ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Pojmy ITS

OBECNÉ 
1G Označení pro první generaci telekomunikačních systémů. Jedná se o analogové radiotelefonní mobilní systémy.
2D kód Dvourozměrný obdélníkový čárový kód nesoucí informace jak v horizontálním tak i ve vertikálním směru.
2G Označení pro druhou generaci telekomunikačních systémů. Do této kategorie patří i digitální buňkové mobilní radiotelefonní systémy. V porovnání se systémy 1G jde o pokročilejší způsob komunikace vyznačující se hlavně vyšší kapacitou systému, vysokou odolností proti odposlechu a rušení, možností mezinárodního roamingu, menšími a úspornějšími terminály, větší nabídkou funkcí, větší kompatibilitou s pozemními i družicovými systémy, atd.
3G Označení pro třetí generaci telekomunikačních systémů. Jedná se o systémy, které budou pracovat v 2 GHz pásmu a které sjednotí různé bezdrátové přístupové technologie současnosti do jedné pružné a výkonné infrastruktury, která bude schopná nabídnout široký rozsah multimediálních služeb s garantovanou kvalitou.
4G Standard pro sítě 4. generace s označením IMT-Advanced (International Mobile Telecommunications – Advanced) vyhovující požadavkům Mezinárodní telekomunikační unie.
Adheze Aby se mohla hnací kola pohybovat po kolejnicích a nesmýkala se po jejich hladkém povrchu, potřebují tření. Toto tření mezi kolem a kolejnicí je důsledkem hmotnosti vozidla a jeho hodnota ovlivňuje i tažnou sílu. Rovněž i pro zastavení vozidla je zapotřebí adheze, aby se vozidlo nedostalo do smyku.
Akční členy (též aktory) Technické prostředky, které účastníkům silničního provozu předávají vizuální příkazy nebo poskytují informace a ovlivňují tak chování dopravního proudu na vymezeném silničním úseku (světelná návěstidla, proměnné dopravní značky, informační tabule, zařízení pro provozní informace aj.).
Akční plán Soubor plánovaných projektů a aktivit, jejichž prostřednictvím mají být naplněny cíle strategie. Akční plán může být součástí strategie (nebo jejího implementačního dokumentu) nebo se může jednat o samostatný dokument na tyto dokumenty navazující. Např. Akční plán ITS do roku 2020.
Alert - C Strukturovaný jazyk (protokol) pro jazykově nezávislé kódování dopravních událostí.
Aplikace ITS ITS systém implementovaný a provozovaný v reálném prostředí za účelem poskytování služeb uživatelům inteligentních dopravních systémů.
Architektura Koncepční návrh, který stanoví strukturu, chování a začlenění daného systému do okolního prostředí.
Atribut Vlastnost, kterou lze specifikovat vlastnostmi přirozeného jazyka.
Automatické sčítače dopravy Dopravní detektor pro automatické sčítání a klasifikaci vozidel.
Automatický Týkající se činnosti, která probíhá bez lidského zásahu.
Automatizovaný Týkající se činnosti, která probíhá, nebo zařízení, jež pracuje samočinně, ale vyžaduje lidskou obsluhu.
Autonomní (robotické) vozidlo (v silničním provozu) Vozidlo, které je navrženo, aby provádělo všechny kritické bezpečnostní funkce a monitorovalo stav vozovky po celou dobu jízdy. Tato konstrukce očekává, že řidič bude zadávat pouze cíle cesty a navigační údaje, ale neočekává se, že bude k dispozici ovládání vozu kdykoliv v průběhu jízdy. To platí pro obsazená i neobsazená vozidla. Více informací naleznete ve Vizi rozvoje autonomní mobility ČR
Autonomní dopravna Železniční stanice, příp. odbočka, ve které se vykonává dopravní služba podle předpisu SŽDC D1, na kterou navazuje v úrovni vjezdového návěstidla řízená oblast RB. Autonomní dopravna může být současně i sídlem dispečera RB.
Balisa (též traťový maják) Zařízení, umístěné v informačním bodě při bodovém systému přenosu informací, které tento přenos mezi drážním vozidlem a tratí zprostředkovává.
Banalizovaná trať Trať, jejíž všechny traťové koleje jsou vybaveny traťovým zabezpečovacím zařízením pro obousměrný provoz.
Bílá kniha Zpráva nebo příručka, která pomáhá řešit vybranou problematiku a usnadňuje činit rozhodnutí. Bílé knihy, na rozdíl od Zelených knih, již obsahují konkrétní návrhy pro přijetí opatření ve specifických oblastech politiky. Bílá kniha zohledňuje výsledky veřejných konzultací, které k daným návrhům proběhly, a obsahuje obrys možných legislativních opatření. Bílá kniha je předkládána k projednání politické reprezentaci (kolegiu komisařů Evropské komise). Např. BÍLÁ KNIHA Plán jednotného evropského dopravního prostoru – vytvoření konkurenceschopného dopravního systému účinně využívajícího zdroje
Bottom-Up Metoda plánování, která stanoví cíle a způsoby jejich dosažení cestou zdola nahoru. Nejprve jsou nastaveny relativně detailní dílčí cíle na spodních úrovních organizační hierarchie. Ty jsou postupně na stále vyšších úrovních integrovány až do podoby rámcových globálních cílů a globální strategie. Jedná se o konvergentní přístup.
Car2Car (také V2V) Tato technologie se zakládá na bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými (silničními) vozidly (účastníky provozu) a má sloužit k odhalování potenciálních rizik v dopravě, tedy jako prevence nehodovosti.
Celulární síť Mobilní síť. Plocha pokrytá signálem je rozdělena na menší území, tzv. buňky (anglicky cell), které jsou pokryty jednotlivými vysílači. Mobilní telefonní síť tvoří řádově několik tisíc buněk.
Centrum informací o cestování Centrum poskytuje informace o jízdních řádech a navrhuje trasy přepravy, včetně multimodální dopravy.
Cestující Osoba, kterou dopravce přepravuje v souladu s přepravním řádem a tarifem. Práva cestujících upravuje na evropské úrovni Nařízení   Evropského parlamentu a Rady č. 181/2011 ze dne 16. února 2011  o právech cestujících v autobusové a autokarové dopravě a o změně nařízení (ES) č. 2006/2004. V České republice je nejdůležitějším zákonem, upravujícím veřejnou dopravu zabezpečující přepravu cestujících zákon č. 194/2020 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů. 
Cílová skupina Z hlediska nastavení strategie (jejích cílů a opatření) se jedná o osobu, skupinu osob nebo instituce, na které bude mít realizace strategie zamýšlený dopad. Z hlediska komunikace se jedná o osobu, skupinu osob nebo instituce, jež mohou nebo by měly být (různými prostředky, nástroji a v různé intenzitě) informovány o průběhu, výstupech a výsledcích tvorby strategie. Cílová skupina z hlediska nastavení strategie nemusí být cílovou skupinou z hlediska komunikace a naopak.
Clearing Dělba tržeb mezi dopravci ve veřejné osobní dopravě ve vymezeném území na základě specifických podmínek dané smlouvou.
Controlling Sběr, zobrazení a rozbor účetních informací, zejména o nákladech a výnosech, jako základ pro rozhodování.
Činnost Jednání nebo chování určité části systému.
Čip Miniaturní křemíková destička, na níž jsou propojeny integrované obvody.
Dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení Nadstavba železničního zabezpečovacího zařízení umožňující jeho ovládání z jiného místa prostřednictvím přenosového zařízení.
Data Údaje neboli formalizované charakteristiky nějakého děje nebo jevu ve formě zpracovatelné informačními technologiemi. Data mají přesnou formu a danou syntaxi.
Data z plovoucích vozidel Data shromažďovaná z vozidel vybavených příslušnými vozidlovými jednotkami, která jsou předávána dopravním informačním a řídicím centrům za účelem vyhodnocení a určení základních trendů vývoje silničního provozu. (anglicky Floating Car Data)
Databáze Soubor dat (informací) z určité oblasti uspořádaných a uložených v digitální podobě.
Datová síť Telekomunikační prostředí pro přenos datovým informací. Ve většině datových sítí není garantována doba doručení dat (v důsledku použitých komunikačních protokolů). Datové sítě podporují řadu rozhraní a mohou mít řadu protokolových virtuálních vrstev logických sítí. Datové sítě jsou často vzájemně propojeny nebo naopak, především z bezpečnostních důvodů, odděleny a komunikace je přes síťové přechody umožněna pouze cestou specializovaných zařízení.
Datové distribuční rozhraní (DDR) Součást redakčního dispečerského a řídicího systému NDIC. Jeho prostřednictvím je možno na základě přidělených přístupových práv přebírat dopravní informace a dopravní data z centrálního datového skladu JSDI, a to prostřednictvím standardních webových služeb. Problematiku upravuje Strategický plán dalšího rozvoje JSDI/NDIC s výhledem na 10 let (2017).
Datový sklad Integrovaný, subjektově orientovaný, stálý a časově rozlišený souhrn dat, uspořádaný pro podporu potřeb managementu.  Data jsou na základě určitých pravidel spojována tak, aby poskytla koncovému uživateli celkový pohled na oblast jeho zájmu.
Dělba práce Integrovaný, subjektově orientovaný, stálý a časově rozlišený souhrn dat, uspořádaný pro podporu potřeb managementu.  Data jsou na základě určitých pravidel spojována tak, aby poskytla koncovému uživateli celkový pohled na oblast jeho zájmu.
Delegování Proces rozdělování činnosti (práce), pravomoci nebo odpovědnosti mezi organizační útvary až jednotlivé pracovníky.
Detektor Zařízení pro zjišťování nebo identifikaci vstupních dat a informací pro systémy ITS. Měření probíhá pomocí čidel, která se nazývají senzory.
Digitální Způsob uložení informací (dat, obrazu, zvuku) v podobě, kterou dokáže přečíst, případně dále zpracovat počítač (v číselném kódu).
Dirigující dispečer Zaměstnanec s odbornou způsobilostí k organizování a řízení drážní dopravy na určené trati D3.
Dispečer radiobloku (dispečer RB) Zaměstnanec s odbornou způsobilostí k organizování a řízení drážní dopravy na určené trati (tratích), vybavených radioblokem a který provádí obsluhu radioblokové centrály.
Dispečerské řízení dopravního provozu Druh operativního řízení, jehož hlavním úkolem je operativně řídit činnost všech organizačních útvarů, které se podílejí na dopravním provozu, a to tak, aby byly splněny všechny úkoly vytyčované pro uskutečnění procesu dopravy a přepravy.
Displej Zobrazovací zařízení sloužící k optickému znázornění údajů. Jednotlivé znaky se na displeji zobrazují po řádcích, stejně jako televizní obraz. Nejmenší zobrazovaný bod se nazývá pixel.
Door-to-Door (seamless mobility) Princip založený na organizaci cestovní trasy s přestupními uzly tak, aby s celkovým časem cestujícího bylo naloženo efektivně, pokud možno beze ztrát při čekání na spoj.
Doprava Úmyslná činnost, která spočívá v prostorovém přemísťování osob a věcí s použitím dopravních cest, dopravních prostředků, energie a pracovních sil.
Dopravce Osoba nebo organizace, která zajišťuje dopravu pro cizí potřeby za úplatu podle předem vyhlášených podmínek.
Dopravna Místo na dráze, které slouží k řízení jízdy vlaků a posunu mezi dopravnami. Dopravny mohou být s kolejovým rozvětvením (železniční stanice, výhybna, odbočka, dopravna D3 apod.) nebo bez kolejového rozvětvení (hláska, hradlo, oddílové návěstidlo automatického bloku nebo automatického hradla).
Dopravna D3 Místo na trati D3 určené k řízení jízdy vlaků a posunu mezi dopravnami, které není obsazeno výpravčím.
Dopravna RB Dopravna s kolejovým rozvětvením na trati RB, určená k řízení jízdy vlaků a PMD, která není obsazena výpravčím, výhybkářem ani strážníkem oddílu.
Dopravní a návěstní předpis SŽDC D1 Základní vnitřní předpis o provozování dráhy SŽDC. Předpis obsahuje vnitrostátní bezpečnostní předpisy ve smyslu legislativy EU pro provozování dráhy a organizování drážní dopravy na dráhách, na kterých je provozovatelem dráhy SŽDC. Jednotlivá ustanovení předpisu jsou odvozena od prováděcí vyhlášky Ministerstva dopravy (Vyhláška č. 117/2017 Sb., Dopravní řád drah) a jsou doplněna o další vnitřní pokyny k zajištění činností při provozování dráhy a organizování drážní dopravy.
Dopravní data Datové výstupy zejména z aplikací ITS (také telematických aplikací) a informačních systémů v dopravě, interpretované do srozumitelné podoby charakterizující dopravní situaci, vhodné pro distribuci uživatelům pozemních komunikací a účastníkům silničního provozu.
Dopravní detektory Technické prostředky pro sběr dat o dopravním proudu a dopravní infrastruktuře (indukční smyčky, automatické sčítače dopravy, videodetekční systémy, meteorologické stanice aj.).
Dopravní dispečink Odborné operativní řízení, popř. i kontrola dopravního procesu v určité organizaci nebo v určité územní oblasti z jednoho místa.
Dopravní informace Informace o dopravní situaci, která má přímý nebo nepřímý vliv na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.
Dopravní informační centrum Centrum na regionální nebo národní úrovni poskytující před i během jízdy dopravní informace týkající se silničního provozu a stavu dopravní cesty. Centrum je obsluhováno personálem.
Dopravní koleje Koleje určené pro vjezdy, průjezdy a odjezdy vlaků.
Dopravní nehoda Mimořádná událost, při níž vznikne újma na zdraví osob nebo škoda na věcech v přímé souvislosti s provozem dopravního prostředku nebo dopravního zařízení. Opatření na snížení a eliminaci dopravních nehod na silnicích jsou obsaženy v Národní strategi bezpečnosti silničního provozu ČR 2011-2020. 
Dopravní proces Souhrn časově a věcně navazujících úkonů, jimiž se uskutečňuje a zabezpečuje doprava
Dopravní prostředek Technický prostředek, jehož pohybem se uskutečňuje přemisťování osob a věcí.
Dopravní proud (silniční provoz) Sled všech vozidel nebo chodců pohybujících se v pruhu za sebou nebo v pruzích vedle sebe týmž dopravním směrem; dopravní proud se může skládat z několika jízdních nebo pěších proudů.
Dopravní provoz Souhrn činností, jimiž se uskutečňuje dopravní proces.
Dopravní řídící centrum Na základě dat ze senzorů centrum vykonává řízení prostřednictvím koncových zařízení typu dopravních řadičů, proměnných dopravních značek apod.
Dopravní síť Územně ohraničený souhrn dopravních cest.
Dopravní systém Souhrn vzájemně souvisejících prvků (dopravní prostředky a zařízení, dopravní infrastruktura a organizace dopravy) na vymezeném území (např. na území kraje, státu či kontinentu), na kterém probíhají procesy dopravy (přeprava osob, věcí a informací). Na evropské úrovni  
Dopravní terminál Prostor, kde dochází k nakládce, vykládce či překládce zásilek, nebo ke změně druhu dopravy. Za terminál lze v individuální automobilové dopravě považovat např. parkoviště, ve veřejné dopravě osob jsou to autobusová nebo železniční nádraží, v letecké dopravě se jedná o letiště a ve vodní dopravě pak o přístavy. Multimodální terminály slouží pro více druhů dopravy současně.
Dopravní trasa Směrové a výškové, popř. i polohové vytyčení dopravní cesty.
Dopravní zařízení Zařízení, kterým se zabezpečuje provoz dopravních prostředků, vykládka, nakládka, informovanost pracovníků provozovatele dopravy, řidičů, cestujících, odesílatelů a příjemců, ošetřování a údržba dopravních prostředků a dopravních cest. Dopravní cesty, jiné dopravní stavby a dopravní prostředky nejsou dopravním zařízením.
Dostupnost (Availability) Procentuální vyjádření času, kdy jsou použitelné služby systému. Vyjadřuje schopnost systému poskytovat použitelnou službu v prostoru svého pokrytí.
Dostupnost signálu Procentuální vyjádření času, po který je signál vysílaný z vnějších zdrojů použitelný pro navigaci.
Dráha Dopravní cesta určená k pohybu drážních vozidel a pevná zařízení potřebná pro pohyb drážních vozidel a pro zajištění bezpečnosti a plynulosti drážní dopravy. Dráhy se z hlediska účelu a významu dělí na celostátní, regionální a vlečky.
Drážní vozidlo Dopravní prostředek závislý při svém pohybu na stanovené součásti dráhy s výjimkou vozidel pro technologickou obsluhu výroby, provozovaných na zvlášť k tomu vyhrazených kolejích vlečky.
Druh dopravy Doprava charakterizovaná určitým společným znakem (např. dopravním prostředkem, dopravní cestou, dopravním zařízením) bez ohledu na organizační a místní začlenění.
Družice Jakékoli těleso obíhající kolem jiného, hmotnějšího tělesa. Umělé družice jsou tělesa o hmotnosti stovek i tisíců kilogramů, která byla raketou dopravena na oběžnou dráhu okolo Země. Pohybují se v různých výškách nad povrchem Země, podle druhu družice. Družice se podle účelu dělí na telekomunikační, navigační, pro dálkový průzkum Země, meteorologické, zpravodajské a vědecké. (anglicky Satellite)
Dvoucestné vozidlo Dopravní prostředek, který je vybavený zařízením pro pohyb na železniční dráze a další určené dopravní cestě
eCall 112 Celoevropský systém eCall je definován jako automatický nebo uživatelem spuštěný systém pro odeslání oznámení a příslušných souřadnic dopravní nehody Centru tísňového volání 112 pomocí mobilní telekomunikační sítě (GSM), nesoucí definovaný minimální soubor dat o tom, že se stala nehoda, která vyžaduje zásah záchranných složek a naváže, kdykoliv je to možné, hlasovou komunikaci do vozidla. eCall je určen k přivolání záchranných složek, nikoliv k zaznamenávání pohybu vozidla. Okamžité upozornění na závažnou nehodu a znalost přesné polohy místa nehody zkracuje dobu nezbytnou k poskytnutí účinné pomoci.
Evropský rámec je definován v Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 585/2014/EU ze dne 15. května 2014 o zavedení interoperabilní služby eCall v celé EU  a v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/758 ze dne 29. dubna 2015 o požadavcích na schválení typu pro zavedení palubního systému eCall využívajícího linku tísňového volání 112 a o změně směrnice 2007/46/ES, 
Efektivnost Vyjádření vztahu mezi výstupem z podnikatelské činnosti (kterým se rozumí zpravidla zisk) a vstupy (kterými se zpravidla rozumí vložený či vázaný kapitál, popřípadě náklady).
EGNOS „Evropský geostacionární navigační „překryvný“ systém“ je evropským SBAS (Satellite Based Augmentation System) systémem, který slouží ke zpřesnění systému GPS (od verze 3 i Galileo), a navíc umožnuje jeho využití pro aplikace kritické z pohledu bezpečnosti (navigace letadel či lodí). Legislativní rámec je dán Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č.1285/2013 ze dne 11. prosince 2013 o zřízení evropských systémů družicové navigace a jejich využití a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 876/2002 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008.
Elektrická energie Schopnost elektrického proudu konat práci.
Elektrická trakce Pohon hnacího vozidla, který využívá přeměny elektrické energie z vnějšího zdroje nebo z akumulátorové baterie na energii kinetickou nebo naopak.
Elektrická výzbroj Hnací zařízení elektrického vozidla.
Elektrizovaná trať (též elektrifikovaná trať) Trať způsobilá pro provoz hnacích vozidel závislé elektrické trakce. Mapa zobrazující elektrifikované tratě na území ČR je uvedena v Prohlášení o dráze, kterou každoročně vydává Správa železnic zde
Elektromagnetická kompatibilita (EMC) Schopnost zařízení, systému či přístroje vykazovat správnou činnost i v prostředí, v němž působí jiné zdroje elektromagnetických signálů (přírodní či umělé) a naopak svou vlastní "elektromagnetickou činností" nepřípustně neovlivňovat své okolí, tj. nevyzařovat signály, jež by byly rušivé pro jiná zařízení. (anglicky Electromagnetic Compatibility). Evropský rámec elektromagnetické kompatibility je dán Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2014/30/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se elektromagnetické kompatibility.
Elektromobil Automobil poháněný elektrickým proudem. Zdrojem proudu mohou být akumulátory, sluneční články nebo palivový článek napájený vodíkem a kyslíkem. Základní rámec pro vývoj elektromobility v ČR udává Ačkní plán o  budoucnosti automobilového průmyslu v ČR - "Český automobilový průmysl 2025". 
Elektronické odbavení cestujících Systém umožňující odbavení cestujících ve veřejné osobní dopravě prostřednictvím elektronického media. (anglicky electronic ticketing system, e-ticketing system)
Energetika Obor lidské činnosti, který se zabývá těžbou primárních zdrojů energie, jejími přeměnami, dopravou, skladováním a použitím. Energetickou koncepci ČR si můžete přečíst zde
Evropská kosmická agentura Mezivládní organizace pro rozvoj kosmického výzkumu a kosmických technologií se sídlem v Paříži. V současné době je členem 20 evropských států. Česká republika přistoupila v roce 2008. (anglicky European Space Agency – ESA). Web ESA naleznete zde
Evropský vlakový zabezpečovací systém (ETCS) Projekt zabezpečení a řízení železniční dopravy, který umožňuje jednak předávat strojvedoucímu informace o povolené rychlosti, jednak neustále kontrolovat, zda strojvedoucí tyto pokyny dodržuje. (anglicky European Train Control System). Oblast upravuje Nařízení Komise (EU) 2016/919 o technické specifikaci pro interoperabilitu týkající se subsystémů „Řízení a zabezpečení" železničního systému v Evropské unii
Externí náklady Náklady vznikající spotřebou výrobků, prací a služeb jiných subjektů.
FIATA Mezinárodní federace zasilatelských sdružení sdružující národní svazy zasilatelů a příbuzných oborů (např. skladů). (francouzsky Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés). Oficiální stránky sdružení naleznete zde.  
Formát dat Souhrn údajů o počtu a druhu znaků, kterými jsou tvořeny jednotlivé datové položky. Pro sjednocení formátu dat byla vytvořena evropská norma DATEX II.
Galileo Galileo je globální navigační družicový systém vlastněný Evropskou Unií, poskytující přesnou globální poziční službu. Galileo je interoperabilní se systémem GPS, globálním navigačním satelitním systémem USA. Legislativní rámec je dán Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č.1285/2013 ze dne 11. prosince 2013 o zřízení evropských systémů družicové navigace a jejich využití a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 876/2002 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008.
Geostacionární Nepohyblivý vzhledem k zemskému povrchu. Geostacionární družice obíhá Zemi ve výšce 36 000 kilometrů v rovině rovníku, a proto se ze Země jeví jako nehybná.
Global System for Mobile communications – Railway (GSM-R) Vychází ze standardu GSM, používá však vlastní frekvence a má některé rozšířené funkce specifické pro drážní dopravu. Jedná se o radiový systém určený především k výměně informací hlasových i datových mezi traťovou a mobilní částí.
Globální cíl Konkretizovaný (jasný, faktický a srozumitelný) popis budoucího stavu, jehož prostřednictvím bude naplněna stanovená vize. Jedná se o souhrn výsledků a dopadů strategických cílů. Vztahuje se na strategii jako celek. Podobně jako u vize by mělo dojít k naplnění globálního cíle ve střednědobém či dlouhodobém horizontu (což nemusí být bezprostředně po ukončení realizace strategie).
Grafikon vlakové dopravy Souhrn opatření a pomůcek, které souvisí s vlakovou dopravou, vypracovávají se a vydávají pro období stanovené v souladu s mezinárodními železničními dohodami a úmluvami. Zavádí se v celé síti současně. V pomůckách GVD jsou obsaženy pokyny pro organizování drážní dopravy a pro jízdu vlaků.
GS1 Nadnárodní organizace zaměřená na navrhování a praktické zavádění globálních standardů, postupů a řešení k zlepšování efektivity a průhlednosti vztahu nabídky a poptávky v celosvětovém měřítku a napříč odvětvími.
Hardware Technologické vybavení počítače, jednotlivé konstrukční prvky (základní deska s mikroprocesorem, zdroj napájení, grafická karta apod.)
Hlásky tísňového volání (SOS hlásky) Komunikační prostředek instalovaný na dopravní infrastruktuře, který řidičům umožňuje komunikaci s Policií ČR v případě havárie či jiné dopravní události. Mimo jiné slouží ke sběru, vyhodnocování a ovládání technických prostředků (akční členy a senzory).
Hlavní návěstidlo (železniční) Nepřenosné návěstidlo, jehož návěstmi je řízena jízda vlaku, popř. posunu mezi dopravnami nebo posunu. Hlavními návěstidly jsou vjezdová návěstidla (pro krytí stanice nebo odbočky a pro dovolení vjezdu vlaku nebo posunu mezi dopravnami do stanice nebo odbočky), cestová návěstidla (pro jízdu z koleje na jinou navazující kolej v obvodu stanice nebo odbočky), odjezdová návěstidla (pro odjezd ze stanice nebo odbočky), oddílová návěstidla (na širé trati pro vjezd vlaku do následujícího traťového oddílu), krycí návěstidla (pro krytí nákladišť, odbočných výhybek vleček na širé trati, přejezdů s PZZ apod.) a vložená návěstidla (pozn.: návěstidla dočasně ponechaná v provozu).
Hmotnost na nápravu Hmotnost, jíž působí jedna náprava železničního vozidla na kolej. Na české železniční síti se počítá s maximální hmotností 22 t.
Hnací vozidlo Železniční kolejové vozidlo schopné vyvíjet tažnou sílu na obvodu kol, určené k vozbě vlaků, pro přepravu osob nebo nákladu nebo pro pohyb s jinými železničními kolejovými vozidly mimo případy, kdy takový pohyb provádí speciální hnací vozidlo.
Homeostáze Mechanismus společenských soustav, umožňující cílové chování a vytváření vnitřní rovnováhy, která je podmínkou efektivního dosahování zvolených cílů.
Horizont 2020 Rámcový program pro výzkum a inovace (H2020) má být největším a nejvýznamnějším programem financujícím na evropské úrovni vědu, výzkum a inovace v letech 2014-2020. Program H2020 navazuje na rámcové programy pro výzkum, které vyhlašovala EU už od roku 1980, konkrétně na 7. rámcový program pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007-2013). (anglicky Horizon2020)
Indikátor Kvantifikovaný cíl, respektive měřítko stavu plnění cíle nebo realizace aktivity. Indikátory slouží pro sledování (monitorování) průběhu a výsledku realizace strategie (programu, projektu).
Informace Popisují události ve formě verbální nebo vizuální a nejsou tedy exaktně vyjádřitelné:
1. Zpráva, sdělení nebo údaj o určité části objektivní reality, která je nutná k řídícímu procesu.
2. Význam, který je přisouzen datům (údaje, čísla, znaky, povely, instrukce, příkazy, zprávy apod.).
Druhy informací jsou aktuální, kontrolní, prvotní, průběžné, řídící, vnější, vnitřní, vstupní, výstupní a podobně.
Informační systém Souhrn prostředků na poskytování vizuálních a akustických informací řidičům, účastníkům silničního provozu, cestujícím a přepravcům (zákazníkům nákladního dopravce).  
Informační technologie Technická stránka problematiky informací oddělená od problematiky obsahu sdělení, informací, dat a jejich významu (otázky zasahující až do psychologie, sociologie a dalších oborů).
Integrace Stav procesu zvyšování organizace, celistvosti, adaptability a homeostáze systému.
Integrita Schopnost systému poskytovat uživatelům včasná varování, pokud jeho signály nejsou pro navigaci použitelné. Vyjadřuje se pravděpodobností chybné informace za časový úsek. (anglicky Integrity)
Integrovaný dopravní systém Obsluha určitého území zajišťovaná několika dopravci na základě dohodnutých smluvních podmínek
Inteligentní dopravní systémy (ITS) Pokročilé aplikace, které aniž by byly samy osobě byly inteligentními, mají za cíl poskytovat inovativní služby týkající se různých druhů dopravy a řízení provozu a umožňují různým skupinám uživatelů lepší informovanost a poskytují bezpečnější, koordinovanější a „inteligentnější“ používání dopravních sítí.
Inteligentní infrastruktura Komplex ITS aplikací integrovaných do dopravní infrastruktury, na základě kterých jsou uživatelům poskytovány ITS služby. Za inteligentní dopravní infrastrukturu lze považovat dopravní infrastrukturu, která umožňuje např. poskytování dopravních a cestovních informací v reálném čase.
Inteligentní vozidlo Vozidlo vybavené takovým technických zařízením, které mu umožňuje provádět rozhodnutí o jízdě vozidla bez lidské intervence. Tato rozhodnutí mají různé úrovně inteligence a mohou tak ovlivňovat celé vozidlo (autonomní vozidlo) nebo jednotlivé systémy vozidla (ABS, ESP, ASC a další systémy vozidla).
Inteligentní zastávka Zastávka veřejné osobní dopravy vybavená informačními panely, které poskytují cestovní informace v reálném čase.
Intenzita dopravy (silniční provoz) Počet vozidel nebo chodců, který projede nebo projde příčným řezem pozemní komunikace za zvolené časové období.
Intermodální přepravní systém Při přepravě zboží je využíváno několik druhů dopravy. Nákladní automobil, přívěs, návěs, snímatelná nástavba nebo kontejner použije silnice pro počáteční a/nebo koncový úsek cesty a ve zbývajícím úseku cesty je přepravován s tažným vozidlem nebo bez něho po železnici, po vodní cestě nebo po moři. V tomto systému se přepravují výhradně unifikované jednotky, které se po dobu přepravy nemění ani váhou, ani formou (např. kontejnery ISO). Na rozdíl od multimodálního přepravního systému je pro každý druh dopravy vystavován jiný přepravní doklad (silniční nákladní list CMR, železniční nákladní list CIM atd.).
Internet Celosvětově propojená datová síť, v zásadě vybudovaná nad protokoly TCP/IP, která je vybavena informačními servery s řadou rozsáhlých služeb. V běžném chápání se Internetem rozumí právě přístup k těmto informacím a službám a to bez vlivu na jejich faktické světové rozmístění a způsob realizace datového připojení.
Internet věcí Komunikační síť širokého spektra tzv. zabudovaných zařízení (zařízení vybavená softwarem a hardwarem pro specifický účel, např. senzory, navigace, GPS moduly aj.), ke kterým je možné přistupovat prostřednictvím sítě Internet. V dopravě je princip a účel Internetu věcí podobný principu a účelu konceptu V2X.
Interoperabilita Schopnost produktu nebo systému - jehož rozhraní jsou plně zveřejněna - komunikovat a pracovat s dalšími produkty či systémy bez jakéhokoliv omezení v přístupu a implementaci.
Interoperabilita železničního systému Provozní a technická propojenost evropského železničního systému. Rámec pro interoperabilitu železničního systému je stanoven v Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/797 ze dne 11. května 2016 o interoperabilitě železničního systému v Evropské unii.
Jednotný systém dopravních informací pro ČR (JSDI) Komplexní systémové prostředí pro sběr, zpracování, sdílení, publikování a distribuci dopravních informací a dopravních dat zejména od orgánů, organizací a institucí veřejné správy i od dalších veřejných i privátních subjektů podle usnesení vlády ČR č. 590 ze dne 18. května 2005 Návrh realizace Jednotného systému dopravních informací pro ČR“ a v souladu se zákonem č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. JSDI je společným projektem Ministerstva dopravy ČR, Ministerstva vnitra ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Více informací najdete na stránkách Ministerstva dopravy zde
Jízda bez zabezpečovacího zařízení Způsob zabezpečení jízd vlaků, při kterém organizuje jízdu vlaků jen jeden výpravčí.
Jízda podle rozhledových poměrů Takový způsob jízdy, při kterém je jízda řízena pouze rozhledem strojvedoucího (zaměstnance v čele sunutého vlaku nebo posunového dílu) tak, aby vlak nebo posunový díl zastavil před jiným vozidlem, ohrožujícím jeho jízdu a podle možností zastavil i před jinou překážkou, přičemž nejvyšší dovolená rychlost nesmí být překročena. Před protijedoucími vozidly musí strojvedoucí využít všech dostupných prostředků pro zastavení vlaku nebo posunového dílu (rychlobrzda, pískování, dynamická brzda apod.).
Jízda se zvýšenou opatrností Takový způsob jízdy, při kterém musí strojvedoucí od vzdálenosti alespoň 250 m před přejezdem dávat opakovaně návěst Pozor, dokud čelo vlaku (posunového dílu) nemine přejezd. V úseku alespoň 60 m před přejezdem až do okamžiku, kdy čelo vlaku (posunového dílu) mine přejezd, smí jet strojvedoucí rychlostí nejvíce 10 km/h. Před náhle vzniklou překážkou na přejezdu musí strojvedoucí využít všech dostupných prostředků pro zastavení vlaku nebo posunového dílu.
Jízdenka Druh přepravní listiny opravňující cestujícího k přepravě.
Jízdní cesta Společný název pro vlakovou a posunovou cestu
Jízdní doklad Souhrnný název pro jízdenky, průkazy nebo jiné doklady (místenky, lůžkové nebo lehátkové lístky), na jejichž podkladě může být uskutečněna přeprava osob, jejich zavazadel a psů v souladu s tarifem.
Jízdní řád Souhrn údajů o provozu na dané lince a nabídce spojů v čase a prostoru. Obsahuje minimálně údaje o časech odjezdů a příjezdů z/na zastávky a stanice.
Jízdní řád vlaku Konkrétní časová poloha vlaku na konkrétním úseku trati.
Kolej Dvě kolejnice upevněné na pražcích na vzdálenost, která se nazývá rozchod koleje.
Kolejnice Zabezpečuje vedení železničních vozidel a přenášení sil vznikajících provozem na podpory. Kolejnice jsou nejvíce namáhaným prvkem koleje, protože přicházejí do bezprostředního styku s koly vozidel.
Kolejový obvod Elektrická soustava tvořená výstrojí kolejového obvodu a elektrickým kolejovým úsekem, sloužící ke zjišťování volnosti a obsazenosti příslušného úseku železničním kolejovým vozidlem. Volnost či obsazení se zjišťuje na základě vodivého propojení celistvých kolejnicových pásů nápravou drážního vozidla.
Kolona Řada silničních vozidel v jízdním pruhu bez možnosti předjetí ovlivněná prvním vozidlem. Z hlediska vzájemného ovlivnění se jedná o 2 vozidla. Z hlediska hodnocení kongescí se jedná o kolonu 20 a více vozidel, jejichž rychlost kolísá až po případné zastavení
Kombinovaná přeprava Řada silničních vozidel v jízdním pruhu bez možnosti předjetí ovlivněná prvním vozidlem. Z hlediska vzájemného ovlivnění se jedná o 2 vozidla. Z hlediska hodnocení kongescí se jedná o kolonu 20 a více vozidel, jejichž rychlost kolísá až po případné zastavení.
Kompatibilita Obecná schopnost zařízení nebo systému pracovat s jiným zařízením nebo systémem, a to bez úprav.
Koncepce V kontextu strategického řízení označuje pojem koncepce strukturované vytyčení celkového směřování v dané oblasti. Koncepce obsahuje základní východiska a směřování, zatímco strategie je konkrétnější, vymezuje konkrétní cíle a jejich hodnoty. Koncepce může mít podobný charakter jako Politika, rozdíl je především v jejich časovém horizontu (koncepce má spíše krátkodobý až střednědobý horizont realizace, zatímco politika střednědobý až dlouhodobý horizont realizace). Např. Koncepce nákladní dopravy pro období 2017-2023 s výhledem do roku 2030
Koncese Úřední povolení (oprávnění) k provozování nějaké činnosti – např. ke zřízení dopravní linky – za určitých, předem stanovených podmínek.  Např. pro veřejnou linkovou dopravu je udělování koncesí v ČR upraveno zákonem č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, v platném znění.
Koncová návěst Společný pojem pro návěsti „Konec vlaku“ a „Konec části vlaku“.
Kongesce Kolona stojících nebo popojíždějících vozidel způsobující časové ztráty řidičů nebo cestujících.
Kontinuita Pravděpodobnost, že funkce systému (přesnost, dostupnost) budou během času zachovány. Vyjadřuje se pravděpodobností výpadku funkcí za časový úsek. (anglicky continuity)
Koordinace Řídící postup, při němž je uplatňována pravomoc věcně koordinujícího organizačního místa vzhledem k jiným místům, které mu nejsou funkčně podřízeny.
Křižování vlaků Vyhnutí dvou vlaků opačného směru, při obousměrné dopravě po téže traťové koleji, v dopravně s kolejištěm.
Kusová zásilka Zásilka omezené hmotnosti a rozměrů, na jejíž přepravu není třeba samostatného železničního vozu nebo samostatného silničního vozidla.
Legislativa Tvorba psaných právních norem.
Lichoběžníková tabulka Na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy se umísťuje na místo, kde mají určené vlaky zastavit dříve, než se jim povolí vjezd do dopravny.
Liniové řízení silničního provozu (též dynamické řízení) Inteligentní dopravní systém pro řízení dopravy na kapacitních silnicích (např. dálnicích) tvořený portály s proměnnými dopravními příkazovými nebo zákazovými proměnnými dopravními značkami nad vozovkou nebo vedle vozovky. Součástí systému jsou i detektory sledující charakteristiky dopravního proudu jako jsou např. hustota provozu, jeho intenzita nebo průměrná rychlost. Systém liniového řízení automaticky podle aktuálního stavu snižuje postupně rychlost nebo mění organizaci provozu v jízdních pruzích tak, aby jízda proudu vozidel byla vždy co nejplynulejší a bezpečná.
Linka Množina spojů na dané trase.
LTE Technologie určená pro vysokorychlostní Internet v mobilních sítích (zkratka z anglického Long Term Evolution).
Manipulační koleje Koleje určené pro manipulaci s vozidly (např. nakládka nebo vykládka), případně koleje pro jiné účely.
Metodické řízení Nepřímá forma řízení spočívající v tom, že řídící složka formuluje závazné pokyny pro složky podřízené, nemá však výkonné pravomoci k jejich realizaci, kontrole, případně uplatnění sankcí při jejich neplnění
Mimořádná událost (též nehodová událost) Událost, ke které došlo v souvislosti s provozem dopravního prostředku, mající za následek smrt nebo újmu na zdraví, škody na zařízení a na přepravovaných věcech, anebo ohrožení života a zdraví osob, majetku, ohrožení bezpečné funkce staveb a zařízení, popř. hrubé porušení zásad bezpečnosti anebo plynulosti a pravidelnosti  dopravního provozu, které by mohlo mít uvedené následky.
Mimořádná zásilka Zásilka s předměty, které by mohly svými rozměry, hmotností nebo úpravou způsobit potíže při přepravě se zřetelem k zařízení nebo provozním možnostem železnice anebo ohrozit bezpečnost provozu.
Mobilní datová telekomunikační služba M2M Mobilní datová telekomunikační služba typu Machine-2-Machine (M2M) s omezeným objemem přenášených dat. Tento typ služby je využíván pro zajištění specifické, zpravidla technologické komunikace mezi dvěma a více zařízeními, kdy jsou přenášena zpravidla různá metrologická data s minimálními nároky na objem přenesených dat.
Model Vyjádření, které zachovává z hlediska svého účelu podstatné vlastnosti originálu.
Motorová trakce Pohon hnacího vozidla, který využívá hlavní spalovací motor pro přeměnu tepelné energie na energii kinetickou.
Multimodální mobilita Integrace systémů hromadné veřejné osobní dopravy s dalšími druhy dopravy (např. car sharing) s cílem redukovat individuální automobilovou dopravu
Multimodální přepravní systém V tomto systému se nepřepravují unifikované jednotky, které se po dobu přepravy nemění, ty jsou využívány při tzv. intermodální přepravě. Na všechny druhy dopravy je vystavován jeden přepravní doklad - konosament FIATA, který je vystaven na celý úsek přepravy.  Operátor multimodální přepravy (např. zasílatel) přejímá zodpovědnost za provedení celého průběhu kombinované přepravy, i když je prováděna různými druhy dopravy.
V systémech hromadné dopravy osob s cílem zajistit kvalitní dopravní obslužnost na stanoveném území se vytváří tzv. integrované dopravní systémy (IDS) se společnými přepravními a tarifními podmínkami a jednotným dopravním řešením včetně koordinace jízdních řádů zahrnující druhy hromadné veřejné osobní dopravy na daném území jako např. metro, tramvaje, trolejbusy, železnici, městské a příměstské autobusové linky, lanovku a přívozy.
Evropský rámec pro multimodální přepravní systémy je deklarován v Usnesení Evropského parlamentu 2011/2096 (INI) ze dne 15. prosince 2011 na téma Plán jednotného evropského dopravního prostoru – vytvoření konkurenčního dopravního systému účinně využívajícího zdroje.
Nabídka Předepsaným způsobem daná žádost výpravčího o souhlas k jízdě vlaku.
Nákladní doprava Doprava, jejímž základním cílem je přeprava nákladu. V České republice jsou základní rámce nákladní dopravy stanoveny v Dopravní politice ČR pro období 2014 – 2020 s výhledem do roku 2050 a v na ni navazující Koncepci nákladní dopravy pro období 2017 - 2023 s výhledem do roku 2030
Nákladní list Přepravní doklad ve vnitrostátní a v mezinárodní přepravě, potvrzující uzavření přepravní smlouvy mezi odesílatelem a dopravcem, který doprovází zásilku od okamžiku převzetí zásilky dopravcem až do jejího vydání příjemci. Nákladní list jako přepravní listina je průkazní listinou, není cenným papírem a není převoditelný.
Náložný list (též konosament) Přepravní doklad potvrzující uzavření přepravní smlouvy mezi odesílatelem a dopravcem (rejdařem), používá se v námořní přepravě. Každý originál náložného listu je zároveň obchodovatelným cenným papírem potvrzený dopravcem a zastupuje zboží, které je na něm uvedeno.
Dopravce se tímto zavazuje vydat přepravované zboží na místě určení (přístavu) příjemci (majiteli konosamentu). (německy das Konnossement, anglicky Bill of Loading)
Námezník Nepřenosné návěstidlo pro stanovení hranice mezi dvěma kolejemi, přes kterou nesmí přesahovat vozidlo, aby nebyla ohrožena jízda vozidel po sousední koleji.
Národní dopravní informační a řídicí centrum (NDIC) Subsystém pro kontrolu, autorizaci a ověření dopravních informací z různých zdrojů. NDIC provozuje z usnesení vlády ČR Ředitelství silnic a dálnic ČR jako součást svojí organizační složky v Ostravě, Slovenská 7/1142, Ostrava-Přívoz, má charakter operačního střediska s nepřetržitým provozem.
Náskok Sjednaný, nařízený nebo dosažený dřívější příjezd, průjezd nebo odjezd vlaku, než stanoví jeho jízdní řád.
Návaznost služeb ITS Schopnost zajistit v celé EU plynule návazné služby ITS na dopravních sítích.
Návaznost spojů Uspořádání spojů dvou nebo více linek v jízdním (letovém) řádu v přiměřeném časovém odstupu, umožňující přestup osob nebo překládku věcí.
Návěst Viditelné nebo slyšitelné vyjádření rozkazu, zprávy nebo informace stanoveným návěstním znakem. Návěsti se mohou vyjadřovat barvou (červená, zelená, žlutá), pohybem (kroužením rukou atd.), časovými intervaly zvukovými (krátké a dlouhé tóny píšťalkou, trubkou atd.) nebo světly (klidné, kmitavé světlo), obrazem („pracovní místo“ - na trati se pracuje), číslicí (rychlostník), písmenem (začátek a konec pomalé jízdy aj.).
Návěst „Číslo dopravny“ Informuje na tratích RB o čísle dopravny, které strojvedoucí zadává do radioblokového terminálu na vedoucím hnacím vozidle pro účely určení polohy.
Návěst „Pozor“ Jeden dlouhý zvuk lokomotivní houkačkou v délce nejméně dvě sekundy nebo píšťalkou upozorňuje osoby na pohyb vozidel. Tato návěst může být dávána opakovaně.
Návěstění Předávání rozkazů, zpráv nebo informací prostřednictvím návěstí.
Návěstidlo Technické zařízení, pomůcka nebo předmět, kterým se dává návěst.
Návěstní soustava Souhrn stanovených návěstí, návěstních znaků, návěstních pojmů a způsobu jejich používání při uskutečňování a zabezpečování dopravy.
Návěstní znak Jednoduché a jednoznačné vyjádření návěsti pomocí určitého tvaru, barvy, velikosti, popř. zvuku.
Největší traťová rychlost Rychlost, kterou smí být trať (traťový úsek) pojížděna vzhledem ke svému stavebnímu uspořádání a vybavení.
Nejvyšší dovolená rychlost Stanovená rychlost omezená v daném úseku na trati traťovou rychlostí, přechodným omezením traťové rychlosti (např. z důvodu stavebních prací na trati), dále hlavními návěstidly nebo zpravením strojvedoucího vlaku o omezené rychlosti.
V silniční dopravě je nejvyšší dovolená rychlost omezena zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v platném znění. Rychlost na dálnicích je tak omezena na 130 km.h-1, jízda mimo obec 90 km.h-1, jízda v obci 50 km.h-1 , a na pěší zóně a v obytné zóně 20 km.h-1.
Nemožné dorozumění Stav, kdy z důvodu poruchy telekomunikačního zařízení (je znemožněno vzájemné dorozumění pracovníků sousedních dopraven) a současné poruchy zabezpečovacího zařízení (pokud je zřízeno) je znemožněno zajistit jízdu vlaku mezi sousedními dopravnami.
Novela Označení předpisu, v němž byly provedeny úpravy formou zrušení, doplnění nebo změny některých ustanovení.
Objízdná trasa vlaku Trasa vlaku potřebná pro jízdu vlaku po jiné trati nebo do jiného obvodu železniční stanice (nádraží), než stanoví jeho tabelární jízdní řád. Vlak jedoucí po objízdné trase jede pod svým původním číslem podle podmínek, stanovených tabulkou 3 sešitového jízdního řádu (jízdní doby, stanovená rychlost, předepsaná brzdící procenta atd.).
Obor dopravy Část dopravy charakterizovaná určitým organizačním celkem a řízením, používající převážně určitý druh dopravního prostředku. (anglicky transport mode)
Odborně způsobilá osoba k organizování a řízení drážní dopravy Osoba určená provozovatelem dráhy nebo dopravcem zajišťující při provozování dráhy nebo drážní dopravy činnosti přímo ovlivňující bezpečnost provozování dráhy a drážní dopravy, která je odborně způsobilá podle právního předpisu a podle vnitřního předpisu provozovatele dráhy pro činnosti při provozování dráhy nebo dopravce pro činnosti při provozování drážní dopravy.
Odesílatel Organizace nebo osoba uvedená v nákladním listě, jež uzavírá s dopravcem smlouvu o přepravě věci.
Odhláška Předepsaným způsobem daná zpráva zadní dopravně, že celý vlak uvolnil prostorový oddíl.
Odklonová trasa vlaku Trasa vlaku potřebná pro jízdu vlaku po odklonové trati. Vlak jedoucí po odklonové trase jede pod svým původním číslem a podle jízdního řádu, který je pro tuto trasu sestaven.
One Stop Shop (nepřekládá se - jedno místo pro vyřízení žádosti nebo informační místo pod jednou střechou) 1) V železniční nákladní dopravě se jedná o zřízení kontaktního místa pro přidělování kapacity železniční dopravní cesty pro trasy mezinárodních nákladních vlaků. Buďto je v rámci každé jednotlivé železniční sítě vytvořeno jediné místo pro prodej tras mezinárodních vlaků schopné zajistit prodej trasy mezinárodního vlaku z výchozí stanice až do cílové bez ohledu přes kolik železničních sítí je trasa vedena, anebo je v rámci železničního nákladního koridoru zřízeno jediné kontaktní místo pro celý koridor.
2) Ve veřejné osobní dopravě se jedná o poskytování komplexních informací v rámci určité oblasti prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace o jízdních řádech veřejné osobní dopravy, docházkových vzdálenostech na zastávky, navigaci na místo určení, možnostech srovnání podmínek cestování s individuální automobilovou dopravou ne cyklistickou dopravou a dále informací o přepravních a tarifních podmínkách.
Opatření Nástroj implementace strategie, jehož prostřednictvím jsou naplňovány jednotlivé cíle. Opatření může mít podobu legislativních změn, programů nebo projektů, investic a finančních nástrojů, poskytování informací, vzdělávání apod. Např. opatření ve Strategii rozvoje inteligentních dopravních systémů 2021 - 2027 s výhledem do roku 2050  
 
Operační program Operační program je základním strategickým dokumentem finanční a technické povahy pro konkrétní tematickou oblast (např. zaměstnanost a sociální věci), nebo konkrétní region soudržnosti (např. Moravskoslezský), který zpracovávají členské země Evropské unie. V operačním programu jsou podrobně popsány cíle a priority, které chce členská země v dané oblasti dosáhnout v aktuálním programovacím období. Operační program obsahuje popis typových aktivit, na které je možné čerpat prostředky ze Strukturálních fondů Evropské unie. Nechybí také uvedení výčtu těch, kteří mohou o finanční prostředky žádat. Např. Operační program Doprava
Operativní řízení dopravního provozu Nepřetržitá každodenní činnost, která se uskutečňuje podle koncepčních modelů řízení provozních procesů s ohledem na okamžité potřeby a možnosti, jejichž objektem jsou dopravní, přepravní a servisní procesy dopravního provozu.
Organizování drážní dopravy na trati RB dispečerským způsobem Provozování a organizování drážní dopravy prostřednictvím povolení k jízdě vlaku a posunového dílu, vydávaných RBS na základě předchozího vyhrazení jízdní cesty dispečerem RB v RBS a doručovaných na vedoucí hnací vozidlo pomocí rádiové datové sítě. Pro vedoucí hnací vozidlo nevybavené RBV jsou povolení k jízdě vlaku nebo posunového dílu předávána dispečerem RB hlasově.
Organizovanost Stav systému odlišný od chaosu, vykazující rysy uspořádanosti vztahů mezi prvky systému podle jistých kritérií.
Osoba s omezenou schopností pohybu a orientace Osoba, jejíž pohyblivost je při použití dopravního prostředku snížena v důsledku jakéhokoliv tělesného postižení (smyslového nebo pohybového, trvalého nebo dočasného), mentálního postižení nebo nezpůsobilosti nebo jakékoli jiné příčiny zdravotního postižení nebo věku a jejíž stav vyžaduje, aby jejím potřebám byla věnována odpovídající pozornost a byly jim přizpůsobeny služby, které jsou poskytované všem cestujícím.
Osobní digitální pomocník (PDA) Malý kapesní počítač. (anglicky Personal Digital Assistant)
Osobní doprava Doprava, jejímž základním cílem je přeprava osob a jejich zavazadel. Strategický rámec osobní dopravy v ČR je definován v Dopravní politice ČR pro období 2014-2020 s výhledem do roku 2050, na kterou navazuje Koncepce veřejné dopravy 2020-2025 s výhledem do roku 2030.
Peážní doprava Vnitrostátní doprava mezi dvěma místy na území téhož státu, u níž část dopravní cesty vede přes území cizího státu.
Peážní trať Část železniční dráhy zabíhající na území cizího státu a vracející se zpět na území původního, která je na základě dohody využívaná v pravidelné dopravě více provozovateli drážní dopravy (včetně zahraničních). Současná situace peážních tratí není v souladu se směřováním evropských železnic k Jednotnému evropskému železničnímu prostoru.
Pilotní řešení (též pilot, poloprovoz nebo zkušební provoz) Dočasná verze systému, ukazující základní rysy systému, který bude později implementován.
Platforma Palubní jednotka nebo jiné zařízení umožňující zavádění, poskytování, využívání a integraci aplikací a služeb ITS.
Plavba Provozování plavidla na vodní cestě.
Plavební síť Technická základna vnitrozemské plavby, která se skládá ze sítě vodních cest a ze sítě přístavů.
Počítač náprav (též počítač dvojkolí) Zařízení pro kontrolu volnosti úseku koleje počítáním dvojkolí na hranicích tohoto úseku.
Podélný profil tratě Soubor údajů o úseku tratě s jednotlivými sklony a s uvedením poloh a poloměrů oblouků, hodnot traťové rychlosti a míst jejich změn, doplněný staničením a polohami dopraven, zastávek a návěstidel.
Pochybná návěst Taková návěst, která je nejasná, sporná, nejistá, návěstěná v rozporu s předpisem SŽDC D1.
Portál Internetová stránka umožňující rychlý přístup k velkému množství informací na jednom místě. Aby bylo možno s takovým množstvím informací efektivně pracovat, má každý portál tzv. vyhledávač. Vyhledávač je program, který po zadání potřebných požadavků uživatelem prohledá všechny své záznamy a nabídne odpovídající informaci.
Porucha zabezpečovacího zařízení Změna alespoň jednoho parametru dílu zabezpečovacího zařízení, kterým se změní jeho vlastnosti mimo rozsah určený technickými podmínkami.
Posun Každá úmyslně a organizovaně prováděná jízda vozidel, nejde-li o jízdu vlaku, posun mezi dopravnami a jízdu na vyloučenou a z vyloučené koleje.
Posun mezi dopravnami Každá úmyslně prováděná jízda vozidel na širou trať, ze širé trati nebo na širé trati, nejde-li o jízdu vlaku, posun a jízdu na vyloučenou a z vyloučené koleje.
Primární data Základní data jako vstupní referenční data pro zprávy nebo jako základ pro fungování systému a výpočet odvozených dat.
Proměnné dopravní značení Akční člen, který umožňuje předávat povely (např. zákaz vjezdu, omezení rychlosti aj.) všem řidičům na vymezeném dopravním úseku.
Prostorový oddíl Část širé trati mezi dvěma sousedními dopravnami nebo mezi dopravnou a zakončením tratě na zastávce, popř. na nákladišti.
Provozování dráhy Činnosti, kterými se zabezpečuje a obsluhuje dráha a organizuje drážní doprava.
Provozování drážní dopravy Činnost, při které dopravce na základě právního vztahu přepravuje osoby, zvířata nebo věci, případně uspokojuje vlastní provozní potřeby.
Provozuschopnost dráhy Technický stav dráhy, zaručující její bezpečné a plynulé provozování. Provozuschopnost dráhy je základním předpokladem jejího provozování.
Průjezdný průřez Vymezuje volný prostor podél koleje pro bezpečný průjezd železničních vozidel.
Prvky interoperability Veškeré základní konstrukční části, skupiny konstrukčních částí, podsestavy nebo úplně sestavy zařízení, která jsou nebo mají být v budoucnu zahrnuta do subsystému evropského železničního systému a na nichž přímo nebo nepřímo závisí jeho interoperabilita. Pojetí „prvku“ zahrnuje jak hmotně předměty, tak nehmotné předměty, jako je programové vybaveni.
Předjíždění vlaků Míjení dvou vlaků téhož směru v dopravně s kolejištěm, přičemž vlak, který dojel do dopravny s kolejištěm později, odjede z ní (případně projede v ní) do téhož prostorového oddílu dříve. Též míjení dvou vlaků téhož směru na dvou a vícekolejné trati.
Předvěst (samostatná) Nepřenosné návěstidlo umístěné na zábrzdnou vzdálenost před následujícím hlavním návěstidlem; upozorňuje na návěst hlavního návěstidla.
Přechod na telefonické dorozumívání Opatření výpravčích sousedních dopraven pro zabezpečení jízd vlaků nabídkou, přijetím a odhláškou místo traťovým zabezpečovacím zařízením.
Přejezd Příslušně označené křížení železniční dráhy s pozemní komunikací v úrovni kolejí. Za přejezd se nepovažuje přechod v železničních stanicích, určený pro pohyb cestujících nebo zaměstnanců provozovatele dráhy a dopravce.
Přejezdník Stožárové nepřenosné návěstidlo, které informuje strojvedoucího o stavu přejezdového zabezpečovacího zařízení.
Přejezdové zabezpečovací zařízení Zabezpečovací zařízení, které informuje uživatele pozemní komunikace o tom, zda se k přejezdu blíží drážní vozidlo a poskytuje informaci strojvedoucímu nebo obsluhujícímu zaměstnanci, zda lze jet k přejezdu nejvyšší dovolenou rychlostí.
Překročení ložné míry Překročení předepsaného obrysu vozovou zásilkou v kterémkoliv místě její délky, která svými rozměry překračuje ložnou míru na dotčené trati v stanovené přepravní cestě zásilky.
Přenosné zařízení Přenosné komunikační nebo informační zařízení, které si řidič může vzít do vozidla a používat je při řízení nebo uskutečňování dopravy jako např. PDA nebo chytrý telefon. (angl. Nomadic device)
Přeprava Přemístění (přemísťování) osob a věcí jako výsledek dopravy.
Přeprava osob a věcí Dopravce přepraví za sjednanou cenu osobu, která o přepravu požádá, a přijme za sjednanou cenu k přepravě zavazadlo a zásilku podanou k přepravě, jestliže jsou splněny smluvní přepravní podmínky a podmínky stanovené zvláštním předpisem.
Přepravce Zákazník dopravce v nákladní dopravě. Souhrnné označení pro odesílatele a příjemce zásilky. Pro zákazníka dopravce v osobní dopravě se používá pojem cestující. Tento pojem vznikl v roce 1964 s cílem sjednotit název pro všechny zákazníky dopravců. Široká veřejnost na základě jazykového citu ale pod tímto pojmem nechápe uživatele výsledků přepravy, nýbrž aktivního účastníka přepravního procesu.
Přepravní listina Doklad o uzavření přepravní smlouvy (např. jízdenka, letenka, nákladní list) mezi dopravcem a přepravcem (v nákladní přepravě) nebo mezi dopravcem a cestujícím (v osobní přepravě).
Přepravní proces Souhrn časově a věcně navazujících úkonů, jimiž se uskutečňuje a zabezpečuje přeprava.
Přepravní provoz Souhrn všech činností dopravce a přepravce nebo osob, kterými se zajišťuje přeprava.
Přepravní řetězec Účelný sled dílčích procesů při přepravě, manipulaci, balení a skladování, nutných pro přemístění věcí od výrobce ke spotřebiteli.
Přepravní smlouva Smlouva uzavřená mezi dopravcem a organizací nebo osobou, pro něž se přeprava uskutečňuje.
Přesnost Stupeň shody naměřené polohy nebo rychlosti v daném čase a skutečné polohy nebo rychlosti. (anglicky Accuracy)
Přestavník Zařízení u výhybky (kolejové křižovatky, výkolejky), jehož hlavní funkcí je přestavování, následné zapevnění a snímání polohy pohyblivých částí výměn, srdcovek a výkolejek.
Přibližovací úsek Definovaný úsek trati, jehož obsazením dojde k ovlivnění činnosti příslušného zabezpečovacího zařízení při jízdě k dopravně nebo k přejezdu.
Příjemce Organizace nebo osoba uvedená v nákladním listu, které je zásilka podle přepravní smlouvy určena a které je dopravce povinen zásilku předat.
Přijetí (vlaku) Předepsaným způsobem daný souhlas výpravčího k jízdě vlaku.
Přípojný spoj, přípoj Spoj, který v místě přestupu jízdy navazuje v přiměřeném časovém odstupu na příjezd dopravního prostředku; (přílet) jiného spoje.
Přístupová síť Síť, která má koncovým stanicím účastníků a uživatelů zajistit připojení do páteřní telekomunikační sítě.
Přivolávací návěst Návěst dovolující jízdu vlaku kolem hlavního návěstidla s návěstí „Stůj“ nebo kolem hlavního návěstidla, které je zhaslé anebo dovolující jízdu vlaku kolem mechanického hlavního návěstidla, které návěstí pochybnou návěst.
Pseudolit Pozemní prostředek simulující a vysílající signál GPS. Používá se pro zhuštění sítě satelitů GPS v místech, kde je potřeba pro navigaci 100% integrita a dostupnost signálu, tedy např. na letištích pro navádění letadel před přistáním. (anglicky Pseudolite).
Působnost (též kompetence) Souhrn úkolů, pravomoci a odpovědnosti daného organizačního místa.
QR kód Prostředek pro automatizovaný sběr dat. Maticový kód čtvercového tvaru tvořícího černé a bílé bloky. Z těchto bloků jsou vytvořeny obrazce – čtverce. Do jednoho QR kódu - obrazce je možné uložit velké množství informací. (anglicky Quick Response Code).
Rada Evropské unie Hlavní rozhodovací orgán Evropské unie zastupující její členské státy. Rada EU nemá stálé složení, vrcholných zasedání se účastní ministři odpovědní za projednávanou oblast a zplnomocnění k závaznému jednání jménem své vlády. (anglicky Council of the European Union).
Radio Data System - Traffic Message Channel (RDS-TMC) Služba řidičům, která je určena k poskytování dopravních informací a informací o cestování před a během jízdy. Využívá běžný radiový signál k přenosu dat. RDS se využívá mimo jiné pro informaci o přijímané stanici, názvu právě hrané skladby nebo o jejím textu. Tohoto způsobu lze použít i pro distribuci dopravních dat. Jsou to především data o náhlých změnách a nehodách na dopravní síti a data o kongescích a přetíženích dopravní sítě. Dopravní informace se mohou zobrazovat na displeji rádia, efektivnější využití je však ve spojení s navigačními systémy. Jednotlivé dopravní události mají standardizované kódové označení, zařízení RDS-TMC tedy pracuje bez ohledu na lokalizaci na celém evropském území.
Radioblok (RB) Technické zařízení, umožňující organizování drážní dopravy ve vymezené oblasti formou povolení, předávaných hnacím vozidlům prostřednictvím rádiové sítě s datovým přenosem informací a s následnou kontrolou jízdy hnacích vozidel podle vydaných povolení.
Radiobloková centrála Soubor technických zařízení systému radiobloku v sídle dispečera RB. RBS zajišťuje kontrolu jízdních cest vyhrazovaných dispečerem RB a umožňuje předávání datových a hlasových povolení. RBS je napojena na zařízení, které zajišťuje vedení dopravní dokumentace a pořizování záznamu o provozování drážní dopravy.
Radioblokový terminál vozidla Souhrn technických zařízení na vedoucím hnacím vozidle, zajišťujících zobrazení předaných povolení strojvedoucímu, předávání zpráv o stavu a poloze vlaku do RBS na základě obslužných úkonů strojvedoucího a zásahy do systémů řízení vozidla podle vydaných povolení.
Regionální dráha Dráha místního významu, která slouží veřejné železniční dopravě a je zaústěna do celostátní nebo jiné regionální dráhy.
Regulace Složka procesu řízení, reagující na zjištěné odchylky průběhu řízeného procesu oproti dříve stanoveným záměrům (plánu).
Rejdař Provozovatel (i vnitrozemské) vodní dopravy pro cizí potřebu.
Resortní/sektorová strategie Resortní strategie označuje strategii zpracovanou na úrovni ministerstva (nebo v přeneseném slova smyslu jiného ústředního orgánu státní správy), která se zabývá příslušným sektorem (oblastí) daného resortu podle kompetenčního zákona.
Rozhraní Zařízení mezi systémy, jehož prostřednictvím dochází k jejich propojení a interakci.
Řízení Informační proces, kterým řídící subjekt omezuje počet a rozsah možných druhů chování řízeného objektu na chování žádané.
Sdělování Přenos signálů popřípadě jejich záznam nebo reprodukce.
Sdílení dat Využití stejných dat více aplikacemi.
Selhání návěstních (zabezpečovacích) systémů  Stav, kdy vlivem závady na součásti zabezpečovacího zařízení nedojde k uvedení zabezpečovacího zařízení do stavu zajišťujícího bezpečný provoz drážní dopravy nebo odvracejícího nebezpečí v drážní dopravě.
Simulace Proces tvorby reálného systému prostřednictvím modelu odpovídajícího reálným podmínkám a provádění experimentů s tímto modelem za účelem dosažení lepšího pochopení chování zkoumaného systému nebo za účelem posouzení různých variant činnosti systému.
Služba ITS Zavedení aplikace ITS prostřednictvím správně vymezeného organizačního a provozního rámce s cílem přispět k bezpečnosti, účinnosti a pohodlí uživatele nebo usnadnit či podporovat provozní činnosti související se zajištěním přepravy nebo cestování.
Smart City Společenství lidí komunikující a používající toky energie, materiálů, služeb a financování s cílem urychlit udržitelný hospodářský rozvoj, stabilitu a vysokou kvalitu života; tyto toky a interakce se stávají chytrými prostřednictvím strategického využívání informačních a komunikačních infrastruktur a služeb v procesu transparentního územního plánování a řízení, které je citlivé vůči sociálním a ekonomickým potřebám společnosti.
Smart phones Obecné označení pro tzv. „chytré“ telefony charakteristické hlavně těmito vlastnostmi: poměrně velký displej, snadné ovládání klávesnice nebo dotykový displej, nadstandardní software např. pro elektronickou poštu, fax, WWW apod.
Snížená viditelnost Viditelnost, při níž nejsou alespoň na vzdálenost 100 m zřetelně viditelné předměty a osoby (např. v době od soumraku do svítání, za tmy, sněžení, silného deště, v tunelu a v uzavřených neosvětlených prostorách).
Software Programové vybavení počítače
Speciální (drážní) vozidlo Vozidlo konstruované pro stavbu, údržbu, opravy a rekonstrukce dráhy nebo pro kontrolu stavu dráhy, odstraňování následků mimořádných událostí.
Specifický cíl Popis výstupů konkrétních opatření a aktivit, případně popis žádoucího cílového stavu. Každý specifický cíl se vztahuje k danému strategickému cíli. K naplnění specifických cílů dochází v návaznosti na realizaci konkrétních aktivit v průběhu realizace strategie. Na konci realizace strategie jsou naplněny všechny specifické cíle.
Specifikace Závazné opatření, kterým se ustanovují požadavky, postupy nebo jakákoliv jiná příslušná pravidla.
Spoj Jízdním řádem nebo jinak časově a místně určené jednotlivé přepravní spojení mezi určitými místy v rámci dopravní obsluhy těchto míst.
Staniční zabezpečovací zařízení Zabezpečovací zařízení sloužící k zabezpečení jízdních cest v dopravnách s kolejovým rozvětvením a na odbočkách.
Stanovená rychlost Stanovenou rychlost vlaku určí sestavovatel jeho jízdního řádu a uvedena v sešitovém jízdním řádu (SJŘ). Stanovená rychlost nesmí být vyšší, než základní rychlost vlaku podle dopravních předpisů a než traťová rychlost nebo konstrukční rychlost hnacího vozidla plánovaného pro nasazení pro vozbu tohoto vlaku.
Strategický cíl Popis budoucího stavu v jednotlivých dílčích oblastech řešeného problému, jejichž prostřednictvím bude naplněn globální cíl. Jedná se o souhrn výsledků a dopadů příslušných specifických cílů. Každý strategický cíl se vztahuje k určité části strategie. K naplnění strategických cílů by mělo dojít na konci realizace strategie, případně v krátkodobém až střednědobém horizontu.
Strategický dokument Jakýkoliv dokument stanovující vizi, cíle nebo opatření ve stanovené oblasti. Strategickým dokumentem může být strategie, koncepce, akční plán, rozvojový plán apod.
Strojvedoucí Společný název pro zaměstnance s odbornou způsobilostí k řízení hnacího (speciálního hnacího) vozidla bez zřetele na jeho typ.
Styk drah Zaúsťování, souběh a křížení drah a z toho vyplývající vztahy.
Subjekt Nositel a zdroj aktivity, činnosti, poznání v základní kategorii vztahu.
Světelné návěstidlo výhybky se samovratným přestavníkem Nepřenosné návěstidlo, které návěstí správné přestavení výhybky do přednostní polohy při jízdě přes výhybku proti hrotu. Toto světelné návěstidlo informuje o správném přestavení do přednostní polohy výhybky se samovratným přestavníkem.
Systém GS1 Globální standard pro identifikaci, automatický sběr dat a jejich komunikaci mezi obchodními partnery.
Širá trať Úsek trati, ohraničený na každé straně buď stanicí, dopravnou D3, dopravnou RB, nebo koncem dráhy (zakončením tratě např. na zastávce, na nákladišti). Hranicí mezi širou tratí a stanicí je vjezdové návěstidlo; u traťové koleje bez vjezdového návěstidla je to úroveň vjezdového návěstidla u správné koleje. Hranicí mezi širou tratí a dopravnou D3 nebo dopravnou RB je lichoběžníková tabulka.
Tabulka s křížem Nepřenosné neproměnné návěstidlo, které plní funkci samostatné předvěsti. Na tratích D3 nebo na tratích RB upozorňuje ve stanovených případech na lichoběžníkovou tabulku.
Tabulky traťových poměrů Pomůcka, ve které jsou uvedeny stavebně technické parametry staveb dráhy a staveb na dráze a technickoprovozní údaje, které mají přímý vliv na bezpečnost a plynulost drážní dopravy.
Tarif Sazebník cen za jednotlivé přepravní výkony při poskytování přepravních služeb a podmínky jejich použití.
Technické specifikace pro interoperabilitu (TSI) Stanovené technické požadavky na subsystémy evropského železničního systému: infrastruktura, energetika, kolejová vozidla, řízení a zabezpečení, provoz a řízení dopravy a telematické aplikace v osobní a nákladní dopravě, včetně postupu jejich zavádění.
Telefonické dorozumívání Jízda vlaků se zabezpečuje telefonicky, a to telefonickou odhláškou a ve stanovených případech i nabídkou a přijetím.
Telekomunikace Souhrn způsobů, zařízení a opatření, pomocí nichž jeden účastník může jednomu nebo více účastníkům sdělit libovolné informace na libovolnou vzdálenost jakoukoli formou vhodného telekomunikačního systému.
Telekomunikační síť (též sítě elektronických komunikací) Funkčně propojený soubor telekomunikačních zařízení, který umožňuje přenos informací mezi koncovými body této sítě nebo soubor rádiových zařízení k přenosu informací nebo jejich vzájemná kombinace. Telekomunikační sítí je například mobilní síť operátora a telekomunikačním zařízením je mobilní terminál. Telekomunikační sítě jsou budovány za účelem poskytování služeb, jako je telefonie (voice), televize, přístup k síti Internet. Evropský rámec telekomunikačních sítí je definován v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 283/2014 ze dne 11. března 2014 o hlavních směrech transevropských sítí v oblasti telekomunikační infrastruktury a o zrušení rozhodnutí č. 1336/97/ES.
Telekomunikační zařízení Soubor zařízení sloužící ke zpracování a využití telekomunikačního signálu, který je nositelem informace v různých formách.
Těžká zásilka Zásilka, u níž hmotnost nákladu překračuje hodnoty udané v tabulce mezí zatížení vozu, případně hmotnost nákladu způsobí překročení hmotnosti na nápravu nebo hmotnosti na běžný metr vozu, a to i jen na části přepravní cesty stanovené pro zásilku.
Top-Down Metoda plánování, která stanoví cíle a způsoby jejich dosažení cestou shora dolů. Nejprve jsou nastaveny globální (rámcové) strategické cíle a způsoby jejich dosahování. Ty pak jsou postupně na nižších a nižších úrovních organizační hierarchie rozpracovávány a konkretizovány. Jedná se o divergentní přístup. Jeho nevýhodou je, že v plánovacím systému chybí zpětná vazba.
Trakce Soubor zařízení a činností souvisejících s poháněním hnacího vozidla, formou pohonu, vyvíjením tažné síly nebo dynamickým brzděním. Trakce v kolejové dopravě: parní, motorová a elektrická.
Trakční vedení Souhrn elektrických vedení a všech zařízení k jejich upevnění a dělení, která slouží k napájení elektrických hnacích vozidel sběračem.
Trať Vymezená část dráhy, určená pro jízdu vlaku (nebo posunu mezi dopravnami), rozdělená na úseky trati mezi dopravnami s kolejovým rozvětvením a na koleje v dopravnách, na které se vykonává dopravní služba podle dopravního a návěstního předpisu SŽDC D1. Trať může být také Železniční těleso včetně staveb a pevných drážních zařízení mezi dvěma určenými místy. Může být širá, normálně rozchodná, úzkorozchodná, širokorozchodná, banalizovaná, peážní, elektrizovaná, ozubnicová, pohraniční, hlavní, vedlejší, dirigovaná, vysokorychlostní.
Trať se zjednodušeným řízením drážní dopravy Trať, na které se vykonává dopravní služba podle předpisu pro zjednodušené řízení drážní dopravy SŽDC D3 (trať D3) a která je vymezena vjezdovými návěstidly dirigující nebo přilehlé stanice nebo ukončením koleje v koncové dopravně D3.
Trať vybavená radioblokem
(trať RB)
Trať, na které se vykonává dopravní služba podle předpisu pro řízení drážní dopravy na tratích vybavených radioblokem SŽDC D4 a která je vymezena vjezdovými návěstidly autonomních dopraven nebo ukončením koleje v koncové dopravně RB.
Traťová kolej Kolej na širé trati.
Traťové zabezpečovací zařízení Zabezpečovací zařízení používané k zabezpečení jízdy vlaků na trati mezi dopravnami s kolejovým rozvětvením.
Traťový dispečer Zaměstnanec s odbornou způsobilostí k organizování a řízení drážní dopravy vyjma výpravčího DOZ, který na určených traťových úsecích dálkově řídí řízenou oblast nebo její část.
Úvrať Změna směru jízdy vlaku, posunujícího dílu nebo speciálního vozidla na směr opačný.
Uživatelé systému ITS Jakýkoliv uživatel aplikací nebo služeb ITS včetně řidičů, cestujících, zranitelných účastníků silničního provozu, dopravců, správců a provozovatelů dopravní infrastruktury, správců vozidlových parků a složek integrovaného záchranného systému.
Validace Legalizace, ratifikace, potvrzení, uvedení v platnost.
Veřejná doprava Doprava pro cizí potřeby, při níž vzniká právní vztah mezi provozovatelem dopravního prostředku a organizací nebo osobou, jejíž přepravní potřeba se uspokojuje. Tato doprava je přístupná pro každého podle předem vyhlášených podmínek. Rámec veřejné dopravy v ČR je upraven v Bílé knize - Koncepci veřejné dopravy 2015 – 2020 s výhledem do roku 2030.
Veřejná přeprava Přeprava provozovaná k uspokojování obecných přepravních potřeb a přístupná každému za jednotně platných, případně ještě zvlášť dohodnutých přepravních podmínek.
Vize Popis žádoucího budoucího stavu, kterého chceme prostřednictvím realizace strategie dosáhnout. Jedná se o dopad naplnění globálního cíle. Vztahuje se. na strategii jako celek. K naplnění vize by mělo dojít ve střednědobém či dlouhodobém horizontu (což nemusí být bezprostředně po ukončení realizace strategie).
Vlak Sestavená a kromě nezavěšeného postrku svěšená skupina vozidel (i speciálních), tvořená alespoň jedním hnacím a jedním taženým vozidlem, označená stanovenými návěstmi, s doprovodem vlaku a jedoucí podle jízdního řádu nebo podle pokynů odborně způsobilé osoby řídící drážní dopravu. Vlakem může být také samostatné hnací vozidlo (i speciální).
Vlakové zabezpečovací zařízení Zabezpečovací zařízení, sloužící k zajištění spolehlivého a bezpečného řízení jízdy vlaku. U tohoto zařízení se část funkcí staničního, traťového, případně přejezdového zabezpečovacího zařízení může stát součástí zařízení umístěného na hnacím vozidle. Část zařízení na hnacím vozidle nebo řídicím voze se nazývá mobilní část vlakového zabezpečovacího zařízení (vlakového zabezpečovače) slouží pro příjem a vyhodnocení informací přenášených z tratě. Slouží rovněž k periodické kontrole bdělosti osoby řídící drážní vozidlo. Tato část může být provozována samostatně bez součinnosti s ostatním zabezpečovacím zařízením.
Vlečka Dráha, která slouží vlastní potřebě provozovatele vlečky nebo jiného podnikatele a je zaústěna do dráhy celostátní, dráhy regionální nebo do jiné vlečky.
Vnitrozemské vodní cesty Vodní toky a jiné plochy, na kterých je možno provozovat plavbu.
Vnitrozemský ECDIS Mezinárodní standard dat pro tvorbu vnitrozemských navigačních map pro vodní dopravu.
Vnitřní výnosové procento Taková úroková míra, při které současná hodnota peněžních příjmů investice se rovná kapitálovým výdajům na investici.
Vozidlová (palubní) jednotka Technické zařízení instalované v dopravním prostředku, které umožňuje elektronickou výměnu dat mezi dopravním prostředkem a zařízením na dopravní infrastruktuře za účelem automatické identifikace vozidla.
Vozová zásilka Zásilka, k jejíž přepravě je třeba nejméně jeden samostatný vůz, za vozovou zásilku se považují též vozy přepravců (soukromé) a kolejová vozidla jedoucí na vlastních kolech, podaná k přepravě s nákladním listem.
Výhybka Kolejové zařízení umožňující přechod vozidel z jedné koleje na druhou bez přerušení jízdy. Část výhybky s pohyblivými jazyky se nazývá výměna.
Výhybka se samovratným přestavníkem Tyto výhybky jsou nasazované zejména do železničních stanic na tratích se zjednodušenou dopravou podle předpisu SŽDC D3, na kolejiště vleček apod. Samovratné přestavníky umožňují jízdu železničních vozidel přes výhybku za tří směrů bez nutnosti její obsluhy výhybkářem nebo zabezpečovacím zařízením. Čtvrtý směr se obsluhuje klasickým způsobem ručním přestavením výměnového mechanismu.
Vyloučená kolej Kolej dočasně vyřazená z provozu z technických, pracovních, dopravních nebo jiných důvodů.
Výluka koleje Přerušení vlakové dopravy nebo posunu na koleji (části koleje), na širé trati nebo dopravně s kolejištěm na určitý čas, též pro dlouhodobou nesjízdnost, za účelem uskutečnění potřebných oprav nebo jiných činností.
Výpravčí Společný název pro zaměstnance s odbornou způsobilostí k organizování a řízení drážní dopravy.
Výpravčí DOZ Zaměstnanec, který řídí celou řízenou oblast menšího rozsahu (místně jednu dopravnu nebo i dálkově více dopraven).
Vzdalovací úsek Definovaný úsek trati, jehož obsazením dojde k ovlivnění činnosti příslušného zabezpečovacího zařízení při jízdě od dopravny nebo od přejezdu.
Webová stránka (též www. stránka, z World Wide Web) Internetová stránka obsahující informace (text, obraz, animace, zvuky) a také odkazy (linky) umožňující se jednoduše přemísťovat z jedné stránky na druhou. Každá webová stránka je umístěna na některém serveru a má svoji jednoznačnou URL (Uniform Resource Locator) adresu. Zobrazení webové stránky je možné pomocí prohlížeče (např. Netscape Navigator nebo Internet Explorer).
WiFi Technologie bezdrátových sítí, která umožňuje připojovat se k internetu v blízkosti potřebného vysílače/přístupového bodu.
Wireless application protokol (WAP) Protokol pro bezdrátovou komunikaci, určený ke zpřístupnění internetových služeb v rámci různých bezdrátových komunikačních síťových řešení. Protokol WAP je primárně vytvořen pro mobilní zařízení.
Zabezpečená jízdní cesta Úsek koleje, pro který se zabezpečovací zařízení podílí na splnění podmínek pro bezpečnou jízdu železničních vozidel. Zabezpečená jízdní cesta je vymezena od místa, odkud platí povolení k jízdě (obvykle od návěstidla), po místo, po které toto povolení platí (obvykle následující návěstidlo). Zabezpečené jízdní cesty se dělí vlakové a posunové.
Zabezpečení jízdy vlaku Souhrn dopravních úkonů k zabezpečení jízdy vlaku do nebo ze sousední dopravny s kolejovým rozvětvením, popř. do určeného místa na širé trati a zpět. Pro zabezpečení jízd vlaků se používá různých kategorií a druhů traťových zabezpečovacích zařízení. Kromě traťového zabezpečovacího zařízení se pro zabezpečení jízd vlaků používá také jízda bez zabezpečovacího zařízení nebo telefonické dorozumívání.
Zabezpečovací zařízení Součást dopravního vybavení, sloužící k zajištění bezpečnosti, automatizace řízení a ke zvyšování výkonnosti dopravy.
Zabezpečovací zařízení (železniční) Zařízení, které v souvislosti s jízdami železničních vozidel přispívá k zajištění bezpečnosti železniční dopravy kontrolováním a náhradou podílu lidského činitele, automatizací a zvyšováním výkonnosti železničních stanic a tratí. Systém je určený pro řízení dopravních technologických procesů v reálném čase. Vzhledem k tomu, že chyba v řízení tohoto procesu může vést k velmi vážným následkům, tj. ke ztrátám lidských životů, zranění a nemalým škodám na majetku či životním prostředí, je tento proces (resp. některé jeho funkce) považován za proces bezpečnostně kritický. Z tohoto důvodu jsou kladeny požadavky nejen na správnost funkce zařízení v bezporuchovém stavu, ale také na tzv. bezpečnost při poruše. Bezpečnost při poruše znamená, že žádnou uvažovanou poruchou zařízení nebo jeho libovolné části nesmí dojít k ohrožení bezpečnosti.
Zábrzdná vzdálenost Vzdálenost stanovená pro určitý úsek trati, na které musí bezpečně zastavit každý vlak z největší rychlosti jemu dovolené v daném úseku. Zábrzdná vzdálenost se stanovuje jednotně podle technických parametrů tratě a uvádí se v tabulkách traťových poměrů.
Základní dopravní dokumentace (železniční provoz) Souhrnný název pro staniční řády, obsluhovací řády, prováděcí nařízení, přípojové provozní řády a provozní řády vleček.
Zařízení pro provozní informace Akční člen, který umožňuje předávat informace o dopravní situaci v silničním provozu (dopravní nehoda, překážka provozu aj.) na vymezeném dopravním úseku.
Zasílatel (též speditér) Organizace obstarávající a provádějící přepravu a s ní související úkony pro objednavatele v dohodnutém rozsahu a za stanovených podmínek.
Zasílatelství Obstarávání přepravy věcí, popř. dalších úkonů souvisejících s přepravou, vlastním jménem na cizí účet.
Zásilka Věc nebo souhrn věcí, které dopravce převzal od odesílatele k přepravě, a to zpravidla s příslušnou přepravní listinou, které jsou určeny příjemci v místě určení.
Zásilka s překročenou ložnou mírou (též zásilka PLM) Mimořádná zásilka, jejíž rozměry přesahují stanovenou ložnou míru, přepravovaná za zvlášť stanovených podmínek.
Zelená kniha Účelem Zelených knih je předložit veřejnosti s cílem vyvolání diskuse materiál soustřeďující návrhy ve vybrané oblasti. Po Zelených knihách následují Bílé knihy, které již obsahují konkrétní návrhy pro přijetí opatření ve specifických oblastech politiky.
Zjednodušené řízení drážní dopravy Způsob řízení provozu vlaků a posunu mezi dopravnami na tratích s jednoduchými provozními poměry s maximální rychlostí vlaků 90 km/h (zkráceně tratě D3).
Zranitelní účastníci silničního provozu Nemotorizovaní účastníci silničního provozu, jako například chodci a cyklisté, stejně jako motocyklisté a osoby se zdravotním postižením nebo s omezenou schopností pohybu, orientace a komunikace.
Železniční kolejové vozidlo Dopravní prostředek nesený a vedený při svém pohybu železniční kolejí na stanovené součásti dráhy s výjimkou vozidel pro technologickou obsluhu výroby, provozovaných na zvlášť k tomu vyhrazených kolejích vleček.
Železniční síť Souhrn jednotlivých železničních tratí na územním celku. Většinou území města, regionu, státu, světadílu.
Železniční spodek Konstrukce zemního tělesa železniční tratě (výkop, násep, odřez). Tento pojem zahrnuje dále odvodňovací zařízení (příkopy, trativody), objekty v zemním tělese (zdi, propustky, mosty, tunely), nástupiště, rampy a další účelová zařízení a vybavení tratí a stanic.
Železniční stanice Dopravna s kolejovým rozvětvením umožňujícím křižování a předjíždění vlaků a se stanoveným rozsahem poskytovaných přepravních služeb pro cestující a/nebo přepravce (v nákladní přepravě).
Železniční svršek Tvoří nosnou a vodicí dráhu pro železniční vozidla.
Železniční uzel Dopravně významné místo v železniční síti, v němž se sbíhá několik tratí a které se skládá z více stanic a propojovacích tratí.
Železniční vozidlo Drážní vozidlo nesené a vedené při svém pohybu železniční kolejí.
___________________________________________________________________________________________

GEOGRAFICKÉ 
Odborné pojmy s adjektivem „prostorový“ jsou používány v řadě oborů a mají proto více definic a interpretací. V tomto dokumentu představuje pojem „prostorový“ synonymum k pojmu „geografický“. Obdobně předpona „geo“ v některých použitých pojmech nahrazuje přídavné jméno geografický nebo prostorový. U některých obecnějších pojmů jsou z možných variant definic uvedeny ty, které přímo souvisí s problematikou infrastruktury pro prostorové informace.
 
Infrastruktura pro prostorové informace Soustava zásad, znalostí, institucionálních opatření, technologií, dat a lidských zdrojů, která umožní sdílení a efektivní využívání prostorových informací a služeb. Zřízení Infrastruktury pro prostorové informace upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE)
Interoperabilita Schopnost systémů vzájemně si poskytovat služby a efektivně spolupracovat.
Datová sada Identifikovatelná kolekce dat.
Garantovaná data Prostorová data s příslušným certifikátem kvality, nad kterými veřejná správa provádí transparentní rozhodovací procesy s následnou právní odpovědností.
Metadata Data, která popisují struktury a obsahy sad prostorových dat, prostorové služby a jiné složky IS; umožňují a usnadňují jejich vyhledávání, třídění a používání.
Prostorová data Data, jejichž nutnou součástí jsou údaje o poloze v prostoru vyjádřená zpravidla ve formě souřadnic a topologie. Zřízení Infrastruktury pro prostorová data upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE)
Prostorová informace Informace získaná interpretací prostorových dat a vztahů mezi nimi. Zřízení Infrastruktury pro prostorové informace upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/2/ES ze dne 14. března 2007 o zřízení Infrastruktury pro prostorové informace v Evropském společenství (INSPIRE)
Referenční rozhraní Souhrn právních, technických, organizačních a jiných opatření vytvářejících jednotné integrační prostředí ISVS, které poskytuje kvalitní soustavu společných služeb, včetně služeb výměny oprávněně vyžadovaných informací mezi jednotlivými IS orgánů veřejné správy a dalšími subjekty, a to i se systémy mimo ČR.
Tematická prostorová data Prostorová data popisující/reprezentující určitý typ/skupinu přírodních či socioekonomických jevů (např. data dopravní, demografická, ochrany přírody).
Základní prostorová data Prostorová data se základním, všeobecně využitelným obsahem, pořizovaná a spravovaná podle jednotných zásad. Jsou vytvářena ve veřejném zájmu a jsou referenčními daty např. pro rozhodovací procesy VS, zdrojem pro státní mapová díla, pro další tematická prostorová data apod.
Prostorový referenční systém Soubor pravidel, která definují jednoznačné přiřazení polohy prostorovým datům a informacím reálného světa.