ALLIANCE
Název projektu anglickyALLIANCE
Popis projektuCelková metodika je založena na analýze potřeb Lotyšska a okolního regionu Baltského moře (Litva, Estonsko, Polsko) na získávání znalostí o terminálech intermodální přepravy a vývoji nástrojů k dosažení těchto znalostí. Analýza, která byla provedena v prvních fázích projektu, kroky ke vztahům mezi tvůrci politik (např. vláda, městské úřady), průmyslem (např. provozovatelé dopravy, poskytovatelé služeb) a vzděláváním / výzkumem. Popis stavu ITS v Lotyšsku, jako výchozí dokument připravovaných strategií v Lotyšsku, byl v KOMPARITu použit do části s analýzou stavu ITS v této zemi.
Projekt ALLIANCE se věnoval následujícím tématům v Lotyšsku:
1. Záchranné služby a řízení událostí
2. ITS pro řízení dopravního provozu a mobility
2.1 Dopravní informace
2.2 Dopravní omezení
2.3 Informační systém o počasí na silnici
3. Cestovní informace
3.1 Informační služba 1188
3.2 Služba
www.bezrindas.lv
3.3 Vlaky a autobusy v Lotyšsku - software pro Android
3.4 Služba
www.ldz.lv
4. Parkování a automatická platba
5. ITS pro řízení veřejné dopravy
5.1 e-ticketing v Rize a Jelgavě
5.2 VBTS - Jednotný systém prodeje jízdenek
5.3 Systém podpory prodeje, účetnictví a správy autobusových terminálů (Baltic Lines)
5.4 Jednotný systém účetnictví příjmů a odbavování cestujících (VIPUS)
5.5 Modelování poptávky
6. Správa vozového parku a nákladní doprava
Výsledky
Tyto závěry byly využity v analýze stavu ITS v Lotyšsku pro KOMPARIT k úvodní zprávě 2014 a zprávě o pokroku 2018. Jednotlivé projekty byly pro účely KOMPARITu uvedeny také samostatně.
S ohledem na technický a technologický vývoj nových nástrojů ICT v oblasti ITS a současný stav vývoje ITS v Lotyšsku lze dospět k závěru, že ITS v Lotyšsku jsou stále roztříštěné v tom, co nabízejí v geografickém rozsahu a pokrytí různých podtémat.
Nejrozvinutějšími podoblastmi jsou: ITS pro řízení veřejné dopravy a ITS pro řízení dopravy a mobilitu ve srovnání s ostatními. Ale i v těchto podoblastech existuje řada výzev souvisejících s dalšími druhy dopravy; zřídka poskytují přeshraniční cestovní informace. Další kroky, například v ITS pro veřejnou dopravu, by měly být více integrovány pomocí stejných technologických platforem: systémy ověřování jízdenek, založené na dobíjecích a bezkontaktních e-kartách a informační systém v reálném čase pro všechny druhy dopravy. Stále není možné zakoupit jednu jízdenku na multimodální cestu v Lotyšsku a přes státní hranice v EU. U mnoha destinací není možné rezervovat integrovanou jízdenku, která zahrnuje jak dálkovou část, tak první a/nebo poslední část cesty. Integrovaný prodej jízdenek je klíčovou součástí uživatelsky přívětivého multimodálního dopravního systému a předpokladem pro bezproblémovou cestu. Schopnost cestovat více druhy dopravy, přičemž je třeba zakoupit pouze jednu jízdenku na celou cestu, je cennou pobídkou k povzbuzení cestujících ke kombinaci několika druhů dopravy.
Jedním z důležitých cílů je nyní implementovat koncept „Open Data“ a automatizované systémy odbavování cestujících. Data shromažďovaná prostřednictvím automatizovaných odbavování cestujících mají aplikace na různých úrovních: od plánování sítě po monitorování sítě a odhalování nesrovnalostí. Tato data jsou cenná pro pozorování chování cestujících, pro odhad matic OD a pro odvození cestovní doby.
Využití inteligentních dopravních řešení v Lotyšsku by mělo zlepšit účinnost, bezpečnost, kvalitu a spolehlivost dopravní služby, snížit náklady na údržbu a nabídnout možnosti zvýšení příjmů.
Zařazení projektu: