Činnosti v rámci projektů CROCODILE, CROCODILE 2, CROCODILE 3, C-ROADS, C-ROADS 2, Integrace řízení provozu v NCUP a Integrace řízení provozu v NCUP 2C-ROADS, C-ROADS 2eParkInfoJediný přístupový bod k údajům v národní silniční síti, aplikace DarsTraffic+, projekty: CROCODILE, CROCODILE 2, CROCODILE 3, Integrace řízení provozu v NCUPLinkingAlpsLinkingDanube – přeshraniční řešení multimodálního plánování cestyRozšířená silniční databanka (Banka Cestnih Podatkov, BCP), statické silniční údaje, INSPIRE (národní silniční síť), zřízení datového skladu ITS (jako součásti projektu Integrace řízení provozu v NCUPSlovinský PSA pro provádění multimodálních cestovních informačních služeb v celé Unii v síti TEN-T (MOVE / B4-2017-350)TCMS (systém řízení a managementu dopravy) a modernizace středisek řízení provozuTelekomunikace v dopravěVývoj normy pro jednotnou elektronickou jízdenku
ITS Architektura V2
Název projektu anglickyITS Architecture V2
Popis projektuV evropském projektu INTELLIGENT TRANSPORT SYSTEMS IN SOUTH EAST EUROPE (SEE ITS,
http://www.seeits.eu) dohledán slovinský projekt SITSA-C: V minulosti zavedlo Ministerstvo infrastruktury a územního plánování SITSA-C, slovinskou architekturu ITS, kterou ostatní zúčastnění ITS nikdy nepřijali.
SITSA-C, slovinská architektura ITS, modul Roads (Ceste, Silnice), představuje jednotný koncept pro navrhování, plánování a integraci ITS do slovinské silniční sítě. Tato vlastní národní architektura je plně kompatibilní s architekturou FRAME. SITSA-C nabízí:
- Základy, které musí být zahrnuty do fáze plánování a / nebo provádění, aby se zajistilo, že ITS splňují základní rysy předpokládané pro zavedení ve Slovinsku.
- Popis funkčních a logických zvláštností pro vnitrostátní strukturu, výměnu informací mezi různými dopravními systémy (dopravními prostředky) a zúčastněnými uživateli, a popis rozhraní, která umožňují začlenění systému do sítě, v některých případech pomocí stávajících technologií.
- Hlavní pokyny a společná terminologie pro definování systémů a služeb ve slovinštině.
- Nabízí údaje o uživatelích a základních funkcích, jejich důležitosti a prioritách ve Slovinsku (od roku 2004).
- Průvodce normami a požadavky (specifikacemi), které by systémy a služby ve Slovinsku měly splňovat.
Doporučení z projektu SEE ITS: Pro zavedení vyšší úrovně ITS by Slovinsko (mimo jiné) mělo aktualizovat, poté propagovat, a nakonec přijmout SITSA jako rámec slovinské architektury ITS.
Protože SITSA-C je „rostoucím“ procesem, bylo by rozumné pokračovat v jeho provádění (2014). Metodika je následující:
- Aktualizovat seznam uživatelských potřeb nebo použít seznam potřeb aktuálně nižší priority.
- Definovat prvky fyzické architektury (centra řízení dopravy, palubní systémy, silniční infrastrukturu atd.) a jejich přesné přiřazení (jednotný architektonický plán).
- Vyhodnotit kvalitu typů a kapacit komunikačních rozhraní (média).
- Prezentovat technologii dostupnou na trhu (hlavní rysy a kritéria výběru), která souhlasí s požadavky na komunikaci.
- Připravit varování o možné modalitě provozování služby (např. informace z mýtného systému mohou sloužit také pro sběr dat o dopravním provozu).
- Prezentovat nebo přiblížit aktuálně používané platné normy a stávající řešení, která jsou obvykle vybírána, aplikovaná podle identifikovaných komunikačních rozhraní.
- Předložit nebo přiblížit platné právní akty (normy, směrnice, akty, pokyny atd.) představující právní rámec ITS.
- Připravit aktuální webové stránky pro popularizaci architektury ITS nebo propojit připravené webové stránky s kontinuální správou architektury ITS zvláštním (auditním) právním subjektem.
S ohledem na funkční, fyzickou a komunikační architekturu ITS se musí připravit přidělování fyzických jednotek: tj. subsystémy a moduly se přidělí jednotlivým organizacím (právním orgánům), manažerům. ITS jsou bohužel ve slovinských právních předpisech stále špatně definovány, a proto je v oblasti organizace zapotřebí mnohem více pozornosti.
Práce v oblasti slovinské národní architektury ITS proto musí pokračovat. SITSA-C představuje základ pro vývoj a zavádění ITS na úrovni jednotlivých měst (např. město Lublaň).
Výsledky SITSA-C se aktualizují v rámci E-FRAME, který se týká multimodální dopravy, e-Call 112 a dalších ITS. V rámci projektu jsou výsledky přeloženy do slovinského jazyka a odpovídajícím způsobem přizpůsobeny slovinským požadavkům.
Zařazení projektu:
Prioritní oblast |
II. |
Zúčastněné strany |
Ministerstvo infrastruktury a územního plánování |
Harmonogram |
2013 - 2014 |