ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Budování nové generace přednosti pro veřejnou dopravu
16. 2. 2022

Budování nové generace přednosti pro veřejnou dopravu

Vytvoření "zelené vlny" na signalizovaných křižovatkách pro veřejnou dopravu je klíčovým případem využití systémů propojených vozidel, který přináší řadu dalších výhod pro všechny účastníky silničního provozu.

Jak však vysvětluje Timothy Menard, generální ředitel a zakladatel společnosti LYT, spoléhání se na staré technologie pro taková řešení má mnoho úskalí a je stále více nežádoucí, protože nyní jsou k dispozici alternativy bez hardwaru, založené na cloudu, které využívají sílu otevřených dat pro inteligentnější a cenově dostupnější ITS.

Přestože americká dopravní infrastruktura je stále jedním z největších historických úspěchů země a také hybnou silou americké ekonomiky, samotný systém se stále potýká s vážnými problémy způsobenými dopravními kongescemi. Tyto problémy se v posledních měsících ještě prohloubily v důsledku pandemie Covid, která vyvolala odklon od veřejné dopravy, nárůst dodávek zboží přes internet a rostoucí oblibu nových způsobů dopravy, které mění dopravní vzorce.

Inteligentní dopravní systémy (ITS) a propojená vozidla stojí v popředí řešení problému dopravních kongescí Jednou z důležitých součástí jsou systémy přednosti tranzitních signálů (TSP), které mohou obnovit spolehlivost a výkonnost veřejné dopravy a povzbudit cestující k návratu na tyto linky.

Základní systémy TSP využívají vysílač v autobusech, který vysílá zprávy do přijímačů instalovaných na semaforech. Hardwarové náklady na signály i autobusy jsou poměrně vysoké a vyžadují každoroční údržbu. Navíc je obtížné zjistit, zda systém funguje, protože zařízení obvykle nevytváří protokoly o událostech.

Po modernizaci systémů TSP na nejmodernější technologie se však ukazuje, že jsou velmi účinné. Podle nedávného průzkumu většina představitelů měst z obcí, které využívají technologie pro určování priorit v dopravě, uvedla, že zaznamenávají rostoucí zlepšení propustnosti své dopravní sítě.

V dnešní době vysoce spolehlivého rozsáhlého komunikačního přístupu existuje možnost eliminovat hardwarové náklady na řešení priority tranzitních signálů a zároveň maximalizovat investice do stávajících řešení.

Mnozí z dnešních dodavatelů firmwaru řídicích jednotek signalizace mají softwarové funkce, které usnadňují funkci zadávání virtuálních prioritních volání. Informace potřebné k zadávání těchto virtuálních volání lze nalézt u dopravců. Pro lepší správu svého vozového parku dopravci obvykle zavedli sledovací zařízení na každé ze svých vozidel, které se hlásí do softwaru pro počítačem podporovaný dispečink a automatickou lokalizaci vozidel (CAD/AVL).

Díky tomu, že poloha vozidel je známa téměř v reálném čase, lze nyní využít software a sítě k překlenutí mezery mezi vozidly veřejné dopravy a městskými signály, aby se usnadnila priorita veřejné dopravy spolehlivějším, udržitelnějším a inteligentnějším způsobem.

Tím odpadá potřeba hardwaru pro detekci vozidel na křižovatce, protože poloha vozidel je známa prostřednictvím systému CAD/AVL. To umožňuje jak přednostní volání z větších vzdáleností od signálů, tak přednostní volání koordinované mezi skupinou signálů. Kromě toho systém poskytuje v reálném čase přehled o tom, které autobusy právě dostávají přednost, spolu s denními zprávami o výkonnostních ukazatelích.

Správná metoda umisťování prioritních volání na dopravní signály je sofistikovanější a není omezena na místa s pevně daným bodem. Na rozdíl od současného stavu umisťování, prioritních volání z detekce autobusů na konkrétních místech, která začínají předem naprogramovaným časem příjezdu, dnešní řešení používají "vektorový" přístup. V matematice je vektor šipka představující velikost a směr. V dnešním pokročilém softwaru pro řízení dopravy ukazuje šipka směr semaforu a velikostí je doba jízdy.

Když je systém nastaven, dopravní signály, autobusové trasy a zastávky dostanou digitální reprezentaci tohoto vektoru. Vznikne tak digitální geoprostorová mapa, na které pak může software sledovat postup autobusů po jejich trasách.

Výsledkem je systém, který může dynamicky umisťovat spoje veřejné dopravy bez ohledu na polohu vozidla. Systém provádí přesné prioritní volání na základě očekávaného času příjezdu, což je základem pro všechna odbavovací volání TSP podporovaná všemi dodavateli řadičů signalizace. A vzhledem k povaze sledovacího algoritmu lze upravit jakékoli významné změny. Pokud se například předpokládalo, že autobus vynechá zastávku, ale nestalo se tak, systém tuto změnu zjistí a odpovídajícím způsobem upraví volání priority.
 
Celý článek najdete na stránkách tti zde.

Pokračujte ve čtení

Autonomní tramvaje v Moskvě
16. 2. 2022

Autonomní tramvaje v Moskvě

Moskevská radnice spolupracuje s Yandexem na projektu autonomní tramvaje. Tramvaje jsou zde pro autonomní systémy dobrým začátkem, protože v Moskvě je 80 % tramvajových linek odděleno od ostatních účastníků silničního provozu. Doprava tramvají bez řidiče může, mimo jiné, vyřešit problém nedostatku řidičů pro městskou dopravu.