V nejširším slova smyslu internet věcí (IoT) zahrnuje vše, co je k internetu připojeno. Stále častěji se však používá k popisu věcí, které spolu mohou „komunikovat“. Jednoduše řečeno, IoT je obrovská síť připojených zařízení, jejíž součástí mohou být i lidé. Propojování lidí a zařízení se stává klíčovým pro shromažďování informací v reálném čase, jejich analýzu a urychlení rozhodování.
Jak se náš svět stále více digitalizuje, stává se pojem internet věcí široce uznávaným a měli bychom se s ním vypořádat.
IoT má obrovský, bezprecedentní dopad na veřejnou dopravu zrychlením tempa inovací a poskytováním skutečných řešení. Od revoluce IoT se z vozidel staly opravdové počítače na kolech, naplněné tisíci senzorů, které dokáží zaznamenávat informace o počtu cestujících, spotřebě paliva a stavu vozidla. Inteligentní vozidla jezdí po silnicích v inteligentních městech, která mají vlastní senzory zabudované do infrastruktury, a proto je možné také sledovat pohyby vozidel a stav provozu. Všechny tyto ukazatele lze analyzovat samostatně nebo společně při identifikaci nových řešení s cílem maximalizovat účinnost pro provozovatele a zlepšit zážitek cestujících.
V automatizované mobilitě je konektivita vozidel zásadní. V projektu
SHOW financovaném EU hraje IoT klíčovou roli. V tomto projektu budou různé typy autonomních vozidel určených pro osobní i nákladní dopravu připojeny k široké škále podpůrné infrastruktury (5G, G5, IoT) pro provoz ve veřejné dopravě.
Internet věcí umožňuje nové pokročilé služby prostřednictvím flexibilního využívání stávajících dat, zlepšování kvality služeb pro cestující a efektivity dopravních služeb pro provozovatele a úřady.
Celý článek najdete na stránkách UITP
zde. Podrobnější informace o IoT ve veřejné dopravě je
zde.