Mezi nejznámější patří problém parkování ve velkých městech. Může tento problém vyřešit umělá inteligence?
Chytrá města a vozidla přehodnocují svůj vztah. Spor o to, zda mají být soukromá vozidla v centrech měst, je trnem v oku mnohým. Otázka parkování má tendenci vychýlit misku vah ve prospěch těch, kteří chtějí soukromá vozidla vyhnat; nebo alespoň předělat jejich sídla. Inovativní technologie inteligentního parkování však nyní tento tlak zmírňují.
Chytrá města obecně vyvíjejí algoritmy, které dávají vozidlům v městských oblastech druhou šanci a usilují o větší plynulost. V Singapuru, který má národní strategii pro umělou inteligenci, byl spuštěn program pro řízení inteligentních semaforů. Jeho cílem, známým pod zkratkou CRUISE, je řídit semafory na základě fyzické přítomnosti chodců a vozidel. To nejen zlepšuje plynulost dopravy, ale také umožňuje vytvářet prediktivní dopravní vzorce.
V případě parkování ve velkých městech otevřela práce s umělou inteligencí cestu k integraci, která přesahuje fyzický aspekt inteligentního parkování. Ty jsou založeny na čtyřech technologiích: senzorové technologii, mapování, signalizaci a počítání vozidel. Lze však tyto systémy integrovat do celého městského prostoru?
Do jisté míry se o to v San Francisku snaží už léta. V roce 2011 město zahájilo pilotní program, jehož cílem bylo pomocí aplikací nabídnout řidičům v reálném čase informace o tom, jak najít volná parkovací místa. Ačkoli je zatím příliš složité kvantifikovat výsledky, zdá se, že došlo k výraznému zlepšení plynulosti dopravy. V konkrétním případě San Francisca se někteří domnívali, že problém s parkováním vyřeší "pouze" technologie autonomních vozidel. Nedávné studie však naznačují, že by muselo dojít k velké konsolidaci autonomních vozidel, aby to mělo efekt.
Nejlepším důkazem toho, že umělá inteligence přináší pozitivní řešení parkování, je rychlý růst společností nabízejících parkovací technologie v reálném čase ve městech. Některé z nejúspěšnějších z nich začínaly na crowdsourcingové bázi, aby v reálném čase informovaly uživatele o tom, kde se nacházejí nejlevnější místa k parkování.
Příkladem je
SpotAngels nebo
Parkopedia. Druhá jmenovaná nabízí své služby ve více než 20 000 městech a nejcennější informace, které má díky svému oboru podnikání, jí umožňují spojit se s více než desítkou velkých automobilových firem, které doufají, že se s nimi o kus tohoto informačního koláče podělí.
Článek najdete na stránkách Tomorrow Mobility
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com