Budoucí autonomní vozidla budou čelit složitým scénářům na silnicích a moduly 4D zobrazovacích radarových senzorů v pásmu 77 GHz budou nepostradatelné. V porovnání s lidarem je 4D zobrazovací radar méně náchylný na nepříznivé povětrnostní podmínky a více odpovídá bezpečnostním požadavkům na autonomní vozidla.
4D zobrazovací radar pokrývá vzdálenost, rychlost, horizontální úhel a vertikální úhel. Většina současných konvenčních radarových systémů buď nedetekuje vertikální úhly, nebo má velmi omezené možnosti snímání vertikálních úhlů. V porovnání s konvenčními systémy dosáhl 4D zobrazovací radar průlomu v horizontálním a vertikálním úhlovém rozlišení s úhlovým rozlišením téměř 1 stupeň a úhlovou přesností 0,1 stupně.
4D zobrazovací radar má mnohem více anténních kanálů než konvenční systémy, což výrazně zvyšuje výkon. Konvenční radarové systémy mají obvykle architekturu antén se třemi vysílači a čtyřmi přijímači, ale zobrazovací radary 4D mohou mít objem vysílačů několikanásobně větší. Vzhledem k tomu, že 4D zobrazovací radarové systémy vyžadují více 77GHz milimetrových vlnových antén a integrace čipů transceiveru, bude jejich milimetrová anténa, design IC adaptéru a ověření testu milimetrovými vlnami hrát extrémně důležitou roli.
Výrobce automobilových radarů s milimetrovými vlnami 77 GHz Cubtek ve spolupráci se společností NXP Semiconductors, předním světovým výrobcem radarových čipů pro automobilový průmysl, představil v lednu na veletrhu CES platformu pro 4D zobrazovací radary. Řešení zobrazovací radarové čipové sady NXP využívá vlajkový radarový MPU S32R45 a vysoce výkonný radarový vysílač RFCMOS TEF82XX druhé generace pro 12 vysílacích a 16 přijímacích anténních kanálů 77 GHz, které lze pomocí technologie MIMO rozšířit až na 192 virtuálních anténních polí. Výkonnost 4D zobrazovacího radaru se zlepšuje optimalizací algoritmů s vysokým rozlišením a úhlovým rozlišením menším než 1 stupeň.
Při vývoji zobrazovacího radaru 4D si společnost Cubtek vybrala k měření rádiových vln v pásmu E analyzátor sítě R&S ZVA a převodník milimetrových vln R&S ZVA-Zxxx od společnosti Rohde & Schwarz. Přístroje poskytují vysoký výkon a vysoce přesné výsledky měření v citlivých vysokofrekvenčních prostředích.
Mezi digitální osciloskopy Rohde & Schwarz patří přenosné přístroje řady R&S Scope Rider, přístroje střední třídy R&S MXO 4 a špičkové přístroje řady R&S RTO6 nebo R&S RTP. Ten může analyzovat šířku demodulačního pásma FMCW signálů. Společnost sama vyvinula ASIC pro nízký šum a vysoký výkon, čímž vytvořila nejlepší měřicí nástroj pro výzkum a vývoj automobilových radarů.
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com