ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Dopravní značení a systémy autonomního řízení
17. 6. 2022

Dopravní značení a systémy autonomního řízení

Dopravní značení bude mít i nadále zásadní význam pro všechny typy naváděcích systémů, protože vstupujeme do věku autonomního řízení na smíšené úrovni. Robert N. Dingess, generální ředitel americké společnosti Mercer Strategic Alliance a politický ředitel celosvětové aliance pro dopravní značení, vysvětluje proč.

 Správně instalované a udržované dopravní značení poskytuje vodicí prvky pro motoristy, chodce a cyklisty. Přestože je dnes značení na vozovkách základním bezpečnostním prvkem, často se mě ptají, zda bude mít podobný účel i po nástupu strojově řízených systémů. Významné zprávy z automobilového průmyslu spekulují o tom, že přijde den, kdy již nebudeme potřebovat tradiční zařízení pro řízení dopravy (signály, značky, značení). I když je těžké odhadovat rychlost technologického pokroku, je mnohem pravděpodobnější, že až na výjimky budou silnice za 50 let vypadat velmi podobně jako dnes.

Význam dopravního značení může s přibývajícím počtem automatizovaných systémů vozidel skutečně vzrůst. Plné pochopení tohoto problému vyžaduje stručný přehled toho, jak jsou automatizované systémy vozidel definovány a jak fungují. Společnost automobilových inženýrů (SAE) a americké ministerstvo dopravy vydaly dokumenty popisující pět úrovní automatizace. Tyto úrovně lépe definují úlohu lidských i strojních systémů při řízení vozidel.

Existuje mnoho důvodů se domnívat, že bez ohledu na úroveň automatizace si dopravní značení v dohledné budoucnosti zachová svůj význam. Zaprvé, v současné době neexistují žádné komerčně dostupné systémy automatizovaných vozidel úrovně 3-5. Za druhé, řada odborníků se domnívá, že složitá povaha silnic oddálí zavedení plné automatizace páté úrovně až o 50-75 let v budoucnosti. Zatřetí, bez ohledu na rychlost pokroku automatizovaných systémů, budou silniční agentury v budoucnu pravděpodobně i po roce 2050 udržovat vozovky pro kombinaci lidských, strojních a plně automatizovaných systémů. V tomto sdíleném prostředí bude význam značení pravděpodobně spíše stoupat než klesat. Automatizace třetí a čtvrté úrovně bude těžit z lepšího využití dopravního značení pro bezpečnou navigaci v systémově problematických oblastech, jako jsou pracovní zóny. Je mnohem pravděpodobnější, že se budou stále častěji používat speciálně určené barvy značení, jako je oranžová pro pracovní zóny nebo fialová pro mýtné pruhy, které budou pomáhat systémům strojového vidění. Ačkoli se 21. století může zapsat do paměti jako věk automatizované dopravy, mělo by se projevit i v silném a prosperujícím trhu s dopravním značením.
 
Celý článek s popisem jednotlivých úrovní automatizace najdete na stránkách SWARCO zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

Evropský kongres ITS 2022: údaje o mobilitě
16. 6. 2022

Evropský kongres ITS 2022: údaje o mobilitě

Summit zjistil, že to, co opravdu spojuje dopravu a mobilitu jsou data. Nelze však opomíjet ani důvěru.