Udržitelné multimodální dopravní uzly
Název projektu anglickySMITHs - Sustainable Multi-intermodal Transport Hubs
Popis projektu
Cílem koncepce projektu SMITHs je zavedení multimodálních dopravních uzlů na místní úrovni a zajištění bezpečného dopravního spojení pro uživatele dopravy mezi různými udržitelnými dopravními druhy mezi lokalitami, což výrazně zlepšilo používání kombinace soukromé a veřejné udržitelné dopravy. Tyto uzly představují místo, kde spolu existují různé dopravní systémy, a jsou obsluhovány pomocí ITS.
Součástí projektu je také kampaň pro SMITHs a mobilní aplikace pro cestování s informacemi v reálném čase, určená pro obyvatele i turisty, pomocí níž lze snadno najít a využít nabízené modální volby, což představuje příležitost zvážit cestovat jinak než soukromým automobilem. Cesta tak může být provedena udržitelněji, jako například jednoduché pochůzky nebo pojíždění uvnitř města nebo vesnice nebo do sousední obce.
Různé úrovně SMITHs a úrovně služeb závisí na umístění dopravních uzlů, například zda se takový uzel nachází poblíž námořního spojení nebo ne. Na takovém místě bude uzel zahrnovat například námořní trajektové linky (v případě pobřežních měst a vesnic), služby sdílení elektromobilů, služby sdílení elektrokol, infrastrukturu plateb za půjčování elektromobilů, služby veřejné dopravy, veřejnou dopravu po okružních trasách (v některých případech pomocí elektrických autobusů ve formě pilotního projektu), případně i dopravu na vyžádání, a také čekárny. V některých případech vznikla zařízení pro chodce formou projektů pro chodce.
Součástí projektu SMITHs bylo také zavedení a implementace inovativního konceptu ve formě bezpečných městských cyklistických tras představených ve formě dvou demonstračních projektů, které ilustrují, jak bude budoucí síť městských cyklistických tras budována a jak bude vypadat. Navrhované bezpečné městské cyklistické trasy budou propojeny s navrhovanými uzly SMITHs, aby poskytly jednu bezproblémovou multimodální cestu.
Transport Malta s maltským ministerstvem dopravy spolupracují na realizaci projektu, který propojuje různé dopravní prostředky v rámci strategického plánu řešení dopravního problému a snížení znečištění automobilů. Mezi hlavní cíle tohoto projektu patří rozvoj námořní dopravy a lepší využití existujících pozemních tras.
Součástí pětiletého projektu SMITHs je také služba námořní dopravy, která spojuje Vallettu se Sliema a Cottonera, se stane lépe integrovaným systémem: bude vystavěn osobní přístav i s čekárnou. Dále jsou v plánu Marsamxetto, Cospicuo, Ta 'Xbiex a St. Julian's, a pro záliv sv. Pavla je naplánován pilotní projekt. Bude existovat služba, která začne v St. Julian's, odkud popluje do Sliemy a pak do Ta 'Xbiex. Myšlenkou je, aby služba po moři byla srovnatelná se službou autobusem.
Tento systém bude zahrnovat i další služby, včetně zařízení pro používání jízdních kol, sdílení automobilů a velký důraz na veřejnou dopravu. Lokality byly vybrány strategickým způsobem: univerzita Mater Dei, vysoké školy jako MCAST atd., průmyslové oblasti a turistické zóny. Pomocí 100 kamer ve 27 různých oblastech lze sledovat nový dopravní systém ze Sa Maison.
Městská centra s dopravním přetížením zaznamenala v posledních desetiletích zvýšenou poptávku po dopravě, včetně přesunu uživatelů dopravy: rozrůstání měst způsobovalo zvýšení vzdálenosti mezi domovem a pracovištěm nebo místem volného času. Tento jev má také za následek řadu externalit, jako je vysoká úroveň dopravního přetížení způsobená zvýšením úrovně motorizace, delší cestovní doby, které vedou ke zpožděním, stále rostoucí potřeba parkovacího místa pro automobily, účinek emisí z dopravy na místní úrovně kvality ovzduší, zvyšování znečištění hlukem v ulicích a konečně zohlednění změny v dopravním ekosystému způsobené rychlým vývojem inteligentních dopravních systémů a nástupem elektrického pohonu vozidel.
S ohledem na povolení alternativy k používání soukromých automobilů je třeba vyvinout politiky převodu na jiný druh dopravy, a to zejména zavedením účinnějšího systému veřejné dopravy a zavedením alternativních ekologických a flexibilnějších druhů dopravy (přechody pro chodce a cyklisty, sdílení automobilů a kol) a tak dále.). V tomto ohledu projekt zavádí koncept udržitelných multimodálních dopravních uzlů.
Vzhledem k tomu, že ve větších dopravních uzlech, jako jsou letiště a námořní přístavy, je již poskytována řada dopravních služeb, jako veřejná autobusová doprava, autokary, půjčovna aut a taxi služby, s konceptem SMITHs byla rozšířena na menší místní centra, kde budou obyvatelům a návštěvníkům poskytovány podobné dopravní služby.
Jsou nasazovány technologie k řízení křižovatek. Za tímto účelem budou poskytovány služby ITS a infrastruktura ITS, jako jsou informace v reálném čase o všech dopravních druzích, plánovače cest v reálném čase, aby zahrnovaly všechny dopravní služby.
Mezi služby poskytované ve středisku patří služby veřejné dopravy, taxi služby, doprava na vyžádání, sdílení elektronických vozidel a konvenční služby sdílení automobilů, cyklistická infrastruktura, elektrokola a sdílení konvenčních jízdních kol, infrastruktura nabíjení elektrických vozidel, zařízení P+R a námořní trajektové služby pro lokality v blízkosti pobřeží, včetně čekáren, pokud to umístění umožňuje.
Každý uzel SMITH bude propojen prostřednictvím tzv. bezpečných cyklistických tras. Očekává se, že bude na celostátní úrovni identifikována a implementována celá síť bezpečných cyklistických tras na základě konceptu sdílení silnice. Tyto bezpečné cyklistické trasy budou mít zabudovaná opatření na zklidnění provozu, snížené povolené rychlosti, infrastrukturu ITS a vymáhací mechanismy, které zajistí cyklistům a uživatelům větší klid.
Projekt SMITHs zahrnuje řadu dalších výstupů, včetně rozmístění kamer CCTV pro lepší správu šesti hlavních autobusových koridorů, které protínají uzly SMITHs a národní středisko řízení dopravy. Všechny intermodální dopravní služby jsou šetrné k životnímu prostředí, například dopravní prostředky s elektrickým pohonem, jízda na kole nebo chůze pěšky, a proto přispívají k mezinárodním cílům Malty o snížení emisí skleníkových plynů, zlepšení energetické účinnosti a zlepšení emisí způsobených místní dopravou, jako NOx, SOx a PMs.
V rámci projektu SMITHS bude TM realizovat řadu nasazení ITS, které pomohou ITS na Maltě a napomáhají zlepšování služeb veřejné dopravy. Hlavními dvěma ohnisky tohoto nasazení jsou pořízení nejmodernějšího vybavení pro zřízení střediska řízení provozu (TCC) v zařízení TM v Sa Maison a rozšíření periferní sítě CCTV na silniční síti Malty za účelem zlepšit vizuální kapacitu dispečerů provozu na TCC na hlavních a vybraných autobusových koridorech.
Paralelně s tímto nasazením společnost TM prochází rekonstrukcí svého zařízení v Sa Maison, aby do něj mohla TCC zapojit jako Národní středisko řízení provozu a zahrnout všechny potřebné kanceláře a vybavení pro jeho provoz. Tento projekt je financován na státní úrovni.
Zrekonstruované zařízení bude připraveno k instalaci veškerého vybavení pořízeného v rámci projektu SMITHS. Když budou všechna zařízení připravena k provozu, TCC TM v Sa Maison převezme roli řízení provozu v reálném čase, řídicích a vymáhacích operací včetně všech online funkcí a bude považováno za Národní středisko řízení provozu (NTCC). V této fázi budou dispečeři provozu, kteří aktuálně pracují z TM v Paola Facility TCC, přesunuti do NTCC. Stávající TM Paola Facility TCC se přesune na nové TM HQ v Lija, převezme roli zálohy, čímž poskytne NTCC redundanci provozu a soustředí svůj běžný provoz na všechny offline funkce řízení dopravy, řízení a plánování především pomocí historické datové sady a pořízených videozáznamů. Zařízení TCC TM v Lija se proto bude označovat jako pomocné středisko řízení provozu (ATCC).
Projekt Udržitelné multimodální inteligentní dopravní uzly (SMITHs) dodá také multimodální plánovač cest a různá periferní zařízení ITS, která budou propojena s architekturou ITS vytvořenou v rámci projektu SMITHs.
Křižovatky se světelnou signalizací
Křižovatky s adaptivní dopravní signalizací byly nasazeny jako součást 1. fáze nasazení ITS. Priorita na křižovatkách je bezprostřední u vozidel veřejné dopravy využívajících technologii RFID a případné integrace systému AVM od provozovatele veřejné dopravy s platformou ITS na NTCC. Kromě toho se v rámci projektu SMITHs plánují bezpečné cyklostezky, které budou zahrnovat prvky ITS na konkrétních křižovatkách, aby byla zajištěna bezpečnost a priorita cyklistů.
Síť rychlostních kamer
Od roku 2005 bylo na silničních úsecích trvale instalováno více než 13 rychlostních kamer tam, kde jsou špatné výsledky z hlediska bezpečnosti silničního provozu a kde 85. percentilní rychlost provozu je výrazně nad zákonným rychlostním limitem pro úsek silnice. Celkově za posledních 7 let zavedení rychlostních kamer účinně snížilo jak rychlost jízdy vozidel, tak i počet dopravních nehod v oblasti rychlostní kamery. Probíhají plány na zavedení širokého nasazení mobilních rychlostních kamer a na pilotní měření průměrných rychlostí radary. Budou nasazeny na určených koridorech bezpečných cyklistických tras, které vedou přes 22 km městských silnic, aby se vynucovaly nižší rychlostní limity a zvýšila se bezpečnost silnic pro cyklisty.
Rychlostní kamery, které jsou v současné době rozmístěny po Maltě, jsou založeny na radaru. Data týkající se motoristů ve vozidlech zachycených na cestách překračujících rychlostní limit jsou automaticky sdělována ze silniční kamery do administrativního centra v reálném čase pomocí bezdrátové technologie. Software ANPR se používá k přiřazení registrační značky vozidla k registračnímu číslu obsaženému v systému VERA. Poštovní adresa majitele motorového vozidla je přiřazena a pokuta je automaticky sdělena na poštovní adresu registrovaného majitele vozidla.
Síť CCTV
Hlavním cílem systému je instalace kamer pro vizuální sledování dopravních podmínek a událostí, které se odehrávají v silniční síti. Paralelně několik kamer také poskytuje automatickou detekci incidentů a rozpoznávání registrační značky. To bylo provedeno v rámci projektu MODUS s instalací 27 kamer CCTV a 5 kamer automatické detekce incidentů (AID). Vizuální konektivita byla nastavena v TM Paola Facility, kde je umístěno současné centrum řízení provozu (TCC).
S oddělením ITS se ve fázi II v rámci projektu SMITHs plánuje rozšíření stávající sítě CCTV, aby se zvýšila vizuální kapacita v NTCC. Rozšíření kamerového systému je plánováno na rozvoj na maltské magistrále a pokrývá také významný počet hlavních autobusových koridorů. Kamerová síť bude stavět na existující síti vyvinuté během první fáze nasazení ITS. Zeměpisné oblasti, na které se vztahuje, zahrnují různé oblasti Malty, jako je záliv sv. Pavla, Mġarr, Mosta, Birkirkara, Msida a Sliema.
Síťový systém kamer bude zahrnovat:
- CCTV pro vizuální monitorování a ověřování dopravních podmínek a incidentů: celkem 46 kamer, z toho 17 kamer PTZ CCTV a 29 kamer statických CCTV
- 14 kamer pro detekci provozu pro trvalé a nepřetržité zaznamenávání provozních proudů a příslušných provozních údajů
- 50 kamer automatické detekce incidentů (AID) pro zajištění záznamu silničních incidentů v reálném čase, které při spuštění spustí poplach a varování
Síť VMS
Cílem systému bylo poskytnout uživatelům silnic v reálném čase informace během jízdy na trase. Aktuální síť VMS byla nainstalována jako součást první fáze zavádění ITS. Síť se skládá z následujících:
- 32 malých VMS, jejichž rozměry jsou 1100 mm šířky a 2100 mm výšky. Jednobarevná matice se žlutými LED diodami zobrazuje piktogramy, zprávy a animace v plné matici. Lze zobrazit tři řádky textu se 14 znaky na řádek (výška znaku 7 pixelů nebo 105 mm)
- 2 středně velké VMS, jejichž rozměry jsou 1175 mm šířky a 3100 mm výšky. Jednobarevná matice se žlutými LED diodami zobrazuje piktogramy, zprávy a animace v plné matici. Lze zobrazit tři řádky textu s 23 znaky na řádek (výška znaku 7 pixelů nebo 105 mm)
- 47 Lane Change Signs (LCS, značení změny jízdního pruhu) hlavně na portálech tunelu. Rozměry LCS jsou 1250 mm šířky a 1250 mm výšky. LCS mají plně barevnou matici s rozlišením 32 x 32 LED, rozteč pixelů 20 mm a schopnost zobrazit všechny piktogramy dopravních značek
Vývoj softwaru centrálního systému řízení s rozhraním GUI a GIS, kde je vše nainstalované v Národním středisku řízení dopravy (NTCC). VMS a LCS lze monitorovat a řídit pomocí TCC. Zprávy ke všem dynamickým znakům zpráv (tj. VMS a LCS) mohou být konfigurovány a odesílány TCC a na místě jsou k dispozici diagnostické funkce pro stav každého zařízení. Elektronická komunikace mezi dynamickým značením a TCC probíhá prostřednictvím sítí GPRS (2,5G) a 3G-mobile.
Veřejná doprava
Projekt SMITHS zavedl novou generaci multimodálního plánování cest ve formě nové webové a mobilní aplikace, která je napájena daty z platformy ITS pro multimodální plánování cest v reálném čase. Tato služba zahrnuje autobusové, trajektové, cyklistické, automobilové a turistické trasy a intermodální uzly SMITHS. Mezitím jsou informace v reálném čase také poskytovány prostřednictvím prvního národního přístupového bodu na adrese
news.transport.gov.mt/data nebo
news.transport.gov.mt/tcc.
Zařazení projektu: