Zmírnění závislosti na osobních automobilech je hlavním cílem nového závazku přibližně 50 veřejných, soukromých a neziskových organizací.
Akční program pro sdílenou mobilitu, který byl oznámen tento týden na Národním summitu o sdílené mobilitě 2022 v Chicagu, usiluje o to, aby do roku 2030 byla spravedlivá nízkouhlíková sdílená mobilita „pohodlnější, praktičtější, dostupnější, snadněji použitelná, a dokonce přístupnější a cenově výhodnější než jízda autem“.
Agenda má být zveřejněna později v létě, ale cílem je pokračovat v rozšiřování počtu zúčastněných organizací na podporu všech možností sdílené dopravy, „od veřejné dopravy po spolujízdu, od sdílení automobilů po mikrotransit na vyžádání, od sdílených kol a koloběžek po paratransit“.
Nové údaje Asociace guvernérů pro bezpečnost silnic ukazují, že v roce 2021 zabili řidiči v USA přibližně 7 485 chodců, což je nejvíce za jediný rok za posledních čtyřicet let a v průměru to znamená 20 úmrtí denně. V loňském roce bylo v USA zaznamenáno 16leté maximum úmrtí na silnicích.
„Prudký nárůst cen benzínu opět mnohé z nás bolestně upozornil na to, že jsme příliš závislí na autech. Elektrifikace je sice nezbytná, ale k vyřešení našich systémových problémů s mobilitou nestačí,“ řekl Benjamin de la Peña, generální ředitel Centra pro mobilitu sdílených vozidel.
„Agenda a akční síť chtějí do deseti let dosáhnout toho, aby se sdílená mobilita stala první a nejlepší volbou oproti vlastnictví automobilu. Musíme to udělat, abychom bojovali proti změně klimatu, zajistili spravedlivější mobilitu a pomohli domácnostem ušetřit peníze. Nejde jen o další dokument. Vypracovali jsme seznam úkolů, abychom je skutečně splnili.“
Strategie sdílené mobility mohou přinést slib bezpečnějších silnic, spravedlivější dopravy a udržitelného pohybu osob a zboží – pokud jsou správně implementovány, zdůrazňuje Marla Westerveltová, viceprezidentka pro politiku Koalice za novou koncepci mobility.
„Když se spojíme s vlivnou sítí veřejných, soukromých a komunitních obhájců, můžeme spolupracovat a jednat tak, abychom utvářeli dopravu zítřka a řešili současnou globální energetickou bezpečnost a klimatickou krizi,“ dodává Westerveltová.
„Problém se vždy skrývá v detailech,“ řekl Kevin Chambers, zakladatel a ředitel společnosti Full Path Transit Technology.
„Sdílená mobilita se dá dělat špatně mnoha způsoby. Spojení tolika organizací a jednotlivců s různými pohledy na věc, aby spolupracovali a nacházeli nejlepší řešení, pomůže zajistit měřitelný pokrok v oblasti sdílené mobility. Prioritou pro mě bylo zajistit, aby agenda zahrnovala potřeby mimoměstských a komunitních služeb mobility.“
Originál článku najdete na stránkách ITS International
zde.
Zdroj fotografie: www.pixabay.com