ERA zveřejňuje zprávu o bezpečnosti a interoperabilitě železnic v EU za rok 2022
13. 12. 2022

Dvouletá zpráva poukazuje na pokrok v oblasti bezpečnosti a interoperability železnic v EU a umožňuje hlouběji porozumět situaci na evropských železnicích a jejímu vývoji v čase.

Evropské železnice patří i nadále k nejbezpečnějším na světě, přičemž závažné nehody (s pěti a více mrtvými) jsou stále vzácnější a významných nehod v posledních letech ubývá. Celkové náklady na železniční nehody však zůstávají vysoké a pokrok je v jednotlivých členských státech EU velmi nerovnoměrný, přičemž úroveň bezpečnosti se značně liší.

Výkonný ředitel agentury ERA Josef Doppelbauer vyzývá toto odvětví, aby se důsledným uplatňováním důkladného systému řízení bezpečnosti a zaváděním pozitivní kultury bezpečnosti na železnici pevně zavázalo ke zvyšování bezpečnosti na železnici: „ERA aktivně podporuje společnou pozitivní evropskou kulturu bezpečnosti na železnici, protože bezpečnost není jen o předpisech, pravidlech a postupech. Bezpečnost je o trvalém
a kolektivním závazku.“

Shromážděné údaje potvrzují, že jsme již pokročili ve zlepšování interoperability železnic v Evropě, nicméně
v mnoha oblastech jsme ještě daleko od dosažení našich cílů. Ačkoli lze pozorovat značný pokrok v oblasti sjednocování provozních rámců z hlediska pravidel, v oblasti interoperability železničních prostředků jsou patrná pouze mírná zlepšení. V důsledku toho se železnici v posledním desetiletí nepodařilo zvýšit svůj podíl na skladbě dopravních prostředků, přestože je nejudržitelnějším druhem dopravy.

V tomto vydání zprávy poprvé díky naší cenné spolupráci s RailNetEurope představujeme nové ukazatele pro sledování objemu přeshraniční železniční dopravy, doby přestupu a přesnosti na hraničních úsecích, které mohou poskytnout informace o plynulosti mezinárodních železničních spojení. „Po letech budování jednoúčelových databází se nyní musíme zaměřit na synergie umožněné propojenými daty a základními IT systémy, které mohou zlepšit konkurenceschopnost železnice,“ říká Josef Doppelbauer a vyzývá všechny zúčastněné strany, „aby zvýšily své úsilí o dosažení lepší kvality dat“.

Zprávu najdete zde. Celý článek najdete na stránkách ERA zde.

Novinka společnosti DEKRA pro nabíjecí stanice elektromobilů
12. 12. 2022

Novinka společnosti DEKRA pro nabíjecí stanice elektromobilů

DEKRA spouští první program certifikace kybernetické bezpečnosti pro všechny typy zařízení sloužící k napájení elektrických vozidel (EVSE) a jako první společnost na světě nabízí speciální certifikační pečeť kybernetické bezpečnosti.