2. 3. 2021
Vzhledem ke stále se zvyšující poptávce po čisté dopravě se předpokládá především rozvoj pohonů na vodík, kdy elektřina pro motor je vyráběna přímo ve vozidle z vodíku v nádrži vozidla pomocí palivového článku (FCEV = Fuel Cell Electric Vehicle).
Hyundai registroval v ČR své vodíkové vozidlo. Nicméně, zahájení jeho prodeje se předpokládá později. V ČR je problémem totiž právě druhá strana mince vodíkové dopravy – příležitosti k plnění vozidla vodíkem. Přestože je do budoucna vodíková doprava uvažována jako velmi perspektivní, infrastruktura na české dopravní síti chybí.
V provozu je, jako neveřejná, vodíková stanice ve středočeských Neratovicích, která byla vybudována díky Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži pro jím vyvinutý (hybridní) vodíkový autobus, který je v provozu na městských linkách v Neratovicích. Plánují se postavit tři další stanice: v Litvínově, Praze a Brně.
Nádrž vozidla HYundai Nexo se ve vodíkové čerpací stanici plní s tlakovým ventilem a obdobně jako při plnění CNG . Naplnění plných nádrží při vysokém tlaku by podle Hyundai mělo trvat do pěti minut.
Jak lze předpokládat u každé nové technologie, její vývoj se promítá do ceny vozidla i paliva, takže vodíková doprava rozhodně nyní nepatří mezi cenový průměr. Detaily o motoru, obsluze vozidla a zkušenostech z testování Hyundai Nexo v provozu nabízí
originál článku v časopisu Garáž. (Také zdrojem obrázku.)
Své firemní zázemí pro vodíkovou dopravu si v Ostravě dlouhodobě buduje firma
Vítkovice, která spolupracuje s Moravskoslezským krajem na vizi budoucnosti dopravy v kraji.
Související články:
Vodík má potenciál pro dopravu
zde a o Toyotě Mirai
zde.