Promluvte si s kýmkoli, kdo se zabývá analýzou dopravních dat, a vždy se najde někdo, pro koho bylo předchozích 12 měsíců jedním z nejzajímavějších období jeho kariéry.
Úroveň dopravy na úrovni 30. let 20. století v kombinaci s obrovskými rozdíly v rychlosti (výsledek menšího provozu, ale výrazně rychlejšího pohybu) znamenala nebývalé rozdíly v kvalitě dopravních dat a výrazný nárůst počtu přestupků. Kromě snad možnosti trávit více času analýzou samotných dat to většina společností, které měly za úkol simulovat dopravní toky nebo shromažďovat a analyzovat dopravní a přepravní data, již dělala s přesností, která byla ještě před půl desetiletím považována za prakticky nemožnou.
Chytré přechody pro chodce
Kde jsou tedy centra inovací? Například v Austrálii došlo v oblasti chytrých přechodů pro chodce k řadě fascinujících změn.
Při tradičním ovládání pomocí tlačítek chodci fyzicky stisknou tlačítko na křižovatkách se semafory, aby informovali semafory o tom, že čekají na přecházení silnice, což se až do příchodu Covid-19 zdálo být běžné a poměrně fádní (i když životně důležité). Najednou bylo fyzické stisknutí tlačítka prstem nebezpečné.
Díky pokroku v technologii infračervených senzorů přiblížení mohou nyní chodci aktivovat ovládání na signalizovaném přechodu nebo křižovatce pouhým mávnutím ruky a žádný fyzický dotyk není nutný.
Výrazně vylepšená hygienická opatření jsou nyní zcela nezbytná a v dohledné budoucnosti ještě budou. Riziko infekce se výrazně zvyšuje při kontaktu člověka s povrchem, takže zavedení bezkontaktní hygienické alternativy ke standardním tlačítkům pro chodce, která se aktivují mávnutím, chrání veřejnost před možnou kontaminací rukou a šířením virů.
Pozor na zranitelné účastníky silničního provozu
S podobným cílem zahájil 5. okrsek floridského ministerstva dopravy (FDOT) ucelený projekt na zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů, v rámci kterého byly nasazeny nejmodernější technologie s cílem snížit nehodovost chodců a cyklistů.
Projekt FDOT předpokládal spojení inteligentního řízení dopravy s technologií inteligentní infrastruktury a nakonec vybral produkt všesměrového zobrazování, počítačového vidění v reálném čase, pro jeho detekční a sledovací schopnosti. Systém dokáže informovat řídicí jednotku semaforů o pohybu chodců po přechodu nebo o pohybu cyklistů po křižovatce, aby se minimalizovaly konflikty se zranitelnými účastníky silničního provozu, a umožňuje prodloužení intervalů pro uvolnění pouze v případě potřeby, aby se zvýšila bezpečnost a zároveň zachovala efektivita.
Místní orgány v Evropě nyní zkoumají, jak lze tato data využít k řízení dopravních zácp, zdokonalení veřejné dopravy a vytvoření dopravních systémů budoucnosti.
Jedním z nejmodernějších řešení je cloudové řízení dopravy, které předpovídá dopravní podmínky s cílem maximalizovat efektivitu křižovatky. Inteligentní systémy řízení dopravy poskytují inteligentní rozhraní s veřejnou dopravou a vozidly záchranné služby, aby upřednostnily jejich průjezd křižovatkou řízenou inteligentním systémem, a mohou poskytovat údaje blížícím se vozidlům, aby podpořily integraci s připojenými a autonomními vozidly.
Chytrá rozhodnutí
Ve Velké Británii nainstalovala společnost Transport for London na některých silnicích v jihozápadním Londýně semafory vybavené zcela novou optimalizační technologií. Doposud byla většina londýnských semaforů řízena pomocí technologie, která využívá magnetické detektory umístěné ve vozovce k detekci projíždějících vozidel a na základě toho optimalizuje časování.
Nový systém Real Time Optimiser (RTO) změní způsob optimalizace časování tím, že bude brát v úvahu mnohem větší množství bohatých zdrojů dat, které se budou týkat všech účastníků silničního provozu, a ne pouze motorových vozidel.
Skutečná umělá inteligence
Superchytré algoritmy umělé inteligence identifikují dopravní přestupky v reálném čase, včetně jízdy na červenou, křížení jízdních pruhů a jízdy vzad. Podobně je tomu v USA, kde město Pittsburgh nasadilo na 50 křižovatkách inteligentní systém řízení dopravní signalizace, který zkrátil dobu jízdy o 26 % a dobu čekání na křižovatkách o 41 %. Emise z dopravy se rovněž snížily o neuvěřitelných 21 %.
Celý článek najdete na stránkách Intertraffic
zde.