2. 10. 2024
Aktuální informace o pilotním projektu vozidel Alike, který v současné době probíhá v německém Hamburku a v jehož rámci 120 elektrických autonomních autobusů poskytuje veřejné služby po celém městě, přičemž do konce desetiletí se plánuje zvýšit jejich počet na 2 000.
Německé město Hamburk stojí v čele revoluce ve veřejné dopravě. V rámci nového projektu nazvaného Alike má město odvážnou vizi, podle níž chce v příštích letech do své sítě veřejné dopravy začlenit tisíce autonomních vozidel.
V Hamburku již probíhá pilotní projekt se 120 autonomními elektromobily, které zajišťují jízdy na vyžádání po celém městě. Ambiciózní plán však počítá s rychlým rozšířením na 800 takových vozů do roku 2027 a 2 000 do konce desetiletí.
Systém splňuje přísné bezpečnostní požadavky a má být škálovatelný v různých regionech, takže je vhodný i pro venkovské oblasti. Cílem pilotního projektu je také ověřit, jak jsou služby autonomního řízení přijímány v praxi.
„Nyní stojíme na prahu plného zavedení této technologie,“ říká Anjes Tjarks, ministr dopravy a hlavní iniciátor přechodu na mobilitu v Hamburku. „Existuje možnost revoluce v dopravním systému, který je stejný od druhé světové války.“
Spolkové ministerstvo pro digitální technologie a dopravu financuje projekt počáteční částkou 26 milionů eur. Založilo konsorcium, které sdružuje šest projektových partnerů: provozovatele veřejné dopravy
Hochbahn, poskytovatele služeb na vyžádání
Moia, výrobce vozů
Holon a
Volkswagen, Technologický institut v Karlsruhe (KIT) jako výzkumného partnera a hamburský Úřad pro dopravu a změnu mobility (BVM).
Institut für Verkehrswesen (ifV - Institut dopravy) KIT bude zkoumat společenské přijetí autonomních kyvadlových vozidel. "Alike" spojuje velmi rozdílné projektové partnery s jejich silnými stránkami. „Poprvé spolupracují dopravní podniky, poskytovatelé spolujízdy, výrobci vozidel a odborníci z oblasti vědy a politiky, aby společně posunuli téma autonomního řízení,“ říká Henrik Falk, generální ředitel společnosti Hochbahn. „Cílem je řešení mobility, které lze rozšířit a přenést do dalších měst a regionů. Nikde na světě neexistuje srovnatelný model takového uceleného systému.“
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com