21. 12. 2021
Dne 14.12.2021 představila Evropská komise dlouho očekávaný Balíček efektivní a zelené mobility. Balíček je souborem návrhů unijních legislativních i nelegislativních dokumentů vycházejících a zaměřuje se zejména na rozvoj těch druhů dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, což je především železnice
Balíček má za cíl zefektivnit přepravu osob a zboží prostřednictvím rozvoje dopravní infrastruktury v rámci Evropské unie, digitalizovat sektor dopravy prostřednictvím zavádění a využívání inteligentních dopravních systémů, přispět k dekarbonizaci dopravy větším využitím přepravy cestujících po železnici na větší vzdálenosti a zlepšit udržitelnost dopravy ve městech.
Balíček se skládá z návrhu nařízení, kterým se přezkoumají opatření ohledně transevropských dopravních sítí (TEN-T), návrhu revize směrnice k zavádění a využívání inteligentních dopravních systémů (ITS), akčního plánu na podporu rozvoje přepravy cestujících v dálkové a mezinárodní železniční dopravě a nového rámce EU pro městskou mobilitu.
Návrh směrnice ITS je revizí směrnice z roku 2010, která byla transponována do zákona č. 13/1997, o pozemních komunikacích, v platném znění. Stávající směrnice se hlavně zaměřila na ITS v silniční dopravě, avšak nyní EK přichází s komplexnějším přístupem a do rozsahu působnosti jsou nově zařazeny multimodální digitální služby mobility (např. koncept mobilita jako služba - MaaS) nebo rozvoj autonomního řízení, přičemž z celé palety problematiky CCAM (Connected, Cooperative & Automated Mobility) se návrh soustřeďuje na zavádění kooperativních systémů ITS (C-ITS).
Příloha I návrhu pak specifikuje opatření pro jednotlivé prioritní oblasti, které budou regulovány a harmonizovány na evropské úrovni prostřednictvím sekundární legislativy. Hlavním cílem revize směrnice je rozšířit rozsah nasazení ITS a C-ITS, jak z hlediska územního pokrytí dopravní infrastruktury, tak z hlediska rozsahu poskytovaných služeb, dále zvýšit využívání ITS a zajistit interoperabilitu těchto systémů. Návrh se rovněž zaměřuje na problematiku přístupnosti dat a jejich sdílení v digitálním formátu a navrhuje zavedení některých služeb v oblasti bezpečnosti silničního provozu na síti TEN-T jako povinné.
Očekává se, že projednávání revize směrnice ITS bude probíhat během druhé poloviny roku 2022, tedy v době druhého předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
Více informací včetně možnosti stažení výše uvedených legislativních i nelegislativních dokumentů najdete zde.