Pan Collins dále poznamenal, že se jedná o důležitý krok k tomu, aby se toto řešení používalo v praxi a zachraňovalo životy na dálnicích. Technologie společnosti
Acusensus automaticky detekuje, zda lidé za volantem nepoužívají nelegálně kapesní telefon. Řešení „heads up“, které bylo poprvé použito v Austrálii, využívá speciální silniční kamery a analýzu obrazu založenou na umělé inteligenci, která upozorňuje na pravděpodobné porušení předpisů.
Anonymizované snímky možných osob, porušující silniční pravidla jsou poté odeslány k přezkoumání člověkem, který rozhodne, zda došlo k potenciálnímu přestupku. V uplynulých dvou letech byl tento systém testován v desítkách hrabství ve Spojeném království, přičemž první dlouhodobé instalace byly zavedeny v Devonu a Cornwallu.
Charitativní fond AA ve svém prohlášení u příležitosti 20 let, kdy bylo používání telefonů za volantem zakázáno, uvedl: „Nové kamery využívající umělou inteligenci, které mají zachytit řidiče používající mobilní telefon za volantem, se v policejních testech osvědčily, takže by měly být zavedeny co nejdříve.“
Collins dodal: „Je zřejmé, že naprostá většina účastníků silničního provozu se cítí nepříjemně, když ostatní řidiče rozptylují jejich kapesní telefony, což opakovaně dokazují ohlasy z našich rozsáhlých testů. To, že naši technologii podpořila důvěryhodná organizace, jako je AA, snad pomůže rozhodujícím činitelům vytvořit obchodní důvody pro to, aby kamery dohlížely na více našich silnic.
„Dlouhou dobu byla jakákoli technologie prosazování předpisů vykreslována jako válka proti motoristům, zatímco ve skutečnosti je součástí války proti špatnému řízení. Skutečnost, že
AA Charitable Trust jménem členů AA podporuje lepší chování řidičů prostřednictvím naší technologie, ukazuje, jak ji akceptuje naprostá většina zodpovědných řidičů v této zemi,“ dodal Collins.
Edmund King OBE, ředitel
AA Charitable Trust, řekl: „Používání telefonů za volantem je již 20 let nezákonné, ale je zřejmé, že je třeba udělat více pro to, aby se tomuto potenciálně smrtelnému zlozvyku zabránilo. Důmyslná kamerová technologie může pomoci zaměřit se na pachatele, ale hlavně připomenout těm 50 %, kteří si myslí, že nebudou chyceni, že by mohli být chyceni. Díky tomu budou naše silnice bezpečnější pro všechny.“
Společnost
Acusensus nedávno získala
Mezinárodní cenu prince Michaela za bezpečnost silničního provozu (Prince Michael International Road Safety Award) za svou technologii, která se používá také k odhalování osob ve vozidle, které nejsou připoutány bezpečnostním pásem.
Článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com