Abarth otestoval software, který pomocí rozpoznávání obličejů měří spokojenost řidiče a spolujezdce
16. 11. 2022

Společnost Abarth využívá technologii rozpoznávání obličeje k měření emocí, které člověk prožívá při řízení nebo jako spolujezdec ve vozidle. Technologie rozpoznávání obličeje rozpoznává nejrůznější emoce prostřednictvím výrazu tváře a Abarth je prvním výrobcem automobilů, která se o tento experiment pokusila.

Studii provedl Dr. Dale Esliger z Loughborough University a její účastníci jezdili na závodním okruhu Mallory Park ve vozech Abarth F595, 595 Esseesse a 595 Competizione. Ve vozech jeli zahřívací kola, simulaci přesné jízdy či a scénáře honiček. Při jízdě profesionálních řidičů se pak měřily emoce jako štěstí, strach a vzrušení.

Podle studie byl nejvýznamnějším pocitem štěstí, a to jak za volantem (31,8 %), tak i u spolujezdce (35,4 %). S profesionálními řidiči za volantem, kteří řídili vozidlo na hranici možností, zažívali účastníci krátké pocity strachu a šoku (11,9 %)

„Struktura biometrických zařízení, která jsme použili, nám umožnila přesně detekovat celou řadu emocí, které řidič a spolujezdec prožívají, když nasedají do vozu Abarth, a zároveň detekovat nejvýraznější emoce během příslušných jízdních činností,“ řekl Dr. Esliger.

K provedení studie byla použita nejmodernější technologie rozpoznávání obličeje se dvěma snímači srdeční frekvence, elektrokardiogramem (EKG) a fotopletysmografií (PPG). Data byla následně vyhodnocena pomocí knihoven DeepFace Python a Facial Emotion Recognition.

„Výzkum v této oblasti je omezený,“ řekl Dr. Esliger. „Předpokládám však, že se bude jednat o oblast automobilového průmyslu, která se bude i nadále studovat, protože výrobci se snaží zlepšit zážitek z jízdy ve svých vozech.“

Tato studie se mnou rezonuje a doufám, že se mi podaří přiblížit se základní linii tohoto experimentu. Nedávno jsem svému synovi vysvětloval, že řízení pro mě často znamená jen přemísťování z bodu A do bodu B a řešení dopravní situace. Sedět při každodenním dojíždění do práce v zácpě není žádná legrace nad rámec poslechu podcastu sportovního žurnalisty Bomaniho Joneyouse a zajímalo by mě, jaké výsledky bych v této situaci měl já sám. Můj Mini Cooper mě na klikaté dvouproudé silnici dělá zcela uspokojuje, ale nedokázal jsem tento experiment kvantifikovat jinak než tím, že vím, že je to pekelně nadupané... No nemyslím si, že „pekelně nadupaný“ je technicus terminus, ale kolegové řidiči asi chápou, co tím myslím.

Celý článek najdete na stránkách Classic Cars.com zde.

Nové autonomní vlaky v Sydney brzy začnou přepravovat pasažéry
15. 11. 2022

Nové autonomní vlaky v Sydney brzy začnou přepravovat pasažéry

V rámci projektu Sydney Metro City & Southwest se očekává, že všech 23 autonomních vlaků bude v provozu na severozápadní lince metra do poloviny roku 2023.