regionální a městské úrovni hrají důležitou roli ve všech oblastech - od regulačních a politických opatření až po plánování mobility a skutečné zavádění inovativních řešení. Propojení hraje zásadní roli při zlepšování mobility, pokud jde o bezpečnost, emise, sociální začlenění a podmínky pro život. Směrnice o ITS (2010/40/EU) je základem pro zavedení národních přístupových bodů (NAP). Národní akční plány rozšiřující a integrující možnosti propojení a zdrojů dat do komplexní dopravní sítě (dálnice, státní a městské silnice) a aktérů v oblasti mobility (veřejné, komerční, soukromé) jsou místem, kde mohou veřejné orgány primárně plánovat své investice. To bude vyžadovat integraci kooperativních inteligentních dopravních systémů a služeb s interaktivním řízením dopravy a realizaci skutečně multimodálního dopravního systému - zahrnujícího silniční, železniční, vodní a leteckou dopravu - pro osoby i zboží.“
Jak důležité je udržovat rovnováhu mezi rozvojem digitální a fyzické infrastruktury?
Nikolaos Tsampieris odpovídá:
„Rozvoj silniční infrastruktury bude hrát klíčovou roli při zavádění autonomních vozidel (AV) a v budoucnosti i zavádění plně automatizovaného dopravního systému. Digitální infrastruktura, umožněná technologiemi, jako je umělá inteligence a internet věcí, a podporovaná bezdrátovou komunikací (vozidlo-vozidlo, vozidlo-infrastruktura, vozidlo-všechno), pozitivně ovlivňuje bezpečnost a přizpůsobuje soužití konvenčních a autonomních vozidel během přechodného období, což umožňuje postupné zavádění úplné automatizace vozidel. Jak se postupně zvyšuje penetrace vozidel s vyšší úrovní automatizace (SAE), bude se postupně měnit také silniční infrastruktura.“
Stručný výtah z rozhovoru si můžete přečíst na stránkách ERTICO
zde, plnou verzi článku naleznete v časopise Intelligent Transport
zde.