V nedávné reklamě Meta vykresluje futuristickou vizi prostoru bez geografie, kde se lidé mohou setkávat, aniž by se tam osobně vyskytovali. Metaverse bude mít - podle reklamního sdělení - dopad na reálný svět. Slibuje scénář, v němž budou moci plánovači dopravy provádět v metaverzu sofistikované simulace, které budou utvářet způsob pohybu miliard lidí ve všech koutech světa. A skutečně, metaverse má obrovský potenciál zlepšit bezpečnost silničního provozu, zvýšit účast občanů a učinit mobilitu inkluzivnější.
V odvětví mobility začali jako první mluvit o metaverzu, virtuální realitě (VR) a rozšířené realitě (AR) výrobci originálního vybavení (OEM). Již v roce 2019 představili některé praktické případy využití, jako jsou heads-up displeje a projekce na čelní sklo, které umožňují navigaci, nebo virtuální testovací jízdy automobilů, které lze provádět z pohodlí domova potenciálního zákazníka.
Změní koncept metamobility dopravu?
Na veletrhu CES 2022 zaujala společnost Hyundai Assan futurističtější vizí: představila koncept "Metamobility", který využívá kombinaci technologií umožňujících neomezenou svobodu pohybu. Automobilka očekává, že mobilní prostředky, jako jsou automobily a městská letecká mobilita (UAM), budou sloužit jako chytrá zařízení pro přístup do virtuálního prostoru, zatímco robotika bude fungovat jako prostředek pro propojení virtuálního a reálného světa.
I když mnohé z těchto myšlenek stále znějí jako science fiction, není pochyb o tom, že 3D svět metaverza zásadním způsobem promění naše životy a podnikání. Technologie, jako je rozšířená realita a smíšená realita (MR), a tedy propojení fyzického a digitálního světa, nabídnou nové vnímání a zážitky - také pokud jde o plánování dopravy a utváření ekosystému mobility.
Již dnes urbanisté a plánovači dopravy využívají digitální dvojčata měst a dopravních sítí k modelování, simulaci a plánování budoucích opatření v oblasti mobility. V tomto digitálním prostředí lze simulovat a analyzovat všechny účastníky silničního provozu a jejich interakce i služby veřejné dopravy. Dopravní modely a simulace tak již dnes představují základní rozhodovací nástroje pro utváření bezpečnější, udržitelnější a efektivnější mobility. Metaverse tyto procesy obohatí. Inženýři budou moci pracovat v přímém kontaktu s plně trojrozměrnými rendery v životní velikosti, které otevřou zcela nové možnosti a vnímání.
Jak překonat problémy s rovností v mobilitě?
Lidé mají různé potřeby v oblasti mobility. Identifikace a pochopení těchto potřeb je zásadní pro vytvoření rovného a přístupného systému mobility pro všechny. Jak přístupná je autobusová zastávka pro starší lidi? Jaká omezení jsou na chodníku pro zdravotně postiženou osobu nebo pro matku s kočárkem? Metaverse nabídne možnost vcítit se do těchto potřeb. Plánovači si budou moci realističtěji představit různé okolnosti v nejrůznějších scénářích a vžít se do situace jiných osob. Dopady plánovaných opatření na zkušenosti různých skupin lidí umožní ještě inkluzivnější navrhování mobility.
Dláždí cestu k lepší bezpečnosti silničního provozu
Bezpečnost silničního provozu je další oblastí, kde bude tato přímá zkušenost s konkrétní situací pro plánování užitečná. Výzkumníci z Norimberské univerzity aplikovaných věd v Německu nedávno zveřejnili studii o bezpečnosti na silnicích z pohledu různých cyklistů. Pokusné osoby hodnotily bezpečnost různých konstrukcí silnic na základě zkušeností s různými podmínkami na silnici pomocí virtuálního simulátoru pro cyklisty. I toto "základní" testovací prostředí přineslo zajímavé výsledky: Například barevný pruh pro cyklisty může výrazně zvýšit vnímání bezpečnosti při jízdě na kole - jde o úsporné a jednoduché opatření na podporu cyklistické dopravy. Testovací kola v sofistikovanějším prostředí VR a AR metaverza přinesou další, a ještě hlubší výsledky, které zajistí, že infrastruktura bude optimálně přizpůsobena potřebám těch, kteří ji využívají.
Celý článek najdete na stránkách ITS International
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com