Tento projekt zkoumá situaci operačního rizika kontejnerové lodní dopravy (CSOR) při použití technologie blockchain prostřednictvím procesu identifikace rizik až po jejich posouzení. Vyvíjí a ověřuje nové kvantitativní nástroje pro analýzu rizik, jako je analýza rizikových scénářů s více událostmi a analýza kvantifikace nejistoty.
Blockchain neboli distribuovaná účetní kniha je zastánci zmiňována jako řešení, které by mohlo zabránit vícenásobným CSOR díky zvýšení efektivity a bezpečnosti informačních toků v odvětví. Nejistota při implementaci a provozu, jakož i nezralost technologie však vytvářejí příznivé prostředí pro vznik nových CSOR, což brání uplatnění této technologie.
Provozní rizika kontejnerové přepravy (CSOR) existují v logistických operacích souvisejících s používáním standardizovaných kontejnerů pro přepravu. CSOR jsou v tomto projektu definována jako existence potenciálních nebezpečných událostí (HE) v operacích souvisejících s přepravou kontejnerů, které mohou negativně ovlivnit schopnost poskytovatelů přepravních služeb udržet své služby na určité úrovni kvality, kvantity a ziskovosti.
Informační CSOR byly v předchozích studiích vyhodnoceny jako méně kritické než fyzické CSOR. Zapojení informačních CSOR jako příčinných faktorů do fyzických nebo finančních HE však nebylo důsledně zkoumáno. Například kybernetické útoky na dopravní systém přístavů a lodních společností poukázaly na vztah mezi informačními riziky a skutečnými škodami ve fyzických a finančních tocích.
V posledních letech se v průmyslové i akademické komunikaci stále častěji zmiňuje potenciál a dopad technologie blockchain. V průmyslu byly zaznamenány různé zkoušky, prototypy, a dokonce i komercializace této technologie. Objevují se naděje, sliby, reklamy a demonstrace, že aplikace blockchainu by mohly omezit nebo dokonce odstranit určité typy CSOR. Existují však také skeptické názory zúčastněných stran na současný skutečný stav této technologie a na řešení z ní vyvinutá.
Tyto postřehy naznačují nutnost hlubšího, aktuálního a předvídavého pochopení CSOR, které současný stav techniky nemůže nabídnout. Pro zachování úrovně kvality služeb, výroby a ziskovosti se musí účastníci kontejnerové dopravy vyrovnat s CSOR pomocí režimu řízení rizik. Základem řízení rizik je uvědomění si rizikové situace prostřednictvím analýzy rizik.
Vezměme si kontejnerovou dopravu. Více faktorů živí vznik nových provozních rizik v systémech kontejnerové přepravy, které jsou pod vlivem digitalizace stále propojenější a s vyšší mírou integrace blockchainu budou ještě propojenější.
Mezi tyto faktory patří nezavedené právní rámce, nedostatečné porozumění technologiím, kumulace rizik - scénáře s více událostmi s nespolehlivou pojistitelností, rostoucí potenciál kybernetických útoků, závislost a fixace na starších systémech a nízká interoperabilita mezi blockchainovými aplikacemi. Naznačují možnost vzniku CSOR spojených se systémy kontejnerové přepravy, které mají integraci blockchainu. Tato možnost však nebyla potvrzena ani zkoumána v literatuře.
Cíle projektu
- Získání pohledu a poznatků poskytovatelů služeb kontejnerové přepravy (tj. provozovatelů přístavů, kontejnerových přepravních společností, speditérů) o použití blockchainu v tomto odvětví (např. nastavení, funkce, propojení se stávajícími systémy).
- Identifikace potenciálních provozních rizik v systémech kontejnerové přepravy při použití technologie blockchain.
- Identifikace rizikových scénářů s více událostmi, kdy počáteční HE může způsobit další následné HE, které způsobí kumulativní následky.
- Vývoj modelu analýzy rizik pro posouzení identifikovaných rizik s ohledem na charakteristiky identifikovaných CSOR a obecné charakteristiky rizik (tj. nejistota, nejednoznačnost a složitost).
- Stanovení priorit identifikovaných CSOR odrážejících situaci rizik z pohledu poskytovatelů služeb kontejnerové přepravy.